Nikt tak nie zna świata jak Wojciech Jagielski! 13 października spotka się on z czytelnikami, których zabierze w fantastyczną podróż do Afryki, Azji Środkowej i Kaukazu.
W piątek 13 października o godz. 18.00 (zapewniamy, że dzień ten będzie szczególnie udany) zapraszamy Państwa do Galerii pod Tekstem na wyjątkowe tej jesieni spotkanie. Dwie godziny spędzimy z Wojciechem Jagielskim, dziennikarzem i reportażystą (Polska Agencja Prasowa i ,,Gazeta Wyborcza"), o którym Ryszard Kapuściński kiedyś napisał, że ,,osiągnął wyżyny reportażu, które zdobył pasją, wytrwałością, wiedzą, talentem i sercem".
Gość nasz jest przede wszystkim wybitnym znawcą problematyki Afryki oraz Azji Środkowej, Zakaukazia i Kaukazu. Relacjonował najważniejsze wydarzenia polityczne przełomu wieków na całym świecie. Debiutował książką Dobre miejsce do umierania (1994) o Zakaukaziu i Kaukazie, potem wydał Modlitwę o deszcz (2002) poświęconą Afganistanowi, która uzyskała nominację do Nagrody Literackiej "Nike" 2003, oraz Wieże z kamienia (2004) o Czeczenii.
Jagielskiego interesują przewlekłe konflikty, w których sprzeczne racje rozmaitych stron splątują się w gordyjski węzeł, dlatego pisze o małych kaukaskich narodach, które od momentu rozpadu ZSRR nieomal bezustannie walczą między sobą, czy o Afganistanie. Reportażysta nie koncentruje się jednak na politycznych analizach, danych i suchych faktach. Zajmują go przede wszystkim ludzie, których wciąga kołowrót nienawiści i zemsty, zarówno przywódcy krajów czy narodów, jak i zwykli ludzie, których zazwyczaj najmocniej dotykają wojenne zawieruchy. Poprzez ich historie stara się przybliżyć polityczno-społeczne realia opisywanych miejsc, nie szczędząc przy tym szczegółów, dzięki którym czytelnik może dobrze poznać specyfikę życia w Czeczenii czy Afganistanie.
Jagielski w swoich książkach mnoży punkty widzenia, zestawia opinie ludzi stojących po różnych stronach konfliktów. Nie stara się na siłę porządkować zebranych materiałów, zamykać ich w publicystycznych, prostych formułkach, zdając sobie doskonale sprawę, że dotyka problemów na dobrą sprawę nierozwiązywalnych. Jest wytrawnym obserwatorem, który dba o to, żeby czytelnicy dowiedzieli się, jak naprawdę wygląda życie w miejscach, które znamy jedynie z telewizyjnych newsów, ukazujących najczęściej jedynie „okropności wojny”.
Klasyk światowego reportażu, Ryszard Kapuściński, stwierdził: „Pisarstwo Jagielskiego to świetna kontynuacja, doskonałe rozwinięcie i wzbogacenie wszystkiego, co najlepsze w polskim i europejskim reportażu”.
Bibliografia: ,,Modlitwa o deszcz", ,,Wieże z kamienia", ,,Dobre miejsce do umierania", ,,Nocni wędrowcy", ,,Wypalanie traw", ,,Trębacz z Tembisy", ,,Wszystkie wojny Lary".
Przed i po spotkaniu z W. Jagielskim będzie okazja, żeby kupić książki naszego gościa.
Serdecznie zapraszamy!