W piątek 29 września Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Tego dnia w Biblusiu wysłuchamy ,,Baśni o świętym spokoju" Zofii Staneckiej. Czekamy na chętnych!
W piątek 29 września w całej Polsce będziemy już po raz 16. obchodzili Dzień Głośnego Czytania. Nie ma chyba lepszej w roku okazji, żeby samemu głośną lekturą wprowadzić nasze dzieci w magiczny świat bajek, opowiadań i wierszy.Dlatego w ostatni piątek września w Biblusiu będzie się dużo ciekawego działo.O godz. 12.00 odwiedzą nas uczniowie siódmej klasy ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Nowej Soli (wychowawczyni pani Daria Stachowicz), którzy zaprezentują przedszkolakom w strojach przez siebie wykonanych przepiękną i mądrą ,,Baśń o świętym spokoju" Zofii Staneckiej.
O czym ona jest? Ano król Miłosław najbardziej na świecie ceni sobie spokój. I chociaż jest przekonany, że tak już pozostanie na zawsze, wydarzenia pewnej burzowej nocy sprawiają, że zarówno król, jak i całe królestwo Świętego Spokoju ulegają przemianie. Ta piękna i wzruszająca, a także obfitująca w przygody historia uczy, że są w życiu rzeczy, dla których warto się zmienić.
Jeżeli jest jakaś inna zorganizowana grupa, która chce też uczestniczyć w naszym wspólnym głośnym czytaniu baśni Z. Staneckiej, prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny z Biblusiem - nr tel. 68 355 34 28, wew. 40 lub 41. Czekamy!
DLACZEGO WARTO GŁOŚNO CZYTAĆ?
Czytanie na głos stymuluje rozwój małych słuchaczy, wzbogaca ich słownictwo oraz rozwija wyobraźnię. No i buduje więzi między rodzicami a dziećmi. Święto ma w naszym kraju już 16-letnią tradycję, zostało ogłoszone w 2001 r. z inicjatywy Polskiej Izby Książki, a jego data odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży.
Psychologowie podkreślają, że dziecko, któremu się czyta, uczy się słuchać, rozwija też zdolność koncentracji, chęć poznawania świata oraz zainteresowania. Tak spędzony czas wspólnie z dzieckiem procentuje w przyszłości, buduje wzajemne zaufanie i pozwala lepiej rozwiązywać problemy wieku nastoletniego.
Propagatorzy głośnego czytania radzą, aby czas na czytanie zaplanować, aby nie był on przypadkowy. Należy też dobrać lekturę do upodobań małego słuchacza po to, by mógł wspólny czas z rodzicem, czy opiekunem spędzić z przyjemnością i odbierać go jako prawdziwą przygodę. Zachęcają także do kontynuowania tej czynności później, kiedy dzieci czytają już samodzielnie.