Poczucie bezpieczeństwa należy do podstawowych potrzeb każdego człowieka i ma decydujący wpływ na funkcjonowanie każdej społeczności. Dlatego ważnym jest tworzenie narzędzi, które pozwolą na rzetelne i czytelne zidentyfikowanie i przedstawienie, w tym społecznościom lokalnym, skali i rodzaju zagrożeń oraz instytucji współodpowiedzialnych za zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego.
Takim instrumentem jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa.
To innowacyjne narzędzie, mające służyć głównie poprawie bezpieczeństwa obywateli, powstało w oparciu o społeczne oczekiwania. Podczas prac nad Krajową Mapą Zagrożeń Bezpieczeństwa prowadzono szerokie konsultacje. Odbyło się około 12 tys. spotkań, w których uczestniczyło 217 tys. osób. Narzędzie to nadal jest na bieżąco uaktualniane i rozwijane. Korzystając z Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa należy równocześnie pamiętać,
że w nagłych wypadkach, które wymagają natychmiastowej interwencji, nadal należy dzwonić na numery alarmowe 112 lub 997.
Każdy może skorzystać z Mapy wchodząc na stronę internetową Policji. Jest ona bardzo prosta i intuicyjna. Wystarczy zaznaczyć miejsce na mapie i wybrać rodzaj zagrożenia, np. „wandalizm” lub „nielegalne rajdy samochodowe”. Zgłoszenia są anonimowe – nie trzeba podawać swoich danych.
Każde ze zgłoszeń jest traktowane poważnie i weryfikowane przez Policję.
Użyteczność Mapy potwierdziła się już kilkukrotnie. Mimo, że obywatele, często zgłaszają drobne, uciążliwe sprawy, to dzięki nim doszło już do zatrzymań, m.in. dilerów narkotykowych, osób poszukiwanych czy zwykłych wandali.
Korzystając z Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa pamiętajmy, że w nagłych wypadkach, które wymagają natychmiastowej interwencji nadal powinniśmy dzwonić na numery 997 lub 112.