Akcja teatralnej adaptacji baśni Kornela Makuszyńskiego rozpięta została pomiędzy pracownią krawiecką a… niebem.
Droga, jaką odbywa tytułowy bohater pełna jest przygód i niebezpieczeństw. W lalkowym przedstawieniu przyjaźń zostanie wystawiona na niejedną próbę, a serce nie raz zabije mocniej ze strachu albo z miłości.
Kimkolwiek by nie był Pan Niteczka, dla jednych – zwykłym rzemieślnikiem, dla drugich – artystą, dla jeszcze innych – prostaczkiem obdarzonym nadprzyrodzoną mocą, okaże się postacią wiarygodną i przekonującą we wszystkich wcieleniach. Odnajdujemy Niteczkę przy warsztacie, w niby – realistycznej pracowni krawieckiej (niby – bo wystarczy odwrócić się, by za plecami gospodarza przedmioty codziennego użytku, jak żelazko czy nożyczki zaczęły pląsać i śpiewać). Wróżba sprawia, że wyrusza on w podróż, która wiedzie przez piekło, targaną wiatrem i ulewą ziemię, aż do nieba. Oto dane jest mu doświadczyć trwogi i radości, a wyróżnionemu spośród śmiertelników, dostąpić honoru zszywania niebios. Jak Noe ratuje od powodzi mieszkańców Pacanowa, by nie zatonęli w strugach deszczu i potokach łez. Jego zręczność, wspierana przyjacielskim ramieniem Stracha na wróble, oraz rękodzielnicze umiejętności przynoszą nie tylko wymierne efekty. Stają się remedium dla chorych dusz, skołatanych serc tęskniących za słońcem i miłością.
Sala widowiskowa
ul. Marsz. J. Piłsudskiego 49
67-100 Nowa Sól
Gatunek: spektakl familijny
Czas trwania: 65 minut
Kategoria wiekowa: 4+
Bilety:
10 zł
Bilety do nabycia online, w kasie NDK (wtorek-piątek w godz. 12.00-15.00) oraz pół godziny przed spektaklem.
obsada:
Grzegorz Feluś, Aneta Jucejko-Pałęcka, Agnieszka Mazurek, Tomasz Mazurek, Andrzej Perzyna, Olga Ryl-Krystianowska
inni realizatorzy:
adaptacja, teksty piosenek, lalki: Jarosław Kilian
scenografia: Magdalena Gajewska
muzyka: Grzegorz Turnau
aranżacja: Paweł Piątek
przygotowanie wokalne: Aldona Krasucka
asystent reżysera: Aneta Harasimczuk
skrzypce: Bartosz Blachura
Spektakl prezentowany w ramach programu Teatr Polska.
TEATR POLSKA jest ogólnopolskim programem promocji teatru wśród mieszkańców miejscowości, mających ograniczony dostęp do oferty teatralnej.
Celem programu TEATR POLSKA jest ułatwianie dostępu do oferty polskich teatrów poprzez zwiększenie ich mobilności i umożliwienie prezentacji spektakli w ośrodkach mających utrudniony dostęp do kultury. W ramach programu teatry instytucjonalne, samorządowe instytucje kultury i organizacje pozarządowe otrzymują dofinansowanie prezentacji spektakli w miejscowościach, w których nie ma teatru instytucjonalnego. Program TEATR POLSKA organizowany jest od 2009 roku przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.