W środę 10 września nowosolski urząd gościł koordynatorów  kół wolontariackich nowosolskich szkół podstawowych, średnich oraz specjalnych ośrodków wychowawczych:

Szkoła Podstawowa nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Nowej Soli  Wioletta Maćkowiak         
Szkoła Podstawowa Nr 3 im. Juliana Tuwima    Magdalena Borkowska     
Szkoła Podstawowa nr 6 Dominika Kubów            
Szkoła Podstawowa nr 8 im. Janusza Korczaka    Małgorzata Owczarek            
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 NITKI Renata Mazurek            
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 "Spożywczak"    Małgorzata Owczarek i Violetta Cichomska- Capińska        
Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy    Kinga Tietz i Małgorzata Górna        
Liceum Ogólnokształcące im. K. K. Baczyńskiego     Marzena Szymkowiak            
CKZiU Elektryk    Agnieszka Wildangier-Sznajder            

Celem spotkania było poznanie wzajemnych potrzeb oraz przedstawienie zakresu działalności każdego z kół. Organizatorem spotkania był wydział spraw społecznych: naczelnik Karina Jarosz, wiceprezydent Natalia Walewska-Wojciechowska oraz Kalina Patek. Zaproszono także gości z Fundacji na Rzecz Collegium Polonicum: Adam Szulczewski oraz Monika Robaszyńska.
Koordynatorzy szkolnych kół  wolontaryjnych  zgodnie mówili, że wolontariat to przede wszystkim powołanie. Jest to jedna z możliwości angażowania się w sprawy społeczne naszego miasta choć nie tylko. Nowosolscy uczniowie należący do kół wolontariackich angażują się także w pomoc seniorom będących w domach pomocy społecznej oraz bezdomnym. Jest to pomoc cykliczna, która niesie wiele ważnych działań: od materialnych jak zbiórka ciepłej odzieży, czytanie książek czy występy jasełkowe.
Wolontariusze mówili, ze taka forma duchowej aktywności stwarza  młodemu człowiekowi szansę na rozwój własnej osobowości, ponieważ pozwala na rozwijanie posiadanych umiejętności. Wolontariat przyczynia się często do odkrywania nowych talentów, nawiązywania ciekawych i wartościowych znajomości i przyjaźni, uczy także pracy. Buduje on również poczucie sensu z faktu pomagania innym i uzyskanie poczucia satysfakcji.  
Na zakończenie spotkanie została wyrażona potrzeba częstszych spotkań roboczych i integracyjnych, zarówno na poziomie koordynatorów, jak i samych wolontariuszy. Wszyscy koordynatorzy wyrazili chęć współpracy z urzędem i włączenie się w działania na rzecz miasta.

 

Zobacz także

Darmowe przejazdy autobusami 22 września

We wtorek 22 września Nowa Sól dołącza do Europejskiego Dnia bez Samochodu. Przejazdy Subbusem na wszystkich liniach będą darmowe.

Więcej…

17 września - Nowa Sól pamięta!

17 września obchodzimy dwie ważne dla naszego kraju daty. Tego dnia w roku 1939 doszło do napaści Rosji Sowieckiej na Polskę.

Więcej…

Rozpoczął się remont elewacji dworca PKP w Nowej Soli

Ostatnim elementem remontu dworca, który jest siedzibą Centrum Obsługi Pasażerów oraz Straży Miejskiej, jest remont elewacji budynku. 

Więcej…