W środę 10 września nowosolski urząd gościł koordynatorów kół wolontariackich nowosolskich szkół podstawowych, średnich oraz specjalnych ośrodków wychowawczych:
Szkoła Podstawowa nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Nowej Soli Wioletta Maćkowiak
Szkoła Podstawowa Nr 3 im. Juliana Tuwima Magdalena Borkowska
Szkoła Podstawowa nr 6 Dominika Kubów
Szkoła Podstawowa nr 8 im. Janusza Korczaka Małgorzata Owczarek
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 NITKI Renata Mazurek
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 "Spożywczak" Małgorzata Owczarek i Violetta Cichomska- Capińska
Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy Kinga Tietz i Małgorzata Górna
Liceum Ogólnokształcące im. K. K. Baczyńskiego Marzena Szymkowiak
CKZiU Elektryk Agnieszka Wildangier-Sznajder
Celem spotkania było poznanie wzajemnych potrzeb oraz przedstawienie zakresu działalności każdego z kół. Organizatorem spotkania był wydział spraw społecznych: naczelnik Karina Jarosz, wiceprezydent Natalia Walewska-Wojciechowska oraz Kalina Patek. Zaproszono także gości z Fundacji na Rzecz Collegium Polonicum: Adam Szulczewski oraz Monika Robaszyńska.
Koordynatorzy szkolnych kół wolontaryjnych zgodnie mówili, że wolontariat to przede wszystkim powołanie. Jest to jedna z możliwości angażowania się w sprawy społeczne naszego miasta choć nie tylko. Nowosolscy uczniowie należący do kół wolontariackich angażują się także w pomoc seniorom będących w domach pomocy społecznej oraz bezdomnym. Jest to pomoc cykliczna, która niesie wiele ważnych działań: od materialnych jak zbiórka ciepłej odzieży, czytanie książek czy występy jasełkowe.
Wolontariusze mówili, ze taka forma duchowej aktywności stwarza młodemu człowiekowi szansę na rozwój własnej osobowości, ponieważ pozwala na rozwijanie posiadanych umiejętności. Wolontariat przyczynia się często do odkrywania nowych talentów, nawiązywania ciekawych i wartościowych znajomości i przyjaźni, uczy także pracy. Buduje on również poczucie sensu z faktu pomagania innym i uzyskanie poczucia satysfakcji.
Na zakończenie spotkanie została wyrażona potrzeba częstszych spotkań roboczych i integracyjnych, zarówno na poziomie koordynatorów, jak i samych wolontariuszy. Wszyscy koordynatorzy wyrazili chęć współpracy z urzędem i włączenie się w działania na rzecz miasta.