Mariusz Przybylski dyrektor Wody Polskie z Wrocławia oraz Bartosz Wszołek zastępca kierownika ds technicznych Wody Polskie we Wrocławiu, spotkali się z prezydentem Jackiem Milewskim. Rozmawiano o inwestycji przeciwpowodziowej w Nowej Soli i Wężyskach, której inwestorem są Wody Polskie.
Budowa wałów nie tylko zwiększy bezpieczeństwo przed zagrożeniami powodziowymi, ale także przyczyni się do uatrakcyjnienia tego terenu po zakończeniu inwestycji. Przewidziana jest w niej ścieżka rowerowa, teren będzie uporządkowany, będzie to także atrakcyjne miejsce do wypoczynku dla mieszkańców. Rozmawialiśmy z prezydentem także o pewnych rekompensatach środowiskowych, które być może będziemy realizować. Niestety inwestycja może przyczynić się do utrudnień komunikacyjnych dla mieszkańców Nowej Soli, będziemy się jednak starać te utrudnienia minimalizować – powiedział Mariusz Przybylski dyrektor Wody Polskie z Wrocławia.
Dyrektor poinformował prezydenta o przygotowywanych projektach pogłębienia dna Odry do III klasy żeglowności tj. do głębokości 180 cm do roku 2023. Jej celem jest przede wszystkim ochrona przeciwpowodziowa miejscowości leżących wzdłuż rzeki Odry.
Jesteśmy w trakcie realizacji budowy tzw. szybkich ostróg, na odcinku 123 kilometrów od Ścinawy w województwie dolnośląskim do ujścia Nysy Łużyckiej w województwie lubuskim - poinformowała Anna Tarka, rzecznik RZGW Wody Polskie z Wrocławia. Roboty budowlane będą wykonane przy użyciu przyjaznych środowisku, naturalnych materiałów. Projekt będzie współfinansowany z funduszy pochodzących z kredytu Banku Rozwoju Rady Europy (CEB) oraz ze środków budżetu państwa. Przewidywany termin zakończenia robót budowlanych to IV kwartał 2022 roku. Podstawowym celem inwestycji jest dostosowanie stanu technicznego i geometrii konstrukcji elementów zabudowy regulacyjnej koryta rzeki Odry w postaci 341 ostróg regulacyjnych zlokalizowanych na odcinku Odry (km 427–540), pomiędzy Ścinawą, a ujściem Nysy Łużyckiej, do wymagań drogi wodnej III klasy. Realizacja tych robót, za sprawą usunięcia przemiałów, odbudowy najbardziej zniszczonych ostróg oraz opaski brzegowej, zminimalizuje erozyjne oddziaływanie nurtu na brzegi rzeki i poprawi warunki żeglugowe oraz nawigacyjne poprzez zwiększenie średnich głębokości oraz bardziej zbilansowany transport rumowiska. Odcinki Odry, na których będą prowadzone roboty położone są w następujących gminach: Nowa Sól, Krosno Odrzańskie, Gubin, Cybinka, Czerwieńsk, Sulechów, Zielona Góra, Trzebiechów, Zabór, Bojadeł – mówił dyrektor Przybylski.
Prezydent Jacek Milewski zadeklarował współpracę. Jesteśmy do dyspozycji dla państwa oraz firmy wykonującej budowę wałów przeciwpowodziowych. Traktujemy to jako historyczny moment w zabezpieczeniu przeciwpowodziowym naszego miasta. Jest ona niezwykle ważna dla Nowej Soli i naszych mieszkańców – dodał prezydent.
***
Wody Polskie w ciągu trzech lat wybudują 7 km wałów przeciwpowodziowych na terenie Nowej Soli, co dopełni zabezpieczenia miasta przed nadejściem wielkiej wody. Wały będą chronić 43,5 tys. mieszkańców i ich mienie na obszarze 22 km2.
Będą również stanowić zabezpieczenie dla rozwijającej się infrastruktury miejskiej, terenów rekreacyjnych oraz przemysłowych.
Mieszkańcy Nowej Soli, którzy w 1997 roku sami zabezpieczali dobytek swojego życia przed tysiącletnią wodą, przez lata intensywnie zabiegali o inwestycje, które mogą skutecznie zwiększyć bezpieczeństwo powodziowe na Odrze. Obecnie realizowana przez Wody Polskie budowa wałów przeciwpowodziowych jest odpowiedzią na apele społeczności lokalnej. Przyczyni się do minimalizowania ewentualnych skutków powodzi o skali podobnej do tej z 1997 roku.
W związku z planowaną inwestycją, wykonawca – firma Sinohydro Corporation Limited – przystąpił już do pierwszych prac. W rejonie Nowej Soli i Krosna Odrzańskiego zakres robót budowlanych obejmie obwałowania Odry oraz Czarnej Strugi, na obszarze gmin Nowa Sól oraz Otyń.