Mariusz Przybylski dyrektor Wody Polskie z Wrocławia oraz Bartosz Wszołek zastępca kierownika ds technicznych Wody Polskie we Wrocławiu, spotkali się z prezydentem Jackiem Milewskim. Rozmawiano o inwestycji przeciwpowodziowej w Nowej Soli i Wężyskach, której inwestorem są Wody Polskie.

Budowa wałów nie tylko zwiększy bezpieczeństwo przed zagrożeniami powodziowymi, ale także przyczyni się do uatrakcyjnienia tego terenu po zakończeniu inwestycji. Przewidziana jest w niej ścieżka rowerowa, teren będzie uporządkowany, będzie to także atrakcyjne miejsce do wypoczynku dla mieszkańców. Rozmawialiśmy z prezydentem także o pewnych rekompensatach środowiskowych, które być może będziemy realizować. Niestety inwestycja może przyczynić się do utrudnień komunikacyjnych dla mieszkańców Nowej Soli, będziemy się jednak starać te utrudnienia minimalizować – powiedział Mariusz Przybylski dyrektor Wody Polskie z Wrocławia.

Dyrektor poinformował prezydenta o przygotowywanych projektach pogłębienia dna Odry do III klasy żeglowności tj. do głębokości 180 cm do roku 2023. Jej celem jest przede wszystkim ochrona przeciwpowodziowa miejscowości leżących wzdłuż rzeki Odry.

Jesteśmy w trakcie realizacji budowy tzw. szybkich ostróg, na odcinku 123 kilometrów od Ścinawy w województwie dolnośląskim do ujścia Nysy Łużyckiej w województwie lubuskim - poinformowała Anna Tarka, rzecznik RZGW Wody Polskie z Wrocławia. Roboty budowlane będą wykonane przy użyciu przyjaznych środowisku, naturalnych materiałów. Projekt będzie współfinansowany z funduszy pochodzących z kredytu Banku Rozwoju Rady Europy (CEB) oraz ze środków budżetu państwa. Przewidywany termin zakończenia robót budowlanych to IV kwartał 2022 roku. Podstawowym celem inwestycji jest dostosowanie stanu technicznego i geometrii konstrukcji elementów zabudowy regulacyjnej koryta rzeki Odry w postaci 341 ostróg regulacyjnych zlokalizowanych na odcinku Odry (km 427–540), pomiędzy Ścinawą, a ujściem Nysy Łużyckiej, do wymagań drogi wodnej III klasy. Realizacja tych robót, za sprawą usunięcia przemiałów, odbudowy najbardziej zniszczonych ostróg oraz opaski brzegowej, zminimalizuje erozyjne oddziaływanie nurtu na brzegi rzeki i poprawi warunki żeglugowe oraz nawigacyjne poprzez zwiększenie średnich głębokości oraz bardziej zbilansowany transport rumowiska. Odcinki Odry, na których będą prowadzone roboty położone są w następujących gminach: Nowa Sól, Krosno Odrzańskie, Gubin, Cybinka, Czerwieńsk, Sulechów, Zielona Góra, Trzebiechów, Zabór, Bojadeł – mówił dyrektor Przybylski.

Prezydent Jacek Milewski zadeklarował współpracę. Jesteśmy do dyspozycji dla państwa oraz firmy wykonującej budowę wałów przeciwpowodziowych. Traktujemy to jako historyczny moment w zabezpieczeniu przeciwpowodziowym naszego miasta. Jest ona niezwykle ważna dla Nowej Soli i naszych mieszkańców – dodał prezydent.

***

 

Wody Polskie w ciągu trzech lat wybudują 7 km wałów przeciwpowodziowych na terenie Nowej Soli, co dopełni zabezpieczenia miasta przed nadejściem wielkiej wody. Wały będą chronić 43,5 tys. mieszkańców i ich mienie na obszarze 22 km2.

Będą również stanowić  zabezpieczenie dla rozwijającej się infrastruktury miejskiej, terenów rekreacyjnych oraz przemysłowych.

Mieszkańcy Nowej Soli, którzy w 1997 roku sami zabezpieczali dobytek swojego życia przed tysiącletnią wodą, przez lata intensywnie zabiegali o inwestycje, które mogą skutecznie zwiększyć bezpieczeństwo powodziowe na Odrze. Obecnie realizowana przez Wody Polskie budowa wałów przeciwpowodziowych jest odpowiedzią na apele społeczności lokalnej. Przyczyni się do minimalizowania ewentualnych skutków powodzi o skali podobnej do tej z 1997 roku.

W związku z planowaną inwestycją, wykonawca – firma Sinohydro Corporation Limited – przystąpił już do pierwszych prac. W rejonie Nowej Soli i Krosna Odrzańskiego zakres robót budowlanych obejmie obwałowania Odry oraz Czarnej Strugi, na obszarze gmin Nowa Sól oraz Otyń.

 

 

Zobacz także

Darmowe przejazdy autobusami 22 września

We wtorek 22 września Nowa Sól dołącza do Europejskiego Dnia bez Samochodu. Przejazdy Subbusem na wszystkich liniach będą darmowe.

Więcej…

17 września - Nowa Sól pamięta!

17 września obchodzimy dwie ważne dla naszego kraju daty. Tego dnia w roku 1939 doszło do napaści Rosji Sowieckiej na Polskę.

Więcej…

Rozpoczął się remont elewacji dworca PKP w Nowej Soli

Ostatnim elementem remontu dworca, który jest siedzibą Centrum Obsługi Pasażerów oraz Straży Miejskiej, jest remont elewacji budynku. 

Więcej…