W sobotę 30 listopada rozpoczęły się wyburzenia wieży na terenie byłej fabryki nici Odra - to kontynuacja wielkiego projektu rewitalizacji tego terenu. Zarządu Województwa Lubuskiego przyznał w 2016 roku Miastu dofinansowanie 13.5 miliona na projekt „Re Odra aktywizacja społeczna i gospodarcza terenów pofabrycznych w Nowej Soli”.
Całość projektu jest warta 20 mln 300 tys. zł
Co zamierzamy zrobić?
Przed dwoma laty wyburzono budynki na terenie byłej fabryki nici Odra, należących do Skarbu Państwa. Koszt wyburzeń byłej przędzalni lnu wraz z łącznikami komunikacyjnymi, dawnej przędzalni bawełny oraz kominów wyniósł ok. 1.3 mln złotych - pieniądze na ten cel pochodziły ze Skarbu Państwa oraz Starostwa Powiatowego w Nowej Soli. Był to warunek rewitalizacji terenu poprzemysłowego. Stan techniczny tych budynków był na granicy stanu awaryjnego i katastrofy budowlanej oraz stanowił zagrożenie dla otoczenia. Potwierdzają to decyzje Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Nowej Soli.
Na terenach pofabrycznych ma powstać odbudowana wieża jako symbol historii tej części miasta i zakładu, która zostanie nazwana wieżą ciśnień społecznych i gospodarczych, a rezydentami wieży mają być m.in. Muzeum Miejskie w Nowej Soli z nową funkcją galerii poprzemysłowej, Stowarzyszenie Solanin z nową funkcją kulturalno-kinową oraz Park Technologiczny Interior. Niestety stan techniczny wieży nie pozwolił na jej remont jak pierwotnie zakładał projekt – musi zostać zburzona, lecz niebawem ma ruszyć jej odbudowa i rozbudowa z zagospodarowaniem placu wokół.
W projekcie przewidujemy także rozbudowanie głównej drogi osiowej i połączenie jej z ulicą Topolową (z planami jej nazwania ulicą Gruschwitza oraz dwóch dróg poprzecznych z umiejscowieniem tam dwóch dużych parkingów i zagospodarowaniem zieleni). Zrewitalizowany zostanie także park Odry w stylu zabytkowym o powierzchni prawie 2 ha. Miasto ma nadzieję, że inwestycje te zapoczątkują proces rewitalizacji tego obszaru. Zadania tego nie da się wykonać bez udziału i zaangażowania przedsiębiorców i mieszkańców.