Od dziś na miejskiej stronie internetowej, w zakładce "sprawdź jakość powietrza" można sprawdzić jakość powietrza w Nowej Soli. Wszystko to za sprawą 5 czujników, które umieszczone są w różnych częściach naszego miasta (Północna strefa przemysłowa, Stare Żabno, Pleszówek, Zatorze oraz centrum miasta).

Sensory powietrza zainstalowane zostały na budynkach instytucji podległych lub współpracujących z urzędem miasta, bo wymagany jest nadzór nad czujnikiem i stały dostęp prądu. Są na Miejskim Zakładzie Gospodarki Komunalnej (strefa północna), Szkole Podstawowej nr 3 przy ul. Botanicznej (Pleszówek), Szkole Podstawowej nr 5 (ul. Walki Młodych – Stare Żabno), byłym Gimnazjum nr 3, a obecnie Szkole Podstawowej nr 8 przy ul. Kasprowicza (Zatorze) oraz na urzędzie miasta (centrum Nowej Soli).

Dobór miejsc polegał na tym, żeby wybrać obszary jak najstarszej budowy, gdzie jest duża ilość pieców na paliwa stałe oraz ulokować czujniki we wszystkich częściach miasta.

- Sensory pobierają dane pomiarowe dotyczące temperatury powietrza, jego wilgotności, ciśnienia i stężenia pyłów zawieszonych – PM 2,5 oraz PM 10.

Kiepska jakość powietrza nie jest tylko wynikiem palenia w piecach słabej jakości węglem czy miałem, ale też nasilonego ruchu samochodowego. Jakość powietrza określają kolory: od zielonego (bardzo dobra) do czerwonego. Podana jest też do wiadomości mieszkańców wilgotność powietrza, jego temperatura i ciśnienie.

Wprowadzenie nowego rozwiązania w mieście ma na celu edukowanie społeczeństwa. Chcemy powiedzieć ludziom: trujecie siebie, swoje otoczenie. Pomyślcie o dzieciach, o innych. Mamy nadzieję, że mieszkańcy będą obserwować jakość powietrza w mieście i kiedy pojawią się miejsca o złej jego złej jakości - zdadzą sobie sprawę, że sami sobie szkodzą.

Pm 2,5 to aerozole atmosferyczne (pył zawieszony) o średnicy nie większej niż 2,5 μm, który zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia jest najbardziej szkodliwy dla zdrowia człowieka spośród innych zanieczyszczeń atmosferycznych.

Pm 10 to pomiar mieszanina zawieszonych w powietrzu cząsteczek o średnicy nie większej niż 10 μm. W skład mogą wchodzić takie substancje toksyczne jak np. benzopireny, dioksyny i furany Występowanie pyłów PM10 związane jest m.in. z procesami spalania paliw stałych i ciekłych.

Północna strefa

Pleszówek

Centrum

Zatorze

Młodych

 

Zobacz także

Darmowe przejazdy autobusami 22 września

We wtorek 22 września Nowa Sól dołącza do Europejskiego Dnia bez Samochodu. Przejazdy Subbusem na wszystkich liniach będą darmowe.

Więcej…

17 września - Nowa Sól pamięta!

17 września obchodzimy dwie ważne dla naszego kraju daty. Tego dnia w roku 1939 doszło do napaści Rosji Sowieckiej na Polskę.

Więcej…

Rozpoczął się remont elewacji dworca PKP w Nowej Soli

Ostatnim elementem remontu dworca, który jest siedzibą Centrum Obsługi Pasażerów oraz Straży Miejskiej, jest remont elewacji budynku. 

Więcej…