11 listopada odbyły się miejskie uroczystości z okajzi 100 rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Zgromadziły one tłumy nowosolan, którzy tego dnia oddali hołd wszystkim tym, którzy oddali swoje życie za Ojczyznę.
Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą za Ojczyznę, odprawioną w kościele pw. św. Józefa Rzemieślnika. Po południu natomiast zostały odsłonięte tabliczki na rondzie Towarowa/Zjednoczenia. Rondo nosi nazwę 100-lecia Odzyskania Niepodległości. Tabliczki odsłaniali: Pan Grzegorz Sajewicz – reprezentujący środowisko weteranów II Wojny Światowej (inne osoby uczestniczące z tego środowiska w uroczystości Władysław Pikta, Edmund Kaczmarek, Zenon Kruszelnicki),Pani Danuta Cygan reprezentująca środowisko Sybiraków, Pani Janina Bąk, Pan Andrzej Gabryszewski, Andrzej Perlak reprezentujący środowisko Solidarności Nowosolskiej Pan Władysław Bojanowski – reprezentujący grupę strajkujących robotników Zakładów Dozamet w 1976 r. (inne osoby uczestniczące z tego środowiska Tadeusz Lisiewicz, Roman Ogibowski i Roman Patalas).
Zgromadzeni przemaszerowali przed pomnik Bohaterom Walk o Polskę, gdzie prezydent Wadim Tyszkiewicz wygłosił okolicznościowe przemówienie.
Witam wszystkich Nowosolan, witam wszystkich gości na naszej ojczystej Ziemi Nowosolskiej.
Ojczyzna, niepodległość, wolność, naród… dzisiaj te słowa odmieniamy przez wszystkie przypadki.
Po 123 latach niewoli, 100 lat temu, 11 listopada 1918 roku, Polska odzyskała upragnioną niepodległość.
Zawdzięczamy ją takim wielkim Polakom jak Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Ignacy Paderewski, Wincenty Witos, Ignacy Daszyński, Józef Haller, Wojciech Korfanty, którzy choć się różnili w wyborze drogi do wolności, potrafili się zjednoczyć w imię dobra Ojczyzny.
Warto też pamiętać o tym, że Polska odzyskała niepodległość tylko na 21 lat.
W 1939 roku nasz kraj znów zastał podzielony między dwóch oprawców, faszystów ze swastyką na sztandarach, i bolszewików z czerwoną gwiazdą.
Po wojnie, w 1945 roku, kolejny raz wielkie mocarstwa ustaliły nowe granice Polski. Znów Polacy musieli pakować swoje walizki i szukać nowego miejsca na ziemi w swojej ojczyźnie.
Pełną, prawdziwą niepodległość odzyskaliśmy dopiero w 1989 roku. Tym razem dzięki mądrości Polaków stało się to bezkrwawo.
Stało się to dzięki ludziom Solidarności, na czele z Lechem Wałęsą, którzy uwierzyli w to, że można wyzwolić się spod sowieckich wpływów i budować, wolną, niezależną Ojczyznę.
Od 29 lat cieszymy się wolnością i pełną niepodległością. Musimy jednak mieć świadomość tego, że wolność i niepodległość nie są dane nam raz na zawsze, o czym choćby świadczy nasza historia.
Na szczęście dzisiaj nie musimy o niepodległość walczyć, ale musimy ją pielęgnować. Dbać o nią.
Jesteśmy wolni i suwerenni, żyjemy w demokratycznym kraju. Nie wolno jednak zapominać o naszej trudnej historii. Nie można dopuścić do grożącego nam autorytaryzmu, który prędzej, czy później prowadzi do katastrofy.
Po dramatach I-szej i II-giej Wojny Światowej, gdzie życie straciło miliony Polaków, kiedy naród cierpiał koszmary wojny, dzisiaj żyjemy w bezpiecznym, pięknym, rozwijającym się kraju. Nowa Sól jest tego przykładem.
73 lata bez wojny to najdłuższy okres w historii niepodległej Polski.
Sybiracy, Kombatanci, Żołnierze… żywi świadkowie dramatycznej historii Polski,
Wy wiecie, co znaczy śmierć i głód. Wy wiecie jak smakuje skórka od suchego chleba.
Wy wiecie, co znaczy tęsknota za Ojczyzną.
Ojczyzna, to nie tylko przestrzeń dla człowieka jako jednostki. Ojczyzna to przestrzeń istotna dla zbiorowości, zwanej narodem. Ojczyzna, to nie tylko miejsce urodzenia i zamieszkiwania przez istotną część życia, czy miejsce pochodzenia ich przodków. Ludzie należący do jednego narodu mogą mieć różne ojczyzny.
A co znaczy Niepodległość? To „niezależność państwa od wpływu innych jednostek politycznych”. Po 1945 roku mimo tego, że Polska istniała, ale nie była niestety wolna od wpływu państwa sowieckiego.
Nie mieliśmy więc pełniej niepodległości po II-giej Wojnie Światowej.
Dzisiaj w końcu możemy decydować sami o sobie.
Ale też powinniśmy, broniąc swojej niepodległości i niezależności, określić swoje miejsce w Europie. Czy chcemy, zachowując swoją odrębność narodową, uczestniczyć we wspólnocie Europejskiej, żyć w bezpiecznej Europie.
Naród z ojczyzną łączy przede wszystkim więź emocjonalna, bez względu na miejsce urodzenia czy choćby i zamieszkania.
Wielu z tu obecnych urodziła się w innym miejscu, wtedy ich ojczyźnie, ziemi bliskiej sercu, którą trzeba było porzucić i iść do nowej Polski.
My mieszkańcy tzw. Ziem Zachodnich, doskonale to wiemy. Przybyliśmy tu z różnych zakątków świata, często zostawiając swoją ojcowiznę, ziemię ukochaną, do dziś nam bliską.
I tu znaleźliśmy swoje miejsce na ziemi, tu odnaleźliśmy swoją ojczyznę.
I nie chcemy, żeby historia znów się powtórzyła. To jest nasza ojczyzna.
W tym miejscu chylę czoła przed żywymi świadkami tej naszej trudnej historii.
Chylę czoła przed Wami, przelewającymi krew za ojczyznę, bez względu na to, jakimi drogami poprowadził tu was los. Chyle czoła przed przelewającymi krew za ojczyznę i pod Monte Casino i pod Lenino. Chyle czoła przed tymi, którzy z nieludzkiej ziemi Syberii, szli walczyć o wolną Polskę z Andersem i Berlingiem.
Przelewana krew za ojczyznę miała jeden, czerwony kolor i nie wolną jej dzisiaj dzielić na gorszą i lepszą. Dziękujemy Wam za wolną Polskę.
Dzisiaj nasza ojczyzna jest tu w Nowej Soli. To jest nasza ziemia, nasza ojczyzna.
Czujemy się dumnymi Polakami i Nowosolanami. Mieszkamy w mieście coraz piękniejszym i przyjaznym, polskim i europejskim. I niech ta nasze droga rozwoju w wolnym kraju trwa wiecznie. Oby już nigdy nikt nie musiał za wolność i niepodległość przelewać krwi.
Kochajmy swoją Ojczyznę- Polskę, kochajmy swoją ojczystą Nowosolską ziemię.
Dziękuję wszystkim zgromadzonym za to, że ten tak ważny dzień w naszej narodowej historii, świętujemy tu dzisiaj razem.