Prezydent Nowej Soli Wadim Tyszkiewicz podpisał umowę z Karolem Kaczmarkiem z firmy ZPB Kaczmarek sp. z o.o. na wykonanie w trybie „zaprojektuj i wybuduj” zadania inwestycyjnego pn.: „RE Odra – aktywizacja społeczna i gospodarcza terenów pofabrycznych w Nowej Soli”.
To projekt wart 15 mln 935 tysięcy złotych! 13 mln 526 tys. zł stanowi dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego - Lubuskie 2020.
W ciągu najbliższych dwóch lat, znaczna część terenu zakładu Fabryki Nici Odra zostanie przebudowana i odrestaurowana. Ma tam powstać Wieża Ciśnień Społecznych i Gospodarczych, a rezydentami wieży mają być m.in. Muzeum Miejskie w Nowej Soli z nową funkcją galerii poprzemysłowej, Stowarzyszenie Solanin z nową funkcją kulturalno-kinową oraz Park Technologiczny Interior. Wieża będzie nie tylko przebudowana ale także rozbudowana z zagospodarowaniem placu wokół.
W projekcie przewidujemy także rozbudowanie głównej drogi osiowej i połączenie jej z ulicą Topolową (z planami jej nazwania ulicąJohanna Davida Gruschwitza oraz dwóch dróg poprzecznych z umiejscowieniem tam dwóch dużych parkingów i zagospodarowaniem zieleni. Zrewitalizowany zostanie także park Odry w stylu zabytkowym o powierzchni prawie 2 ha. Cały obszar rewitalizacji to przeszło 28 ha z czego prawie 20 to działania stricte inwestycyjne
Najbardziej zniszczone i należące do Skarbu Państwa budynki zostały już wyburzone. Pieniądze na ten cel pozyskał wicewojewoda lubuski Robert Paluch. Koszt wyburzeń byłej przędzalni lnu wraz z łącznikami komunikacyjnymi, dawnej przędzalni bawełny oraz kominów to przeszło 1.1 mln złotych Był to warunek rewitalizacji terenu poprzemysłowego. Stan techniczny tych budynków był na granicy stanu awaryjnego i katastrofy budowlanej oraz stanowił zagrożenie dla otoczenia.
Teren zadania inwestycyjnego znajduje się w Nowej Soli przy ulicy Wrocławskiej na obszarze byłej Fabryki Nici „ODRA” oraz na obszarze parku pomiędzy Fabryką a ulicą Wrocławską – łączna powierzchnia ca. 4,2 ha. Inwestycja zostanie wykonana w dwóch etapach:
a) ETAP I – wykonanie dokumentacji projektowej, b) ETAP II – realizacja zadania inwestycyjnego.
-ETAP I - wykonanie dokumentacji projektowej obejmuje:
a) wykonanie koncepcji architektonicznej, b) opracowanie karty informacyjnej, przygotowanie i złożenie wniosku oraz uzyskanie ostatecznej decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji zadania inwestycyjnego, c) opracowanie raportu w sprawie oddziaływania zadania inwestycyjnego na środowisko w celu uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji inwestycji (jeśli będzie wymagany), d) wykonanie dokumentacji geotechnicznej, e) opracowanie projektów budowlanych, f) opracowanie informacji dotyczącej bezpieczeństwa i ochrony zdrowia (BIOZ), g) opracowanie scenariusza rozwoju zdarzeń w czasie pożaru, h) opracowanie charakterystyki energetycznej, i) sporządzenie wniosku o wydanie zezwolenia na usunięcie drzew/krzewów oraz uzyskanie decyzji o wycince, j) uzyskanie technicznych warunków przyłączenia, k) uzyskanie innych uzgodnień/dokumentów niezbędnych na tym etapie realizacji działań projektowych, l) sporządzenie wniosków o uzyskanie odpowiednich pozwoleń administracyjnych, ł) uzyskanie ostatecznych decyzji zatwierdzających projekty budowlane i udzielających pozwoleń na realizację zadania inwestycyjnego, m) wykonanie projektów wykonawczych, n) opracowanie przedmiaru robót, o) opracowanie kosztorysu zadania inwestycyjnego, p) opracowanie Specyfikacji Technicznej Wykonania i Odbioru Robót Budowlanych (STWiORB), r) opracowanie projektu nasadzeń zastępczych, o ile będzie wymagany, s) opracowanie projektu organizacji ruchu na czas prowadzenia robót wraz z zatwierdzeniem, t) opracowanie docelowego projektu organizacji ruchu wraz z zatwierdzeniem, u) uzyskanie akceptacji zamawiającego dla ww. elementów etapu.
- ETAP II - zadanie inwestycyjne obejmuje remont i przebudowę dróg wewnętrznych niezbędnych do obsługi sfery gospodarczej i społecznej rewitalizowanego obszaru o łącznej długości ca. 1,1 km, adaptację wieży o kubaturze ca. 1680 m3 i wysokość ca. 35 m na Centrum Aktywności Społecznej, Gospodarczej i Edukacyjnej (zmiana sposobu użytkowania poprzez remont, rozbudowę, przebudowę na „Wieże ciśnień społecznych i gospodarczych” wraz z przystosowaniem dla osób niepełnosprawnych), przebudowę zdewastowanej, pofabrycznej oraz budowę nowej infrastruktury technicznej, budowę oświetlenia, rewaloryzację Parku Odra o powierzchni ca. 1,9 ha i zagospodarowanie terenów zielonych wraz z budową muszli koncertowej na potrzeby organizacji koncertów przez Państwową Szkołę Muzyczną, budowę placu przy wieży pełniącego funkcję edukacyjną oraz kulturalno-rozrywkową o powierzchni ca. 3560 m2, budowę zaplecza parkingowego dla samochodów osobowych, skuterów i rowerów na potrzeby przedsiębiorców oraz korzystających z centrum aktywności o powierzchni ca. 3900 m2.
Termin wykonaniainwestycji to 31 października 2019 r.