Prezydent Nowej Soli Wadim Tyszkiewicz podpisał umowę z Karolem Kaczmarkiem z firmy ZPB Kaczmarek sp. z o.o. na wykonanie w trybie „zaprojektuj i wybuduj” zadania inwestycyjnego pn.: „RE Odra – aktywizacja społeczna i gospodarcza terenów pofabrycznych w Nowej Soli”.

To projekt wart 15 mln 935 tysięcy złotych! 13 mln 526 tys. zł stanowi dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego - Lubuskie 2020.

W ciągu najbliższych dwóch lat, znaczna część terenu zakładu Fabryki Nici Odra zostanie przebudowana i odrestaurowana. Ma tam powstać Wieża Ciśnień Społecznych i Gospodarczych, a rezydentami wieży mają być m.in. Muzeum Miejskie w Nowej Soli z nową funkcją galerii poprzemysłowej, Stowarzyszenie Solanin z nową funkcją kulturalno-kinową oraz Park Technologiczny Interior. Wieża będzie nie tylko przebudowana ale także rozbudowana z zagospodarowaniem placu wokół.

W projekcie przewidujemy także rozbudowanie głównej drogi osiowej i połączenie jej z ulicą Topolową (z planami jej nazwania ulicąJohanna Davida Gruschwitza oraz dwóch dróg poprzecznych z umiejscowieniem tam dwóch dużych parkingów i zagospodarowaniem zieleni. Zrewitalizowany zostanie także park Odry w stylu zabytkowym o powierzchni prawie 2 ha. Cały obszar rewitalizacji to przeszło 28 ha z czego prawie 20 to działania stricte inwestycyjne

Najbardziej zniszczone i należące do Skarbu Państwa budynki zostały już wyburzone. Pieniądze na ten cel pozyskał wicewojewoda lubuski Robert Paluch. Koszt wyburzeń byłej przędzalni lnu wraz z łącznikami komunikacyjnymi, dawnej przędzalni bawełny oraz kominów to przeszło 1.1 mln złotych Był to warunek rewitalizacji terenu poprzemysłowego. Stan techniczny tych budynków był na granicy stanu awaryjnego i katastrofy budowlanej oraz stanowił zagrożenie dla otoczenia.

Teren zadania inwestycyjnego znajduje się w Nowej Soli przy ulicy Wrocławskiej na obszarze byłej Fabryki Nici „ODRA” oraz na obszarze parku pomiędzy Fabryką a ulicą Wrocławską – łączna powierzchnia ca. 4,2 ha. Inwestycja zostanie wykonana w dwóch etapach:

a) ETAP I – wykonanie dokumentacji projektowej, b) ETAP II – realizacja zadania inwestycyjnego.

-ETAP I - wykonanie dokumentacji projektowej obejmuje:

a) wykonanie koncepcji architektonicznej, b) opracowanie karty informacyjnej, przygotowanie i złożenie wniosku oraz uzyskanie ostatecznej decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji zadania inwestycyjnego, c) opracowanie raportu w sprawie oddziaływania zadania inwestycyjnego na środowisko w celu uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji inwestycji (jeśli będzie wymagany), d) wykonanie dokumentacji geotechnicznej, e) opracowanie projektów budowlanych, f) opracowanie informacji dotyczącej bezpieczeństwa i ochrony zdrowia (BIOZ), g) opracowanie scenariusza rozwoju zdarzeń w czasie pożaru, h) opracowanie charakterystyki energetycznej, i) sporządzenie wniosku o wydanie zezwolenia na usunięcie drzew/krzewów oraz uzyskanie decyzji o wycince, j) uzyskanie technicznych warunków przyłączenia, k) uzyskanie innych uzgodnień/dokumentów niezbędnych na tym etapie realizacji działań projektowych, l) sporządzenie wniosków o uzyskanie odpowiednich pozwoleń administracyjnych, ł) uzyskanie ostatecznych decyzji zatwierdzających projekty budowlane i udzielających pozwoleń na realizację zadania inwestycyjnego, m) wykonanie projektów wykonawczych, n) opracowanie przedmiaru robót, o) opracowanie kosztorysu zadania inwestycyjnego, p) opracowanie Specyfikacji Technicznej Wykonania i Odbioru Robót Budowlanych (STWiORB), r) opracowanie projektu nasadzeń zastępczych, o ile będzie wymagany, s) opracowanie projektu organizacji ruchu na czas prowadzenia robót wraz z zatwierdzeniem, t) opracowanie docelowego projektu organizacji ruchu wraz z zatwierdzeniem, u) uzyskanie akceptacji zamawiającego dla ww. elementów etapu.

- ETAP II - zadanie inwestycyjne obejmuje remont i przebudowę dróg wewnętrznych niezbędnych do obsługi sfery gospodarczej i społecznej rewitalizowanego obszaru o łącznej długości ca. 1,1 km, adaptację wieży o kubaturze ca. 1680 m3 i wysokość ca. 35 m na Centrum Aktywności Społecznej, Gospodarczej i Edukacyjnej (zmiana sposobu użytkowania poprzez remont, rozbudowę, przebudowę na „Wieże ciśnień społecznych i gospodarczych” wraz z przystosowaniem dla osób niepełnosprawnych), przebudowę zdewastowanej, pofabrycznej oraz budowę nowej infrastruktury technicznej, budowę oświetlenia, rewaloryzację Parku Odra o powierzchni ca. 1,9 ha i zagospodarowanie terenów zielonych wraz z budową muszli koncertowej na potrzeby organizacji koncertów przez Państwową Szkołę Muzyczną, budowę placu przy wieży pełniącego funkcję edukacyjną oraz kulturalno-rozrywkową o powierzchni ca. 3560 m2, budowę zaplecza parkingowego dla samochodów osobowych, skuterów i rowerów na potrzeby przedsiębiorców oraz korzystających z centrum aktywności o powierzchni ca. 3900 m2.

Termin wykonaniainwestycji to 31 października 2019 r.

Zobacz także

Darmowe przejazdy autobusami 22 września

We wtorek 22 września Nowa Sól dołącza do Europejskiego Dnia bez Samochodu. Przejazdy Subbusem na wszystkich liniach będą darmowe.

Więcej…

17 września - Nowa Sól pamięta!

17 września obchodzimy dwie ważne dla naszego kraju daty. Tego dnia w roku 1939 doszło do napaści Rosji Sowieckiej na Polskę.

Więcej…

Rozpoczął się remont elewacji dworca PKP w Nowej Soli

Ostatnim elementem remontu dworca, który jest siedzibą Centrum Obsługi Pasażerów oraz Straży Miejskiej, jest remont elewacji budynku. 

Więcej…