Przed Pomnikiem Bohaterów Walk o Polskę odbyły się w poniedziałkowe południe 8 maja uroczystości upamiętniające zakończenie II Wojny Światowej.

Kombatanci, władze Miasta i Powiatu oraz przedstawiciele zakładów pracy, instytucji, szkół i wielu nowosolskich środowisk, oddali hołd wszystkim tym, którzy oddali życie za naszą Wolność. W swoim przemówieniu, Jarosław Suski, przewodniczący Rady Powiatu, powiedział:


Szanowni Państwo

Zebraliśmy się dzisiaj przed Pomnikiem Bohaterów Walk o Polskę, aby uczcić 72 rocznicę zakończenie drugiej wojny światowej.7 maja 1945 r. o godzinie 2:41 nad ranem został podpisany akt bezwarunkowej kapitulacji wojsk niemieckich, a8 maja o godzinie 23:01 nastąpiło przerwanie walk. Pod aktem kapitulacji III Rzeszy podpisy złożyli przedstawiciele armii państw alianckich iniemieccy generałowie. Obywatele wielu państw europejskich rozpoczęli świętowanie tak długo wyczekiwanego pokoju. Jednak każdy naród -stosownie do swych wojennych doświadczeń-przeżywałdzień zakończenia wojny inaczej. Jednym 8 maja przyniósłzwycięstwo oraz wyzwolenie spod bezprawia i obcego panowania, drugim-przejście w stan nowej zależności. Był to dzień, który w sposób symboliczny, rozpoczął okres podziału naszej części globu na wyzwolonych i zniewolonych./

Jaki wymiar ma więc dzisiejsze święto?

Historycy zapewne po latach wskażą winy poszczególnych polityków, znajdą rozwiązania, które mogły w 1939 r. uratować pokój. Niezależnie od tego, na ile zawiodły wówczas zachodnie demokracje, kierując się krótkowzroczną polityką pokoju za wszelką cenę, bezpośrednią przyczyną wojny było współdziałanie dwóch totalitarnych mocarstw, wyrażone ostatecznie zmową Hitlera ze Stalinem. Pakt Ribbentrop- Mołotow, podpisany 23 sierpnia 1939 r., wraz z tajnym protokołem określającym strefy wpływów III Rzeszy i ZSRR, był ewidentnym wyrazem tej polityki.

Dla wielu współczesnych Europejczyków 8 maja pozostaje do dziś dniem refleksji dotyczącej genezy tego najstraszniejszego w dziejach konfliktu zbrojnego. Czy początkiem zła i zapowiedzią nieszczęścia było dojście dyktatorów do władzy, czy dopiero prawne usankcjonowanie zasad dyskryminujących mniejszości narodowe, czy też pierwsze działania agresywne III Rzeszy wobec państw sąsiednich?

Pewne jest jednak, że pierwsze strzały II wojny światowej oddano przeciw Polakom i Polsce l września 1939 r., a rozpętana w tym dniu wojna zakończyła się na gruzach Berlina i innych miast niemieckich 8 maja 1945 r. W gruzach legły przede wszystkim jednak miasta polskie, rosyjskie i francuskie- wszędzie tam, gdzie toczyły się działania wojenne. Wydawało się również, że w gruzach legły europejskie wartości, na których przez wiele stuleci budowano nasz świat

Termin Europa nie jest wyłącznie pojęciem czysto geograficznym. W historii narodów i państw tego kontynentu termin ten przybrał znaczenie cywilizacyjne, stał sięsymbolem fundamentalnych wartości i zasad. Europa to przede wszystkim wolność jednostki, to prawa człowieka -polityczne i ekonomiczne. To porządek demokratyczny i obywatelski. To państwo prawa. To efektywna gospodarka, oparta na indywidualnej przedsiębiorczości i inicjatywie. Jednocześnie to refleksja nad istotą człowieczeństwa i ładem moralnym, płynąca z tradycji chrześcijańskiej, oraz nieprzemijające piękno kultury. W świecie takich wartości nie powinno być miejsca dla nacjonalizmu opartego na nienawiści do drugiego człowieka, wynikającej z różnic etnicznych, czy religijnych. Dzisiejsza rocznica powinna wobec tego stać się okazją do postawienia pytań o przyczyny odrzucenia przez ówczesnych Niemców europejskiej wspólnoty cywilizacyjnej, ale także powinna stać się okazją do refleksji o sposobach rozwiązywania problemów społecznych i politycznych współczesnej Europy, które muszą być rozwiązywane w oparciu o fundamentalne wartości i zasady europejskie. Nie wolno nam zapominać o źródłach naszej cywilizacji, nie wolno też zamykać się za murem nienawiści i obojętności. To najważniejsze przesłanie dzisiejszego święta.

Obchodzony dziś Narodowy Dzień Zwycięstwa jest okazją do przypomnieniażołnierzy polskich formacji wojskowych, walczących od momentu wybuchu wojny do jej zakończenia. W tym kontekście niemal symbolicznego wymiaru nabiera szlak bojowy 10 Brygady Kawalerii, która brała udział w wojnie obronnej we wrześniu 1939 roku, następnie w walkach we Francji w 1940 roku, by ostatecznie jako 1 Dywizja Pancerna pod dowództwem generała Stanisława Maczka, 5 maja 1945 roku zakończyć swój szlak bojowy zdobyciem niemieckiej bazy wojennej w Wilhelmshaven. O wiele dłuższą drogę przeszli żołnierze 1 Polskiej Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki. Szlak wojennej tułaczki wielu żołnierzy Ludowego Wojska Polskiego prowadził przez sowieckie łagry na Syberii, do których zostali deportowani po zajęciu Polski przez armię radziecką.Mimo tak dramatycznych losów, to im przypadł w udziale szturm Berlina, będący ostatnim aktem II wojny światowej .Okres wojny wymagał od wielu z nich najwyższych ofiar z własnego życia, wymagałpoświęcenia młodości i wolności, rezygnacji z planów i marzeń.

Szanowni Państwo

Tak różne wojenne losy polskich żołnierzy powinny być dla nas źródłem przekonania o bezcennej wartości pokoju i swobód demokratycznych. Choć dzisiaj to dla nas odległy czas, jesteśmy zobowiązani do pamięci o ludzkim wymiarze ich doświadczeń. Nasza pamięć i szacunek powinny być najlepszym wyrazem wdzięczności dla nich. Jednocześnie pamiętajmy, że pokój, z którego dobrodziejstw dziś korzystamy, jest najważniejszym darem dla potomnych, pozostawionym przez bohaterów tamtych czasów.

Zobacz także

Darmowe przejazdy autobusami 22 września

We wtorek 22 września Nowa Sól dołącza do Europejskiego Dnia bez Samochodu. Przejazdy Subbusem na wszystkich liniach będą darmowe.

Więcej…

17 września - Nowa Sól pamięta!

17 września obchodzimy dwie ważne dla naszego kraju daty. Tego dnia w roku 1939 doszło do napaści Rosji Sowieckiej na Polskę.

Więcej…

Rozpoczął się remont elewacji dworca PKP w Nowej Soli

Ostatnim elementem remontu dworca, który jest siedzibą Centrum Obsługi Pasażerów oraz Straży Miejskiej, jest remont elewacji budynku. 

Więcej…