W związku z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków w naszym województwie, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi wydał rozporządzenie w sprawie szeregu zakazów i nakazów dotyczących hodowli drobiu i innych ptaków.
Także Powiatowy lekarz Weterynarii w Nowej Soli Ewelina Lis, opublikowała wytyczne w tej sprawie. Inspektorzy PLW oraz strażnicy miejscy dokonują kontroli stosowania się do nałożonych obowiązków, do których należą:
Zgłaszanie do PLW miejsc w których hodowany jest drób i inne ptaki, z wyłączeniem ptaków stale utrzymywanych w pomieszczeniach mieszkalnych (np. papugi)
-uniemożliwienie kontaktu drobiu z ptakami dziko żyjącymi (poprzez zamknięcie ich w pomieszczeniach)
-uniemożliwienie dostępu drobiu do zbiorników wodnych, do których dostęp mają dzikie ptaki
-zgłaszanie PLW informacji o planowanym przemieszczeniu przesyłek drobiu
-przechowywanie paszy dla drobiu w sposób zabezpieczający przed kontaktem z dzikim ptactwem
W tym tygodniu strażnicy miejscy w Nowej Soli nałożyli mandat karny dla mieszkańca, który pomimo wcześniejszego nakazu, wypuszczał stado kur na podwórko. Mieszkaniec nie tylko dokarmiał na swoim podwórku kury, ale także w bliskiej odległości od posesji dokarmiał dzikie kaczki, mogąc tym samym przywlec patogeny grypy do stada. Prosimy tym samy naszych Mieszkańców o zgłaszanie wszystkich przypadków padniętego ptactwa (kaczki, łabędzie itp.) bezpośrednio do Powiatowego Lekarza Weterynarii w Nowej Soli, tel. 68 458 38 58 lub Straży Miejskiej tel. 68 475 77 80
APEL do hodowców drobiu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Głównego Lekarza Weterynarii
Szanowni Państwo!
Wirus wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI), podtypu H5N8 – nie jest groźny dla ludzi, ale jest bardzo szkodliwy dla gospodarki i niebezpieczny dla Waszych gospodarstw. Główną przyczyną rozprzestrzeniania się wirusa grypy ptaków H5N8 są zarażone dzikie ptaki. Niestety przyczyną bywa też człowiek i dlatego przypominamy o podstawowych zasadach postępowania. Należy bezwzględne przestrzegać zasady bioasekuracji:
zabezpieczyć paszę przed dostępem zwierząt dzikich;
nie karmić drobiu na zewnątrz budynków, w których drób jest utrzymywany;
nie poić drobiu oraz ptaków utrzymywanych przez człowieka wodą ze zbiorników, do których dostęp mają dzikie ptaki;
stosować w gospodarstwie odzież i obuwie ochronne oraz po każdym kontakcie z drobiem lub dzikimi ptakami umyć ręce wodą z mydłem;
stosować maty dezynfekcyjne w wejściach i wyjściach z budynków, w których utrzymywany jest drób;
przetrzymywać drób w przeznaczonych do tego celu pomieszczeniach bez możliwości swobodnego poruszania się po otwartym wybiegu.
Przypominamy też, że za brak stosowania zasad bioasekuracji będą nakładane kary administracyjne.