W związku z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków w naszym województwie, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi wydał rozporządzenie w sprawie szeregu zakazów i nakazów dotyczących hodowli drobiu i innych ptaków.

Także Powiatowy lekarz Weterynarii w Nowej Soli Ewelina Lis, opublikowała wytyczne w tej sprawie. Inspektorzy PLW oraz strażnicy miejscy dokonują kontroli stosowania się do nałożonych obowiązków, do których należą:

Zgłaszanie do PLW miejsc w których hodowany jest drób i inne ptaki, z wyłączeniem ptaków stale utrzymywanych w pomieszczeniach mieszkalnych (np. papugi)

-uniemożliwienie kontaktu drobiu z ptakami dziko żyjącymi (poprzez zamknięcie ich w pomieszczeniach)

-uniemożliwienie dostępu drobiu do zbiorników wodnych, do których dostęp mają dzikie ptaki

-zgłaszanie PLW informacji o planowanym przemieszczeniu przesyłek drobiu

-przechowywanie paszy dla drobiu w sposób zabezpieczający przed kontaktem z dzikim ptactwem

W tym tygodniu strażnicy miejscy w Nowej Soli nałożyli mandat karny dla mieszkańca, który pomimo wcześniejszego nakazu, wypuszczał stado kur na podwórko. Mieszkaniec nie tylko dokarmiał na swoim podwórku kury, ale także w bliskiej odległości od posesji dokarmiał dzikie kaczki, mogąc tym samym przywlec patogeny grypy do stada. Prosimy tym samy naszych Mieszkańców o zgłaszanie wszystkich przypadków padniętego ptactwa (kaczki, łabędzie itp.) bezpośrednio do Powiatowego Lekarza Weterynarii w Nowej Soli, tel. 68 458 38 58 lub Straży Miejskiej tel. 68 475 77 80

 

APEL do hodowców drobiu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Głównego Lekarza Weterynarii

Szanowni Państwo!

Wirus wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI), podtypu H5N8 – nie jest groźny dla ludzi, ale jest bardzo szkodliwy dla gospodarki i niebezpieczny dla Waszych gospodarstw. Główną przyczyną rozprzestrzeniania się wirusa grypy ptaków H5N8 są zarażone dzikie ptaki. Niestety przyczyną bywa też człowiek i dlatego przypominamy o podstawowych zasadach postępowania. Należy bezwzględne przestrzegać zasady bioasekuracji:

zabezpieczyć paszę przed dostępem zwierząt dzikich;

nie karmić drobiu na zewnątrz budynków, w których drób jest utrzymywany;
nie poić drobiu oraz ptaków utrzymywanych przez człowieka wodą ze zbiorników, do których dostęp mają dzikie ptaki;

stosować w gospodarstwie odzież i obuwie ochronne oraz po każdym kontakcie z drobiem lub dzikimi ptakami umyć ręce wodą z mydłem;

stosować maty dezynfekcyjne w wejściach i wyjściach z budynków, w których utrzymywany jest drób;

przetrzymywać drób w przeznaczonych do tego celu pomieszczeniach bez możliwości swobodnego poruszania się po otwartym wybiegu.

Przypominamy też, że za brak stosowania zasad bioasekuracji będą nakładane kary administracyjne.

Zobacz także

Darmowe przejazdy autobusami 22 września

We wtorek 22 września Nowa Sól dołącza do Europejskiego Dnia bez Samochodu. Przejazdy Subbusem na wszystkich liniach będą darmowe.

Więcej…

17 września - Nowa Sól pamięta!

17 września obchodzimy dwie ważne dla naszego kraju daty. Tego dnia w roku 1939 doszło do napaści Rosji Sowieckiej na Polskę.

Więcej…

Rozpoczął się remont elewacji dworca PKP w Nowej Soli

Ostatnim elementem remontu dworca, który jest siedzibą Centrum Obsługi Pasażerów oraz Straży Miejskiej, jest remont elewacji budynku. 

Więcej…