W poniedziałek 19 grudnia gościlismy w Nowej Soli posła na Sejm RP Jacka Kurzępę (PiS) oraz wicewojewodę lubuskiego Roberta Palucha. Prezydent Wadim Tyszkiewicz oraz wiceprezydent Jacek Milewski rozmawiali z gośćmi na temat bardzo trudnej sytuacji lokalowej Państwowej Szkoły Muzycznej w Nowej Soli.
Prezydenci wraz z posłem Kurzępą oraz architekt miejską Iwoną Kubacką-Kazieczko i naczelnik wydziału integracji europejskiej i promocji Beatą Kulczycką odwiedzili szkołę przy ulicy Zjednoczenia. Jej dyrektor Jerzy Szynder, przedstawił w krótkim filmie największe bolączki szkoły, między innymi odległość między budynkami, a także jej aspekty techniczne.
Miasto zaangażowało się we współpracę z Ministerstwem Kultury w sprawie pozyskania środków na remont i przystosowanie budynku w którym obecnie znajduje się MOPS na szkołę muzyczną. Poseł Jacek Kurzępa po zapoznaniu się z sytuacją szkoły zadeklarował wsparcie, pomoc i poprawę kontaktu z Ministerstwem Kultury jako organu założycielskiego na rzecz dofinansowania projektu.
***
Budynek położony w Nowej Soli przy ul. Muzealnej 46, to dawna willa Fabrykanta Aleksandra Gruschwitza, wzniesiona w połowie XIX w. około 1852 roku. Stylowa siedziba właścicieli fabryki nici była kilkukrotnie rozbudowywana i przebudowywana. W jego otoczeniu założono rozległy ogród. Po 1945 roku rezydencja i ogród stały się własnością państwa polskiego w użytkowaniu fabryki. Ogród zamieniono na park zakładowy, a w rezydencji ulokowano żłobek i przedszkole zakładowe. W kolejnych latach budynek mieścił m.in. szkołę katolicką oraz, siedzibę straży miejskiej. Obecnie jest tu siedziba Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.
5 maja 1976 roku budynek został wpisany do rejestru zabytków i jest jednym z najciekawszych obiektów zabytkowych na terenie miasta.
Perspektywa umieszczenia w dawnej rezydencji Państwowej Szkoły Muzycznej I st. Im. Grażyny Bacewicz, stanowi ogromną szansę utrzymania obiektu w dobrej kondycji technicznej oraz pozyskanie odpowiedniego użytkownika. Wraz z przyległym parkiem obiekt stanowił będzie miejsce edukacji interdyscyplinarnej i muzycznych spotkań plenerowych dla mieszkańców miasta. Znacząco poprawią się warunki pracy w szkole, zwiększy się ilość i jakość sal dydaktycznych, stworzona zostanie salka koncertowa, a wszystko to znajdzie miejsce w jednym budynku.
W ramach rewitalizacji obszaru pofabrycznego dawnej fabryki nici, w którym znajduje się dawna rezydencja, Miasto planuje rewaloryzację parku oraz budowę muszli koncertowej, a także aktywizację społeczną i gospodarczą tego miejsca.
Dzięki wzajemnej współpracy, Państwowa Szkoła Muzyczna I st. Im. Grażyny Bacewicz w Nowej Soli zyska siedzibę w zabytkowym obiekcie rezydencjonalnym, a budynek odzyska dawny blask i wartość.
Przeniesienie siedziby szkoły jest kluczowym elementem kompleksowej rewitalizacji a włączenie społeczności lokalnej, przede wszystkim dzieci i młodzieży ważnym i pozytywnym efektem realizacji projektu.