W poniedziałek 19 grudnia gościlismy w Nowej Soli posła na Sejm RP Jacka Kurzępę (PiS) oraz wicewojewodę lubuskiego Roberta Palucha. Prezydent Wadim Tyszkiewicz oraz wiceprezydent Jacek Milewski rozmawiali z gośćmi na temat bardzo trudnej sytuacji lokalowej Państwowej Szkoły Muzycznej w Nowej Soli.

Prezydenci wraz z posłem Kurzępą oraz architekt miejską Iwoną Kubacką-Kazieczko i naczelnik wydziału integracji europejskiej i promocji Beatą Kulczycką odwiedzili szkołę przy ulicy Zjednoczenia. Jej dyrektor Jerzy Szynder, przedstawił w krótkim filmie największe bolączki szkoły, między innymi odległość między budynkami, a także jej aspekty techniczne.

Miasto zaangażowało się we współpracę z Ministerstwem Kultury w sprawie pozyskania środków na remont i przystosowanie budynku w którym obecnie znajduje się MOPS na szkołę muzyczną. Poseł Jacek Kurzępa po zapoznaniu się z sytuacją szkoły zadeklarował wsparcie, pomoc i poprawę kontaktu z Ministerstwem Kultury jako organu założycielskiego na rzecz dofinansowania projektu.

***

Budynek położony w Nowej Soli przy ul. Muzealnej 46, to dawna willa Fabrykanta Aleksandra Gruschwitza, wzniesiona w połowie XIX w. około 1852 roku. Stylowa siedziba właścicieli fabryki nici była kilkukrotnie rozbudowywana i przebudowywana. W jego otoczeniu założono rozległy ogród. Po 1945 roku rezydencja i ogród stały się własnością państwa polskiego w użytkowaniu fabryki. Ogród zamieniono na park zakładowy, a w rezydencji ulokowano żłobek i przedszkole zakładowe. W kolejnych latach budynek mieścił m.in. szkołę katolicką oraz, siedzibę straży miejskiej. Obecnie jest tu siedziba Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

5 maja 1976 roku budynek został wpisany do rejestru zabytków i jest jednym z najciekawszych obiektów zabytkowych na terenie miasta.

Perspektywa umieszczenia w dawnej rezydencji Państwowej Szkoły Muzycznej I st. Im. Grażyny Bacewicz, stanowi ogromną szansę utrzymania obiektu w dobrej kondycji technicznej oraz pozyskanie odpowiedniego użytkownika. Wraz z przyległym parkiem obiekt stanowił będzie miejsce edukacji interdyscyplinarnej i muzycznych spotkań plenerowych dla mieszkańców miasta. Znacząco poprawią się warunki pracy w szkole, zwiększy się ilość i jakość sal dydaktycznych, stworzona zostanie salka koncertowa, a wszystko to znajdzie miejsce w jednym budynku.

W ramach rewitalizacji obszaru pofabrycznego dawnej fabryki nici, w którym znajduje się dawna rezydencja, Miasto planuje rewaloryzację parku oraz budowę muszli koncertowej, a także aktywizację społeczną i gospodarczą tego miejsca.

Dzięki wzajemnej współpracy, Państwowa Szkoła Muzyczna I st. Im. Grażyny Bacewicz w Nowej Soli zyska siedzibę w zabytkowym obiekcie rezydencjonalnym, a budynek odzyska dawny blask i wartość.

Przeniesienie siedziby szkoły jest kluczowym elementem kompleksowej rewitalizacji a włączenie społeczności lokalnej, przede wszystkim dzieci i młodzieży ważnym i pozytywnym efektem realizacji projektu.

Zobacz także

Darmowe przejazdy autobusami 22 września

We wtorek 22 września Nowa Sól dołącza do Europejskiego Dnia bez Samochodu. Przejazdy Subbusem na wszystkich liniach będą darmowe.

Więcej…

17 września - Nowa Sól pamięta!

17 września obchodzimy dwie ważne dla naszego kraju daty. Tego dnia w roku 1939 doszło do napaści Rosji Sowieckiej na Polskę.

Więcej…

Rozpoczął się remont elewacji dworca PKP w Nowej Soli

Ostatnim elementem remontu dworca, który jest siedzibą Centrum Obsługi Pasażerów oraz Straży Miejskiej, jest remont elewacji budynku. 

Więcej…