Czekaliśmy na ten moment 25 lat. I doczekaliśmy się –przed nami rewitalizacja terenów po byłym zakładzie NFN Odra – mówił prezydent Wadim Tyszkiewicz podczas spotkania we wtorek 29 listopada w Parku Interior.

Razem z marszałek województwa lubuskiego Elżbietą Polak , wicewojewodą lubuskim Robertem Paluchem, starostą nowosolskim Waldemarem Wrześniakiem oraz wiceprezydentem Jackiem Milewskim, opowiadali o nowych funkcjach rewitalizowanego terenu i etapach prac. Miasto na ten cel otrzymało 13.5 mln złotych z Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie 2020, a wcześniej starostwo otrzymało z budżetu państwa pieniądze na wyburzenia budynków które należą do Skarbu Państwa. Koszt wyburzeń to 1,2 mln złotych.
Nie dalibyśmy rady, gdyby nie praca w zespole. Działamy jak drużyna - mówił prezydent Tyszkiewicz, który przedstawił również historię zakładu sięgającą 200 lat. W latach świetności pracowało tu blisko 5 tysięcy ludzi. Niestety Odra poniosła skutki transformacji ustrojowej. Piękna fabryka, tętniąca życiem, jeszcze dwa miesiące temu była ruiną. Mieszkańcy Nowej Soli na ten stan patrzyli ze łzami w oczach. Zbudowaliśmy jednak domek z kart – nie chcieliśmy rozbudzać specjalnej nadziei, zwłaszcza w przedsiębiorcach, ponieważ wiedzieliśmy, że wyciągnięcie jednej z tych kart może spowodować, ze nasz plan się nie powiedzie Ale zaryzykowaliśmy I wszystkim nam się opłaciło. I wierzę, że tym projektem Zarząd województwa będzie mógł się chwalić – mówił prezydent Tyszkiewicz o projekcie rewitalizacji Odry.


Nowa Sól bardzo mądrze inwestuje od wielu lat – ukłon w stronę panów prezydentów, urzędników, ponieważ walka o Nową Sól jest prowadzona w sposób przewidywalny, konsekwentnie i bardzo skutecznie – mówiła marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Polak. To uzbrojenie strefy, tworzenie warunków do rozwoju gospodarczego. To również termomodernizacja domu kultury czy muzeum – byłam przy narodzinach tych projektów. Bardzo się cieszę, ze mogliśmy dofinansować tak ważny projekt dla Nowej Soli. Rewitalizacja nie polega tylko na wyburzeniu czegoś, ale to włączenie społeczne. Bardzo się cieszę z tego co mówił prezydent, że są już animatorzy którzy wypełni tę przestrzeń. Że znajdzie tam swoje miejsce Solanin, stowarzyszenia, organizacje około biznesowe – bo na tym polega rewitalizacja. Dlatego właśnie ten projekt otrzymał tak wysokie dofinansowanie. Gratuluję państwu determinacji, bo to nie jest łatwy projekt. Trzymam kciuki! – dodała marszałek Polak.


Wiceprezydent Jacek Milewski opowiedział o etapach rewitalizacji. Prace podzieliliśmy na dwa etapy: pierwszy to prace przygotowawcze które chcielibyśmy rozpocząć już od nowego roku, czyli ogłosić przetarg na inżyniera kontraktu w styczniu 2017, a w połowie lutego podpisać umowę z inżynierem. W kwietniu ogłosić przetarg na wyłonienie generalnego wykonawcy – to bardzo istotny moment, ponieważ będziemy pracować w systemie „zaprojektuj i wybuduj” – mówił wiceprezydent. W czerwcu 2017 roku chcielibyśmy podpisać umowę z generalnym wykonawcą i założyć termin wykonania dokumentacji technicznej w całości tego zadania na 31 maja 2018 roku. W czerwcu 2018 roku będziemy mogli powiedzieć, że jesteśmy w przededniu rozpoczęcia drugiego etapu inwestycji. Chcielibyśmy wystartować z robotami budowlanymi w lipcu 2018 roku, a zakończyć je październiku 2019 roku. Natomiast w grudniu ostatecznie rozliczyć się z finansowania unijnego.
15 stycznia 2020 roku – to data symboliczna chcielibyśmy przekazać pałeczkę przedsiębiorcom: to czas 5 lat dla was – mówił wiceprezydent do przedsiębiorców, którzy swoje zakłady mają na terenie Odry. Przekażemy państwu teren z infrastrukturą, z zagospodarowaną częścią społeczną. Liczymy, że te trzy najbliższe lata wykorzystacie państwo na przygotowanie się do ostatniego etapu – powiedział wiceprezydent Milewski.


Gramy do jednej bramki – pragnę to podkreśli, ponieważ jest to bardzo ważne – mówił wicewojewoda lubuski Robert Paluch. Mam wiele przykładów z terenu województwa lubuskiego jak jeden element nie gra – projekt nie wychodzi. Jeśli tamci włodarze nie wyciągną wniosków, tak jak i my je wyciągnęliśmy już wiele lat temu, to po prostu mieszkańcy będą cierpieć. My tę lekcję odrobiliśmy – lekcję wspólnej pracy. Bardzo wielu ludzi i instytucji zagrało razem, dlatego wszystkim państwu dziękuję – powiedział wicewojewoda Paluch.


Obecny na spotkaniu starostwa nowosolski Waldemar Wrześniak poinformował o stanie zaawansowania prac nad wyburzeniem budynków należących do Skarbu Państwa. Zaprezentował także kilkuminutowy film który podczas tych prac był wykonywany. Rozbiórkę budynków na terenie NFN Odra przeprowadza wybrana w przetargu przez powiat firma Demolition Group. I tak po okresie 3 miesięcy zbliżamy się do końca powierzonego nam zadania, w którym do tej pory wywieziono około 30 tys ton gruzu po wcześniejszym jego skruszeniu, na ponad 1500 ciężarówkach, odzyskano ponad 300 ton złomu na osiemdziesięciu procentach wywiezionego gruzu - dodał starosta Wrześniak.

Spotkanie w Parku Interior odbywało się w konwencji sztafety – symboliczną „pałeczkę” przekazywali sobie z rąk do rąk prezydent-maraszałek województwa –wicewojewoda lubuski – starosta. Miało to podkreślić ideę wspólnego biegu i drużyny, która wspólnie dobiegnie do celu – finału rewitalizacji NFN Odra. Bieg się jednak nie zakończy – w roku 2020 pałeczkę przejmą przedsiębiorcy którzy, mamy nadzieję, rozpoczną inwestycje na swoich nieruchomościach.

Rewitalizacja NFN Odra. Co zamierzamy zrobić?
Kończą się wyburzenia budynków na terenie byłej fabryki nici Odra, należących do Skarbu Państwa. Pieniądze na ten cel pozyskał wicewojewoda lubuski Robert Paluch. Koszt wyburzeń byłej przędzalni lnu wraz z łącznikami komunikacyjnymi, dawnej przędzalni bawełny oraz kominów to ok. 1.2 mln złotych To warunek rewitalizacji terenu poprzemysłowego. Stan techniczny tych budynków był na granicy stanu awaryjnego i katastrofy budowlanej oraz stanowił zagrożenie dla otoczenia. Potwierdzają to decyzje Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Nowej Soli.
Na terenach pofabrycznych ma powstać odrestaurowana wieża jako symbol historii tej części miasta i zakładu. Ma tam powstać wieża ciśnień społecznych i gospodarczych, a rezydentami wieży mają być m.in. Muzeum Miejskie w Nowej Soli z nową funkcją galerii poprzemysłowej, Stowarzyszenie Solanin z nową funkcją kulturalno-kinową oraz Park Technologiczny Interior. Wieża będzie nie tylko przebudowana ale także rozbudowana z zagospodarowaniem placu wokół.
W projekcie przewidujemy także rozbudowanie głównej drogi osiowej i połączenie jej z ulicą Topolową (z planami jej nazwania ulicą Gruschwitza oraz dwóch dróg poprzecznych z umiejscowieniem tam dwóch dużych parkingów i zagospodarowaniem zieleni. Zrewitalizowany zostanie także park Odry w stylu zabytkowym o powierzchni prawie 2 ha. Cały obszar rewitalizacji to przeszło 28 ha z czego prawie 20 to działania stricte inwestycyjne. Miasto ma nadzieję, że inwestycje te zapoczątkują proces rewitalizacji tego obszaru. Zadania tego nie da się wykonać bez udziału i zaangażowania przedsiębiorców i mieszkańców.

Zobacz także

Darmowe przejazdy autobusami 22 września

We wtorek 22 września Nowa Sól dołącza do Europejskiego Dnia bez Samochodu. Przejazdy Subbusem na wszystkich liniach będą darmowe.

Więcej…

17 września - Nowa Sól pamięta!

17 września obchodzimy dwie ważne dla naszego kraju daty. Tego dnia w roku 1939 doszło do napaści Rosji Sowieckiej na Polskę.

Więcej…

Rozpoczął się remont elewacji dworca PKP w Nowej Soli

Ostatnim elementem remontu dworca, który jest siedzibą Centrum Obsługi Pasażerów oraz Straży Miejskiej, jest remont elewacji budynku. 

Więcej…