Już w kwietniu w południowej strefie gospodarczej miasta ma zostać ukończona budowa zakładu IdeaPro, która kontynuuje wieloletnią tradycję ośrodka nowosolskiego w produkcji maszyn i urządzeń dla przemysłu ciężkiego.
Firma opiera się na nowoczesnych rozwiązaniach konstrukcyjnych spełniających wysokie wymagania klientów. Doświadczona kadra gwarantuje możliwość opracowywania nowych konstrukcji maszyn, urządzeń oraz linii technologicznych na bardzo wysokim poziomie technicznym. We wmurowaniu aktu erekcyjnego, uroczystości która wieńczy pierwszy etap prac budowlanych, wziął udział wiceprezydent Nowej Soli Jacek Milewski. Jest mi tym bardziej miło, że IdeaPro jest firmą wywodzącą się z tego miasta. Sukcesy nowosolskich przedsiębiorców bardzo nas cieszą – powiedział wiceprezydent Milewski, który na ręce właściciela firmy - Piotra Rudego, przekazał między innymi flagę miasta. Od dwóch lat firma działa w Parku Interior. W ostatnim okresie zrealizowała ona kilka dużych, ciekawych i innowacyjnych projektów.
1. Zaprojektowali, wyprodukowali i dostarczyli kompletną linię technologiczną dla producenta łączników w Zawierciu.
2. Wyposażyli w maszyny cztery linie do produkcji kostki brukowej dla wiodącego producenta w Polsce.
3. Dostarczyli grupę urządzeń do zakładów w Kazachstanie, w Czechach i na Białorusi.
4. Sfinalizowali intratny kontrakt z klientem z rynku wschodniego w zakresie wykonania dwóch linii technologicznych oczyszczania powierzchni – inwestycja pod klucz.
5. Zrealizowali duży kontrakt w branży kolejowej dla zakładu w Bydgoszczy.
6. Wyprodukowali urządzenia do Niemiec – producenta ceramiki.
7. Wyprodukowali mieszarkę podgrzewaną do produkcji nawozów oraz dwie bardzo duże mieszarki dynamiczne do mas formierskich.
8. Zrealizowali dwa kontrakty na bardzo ciekawe projekty ze światowym potentatem w produkcji stali.
9. Nasza mieszarka dynamiczna służy studentom Wydziału Odlewnictwa Politechniki Łódzkiej. Przyszli odlewnicy uczą się na niej technologii produkcji mas formierskich wykorzystywanych do produkcji odlewów.
10. Obecnie projektują stację przerobu masy formierskiej o wydajności 300 ton/h, który w przyszłym roku będzie przez IdeaPro realizowany. Będzie to jak do tej pory największy kontrakt firmy, którego realizacja zajmie ponad rok.
Oferują kompleksową realizację inwestycji tzw. „pod klucz” w zakresie:
1. projektowania linii technologicznych;
2. opracowania założeń techniczno- ekonomicznych;
3. produkcji maszyn, urządzeń oraz konstrukcji stalowych;
4. zasilania i sterowania elektrycznego;
5. systemów zarządzania produkcją linii technologicznych wraz z wizualizacją i archiwizacją;
6. montażu i uruchomienia;
7. wdrażania produkcyjnego i technologicznego.
Działają głównie w sektorach:
1. produkcja materiałów budowlanych;
2. produkcja materiałów ogniotrwałych;
3. przemysł ceramiczny;
4. przemysł betoniarski;
5. przemysł samochodowy;
6. przemysł kolejowy;
7. przemysł górniczy;
8. przemysł szklarski;
9. przemysł hutniczy;
10. przemysł odlewniczy;
11. przemysł chemiczny;
12. przemysł spożywczy;
13. przemysł rolny;
14. przemysł energetyczny.
W pierwszej połowie 2015 roku wdrożyli system zapewnienia jakości zgodny z międzynarodowymi normami ISO serii 9001, otrzymali także certyfikaty wymagane w branży automotive oraz kolejnictwie.
Prowadzą stałą współpracę z ośrodkami naukowymi, a w szczególności z Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie, Uniwersytetem Zielonogórskim, Politechniką Gliwicką, Poznańską i Łódzką.
W ostatnim czasie IdeaPro zgłosiła kilka patentów i nowatorskich rozwiązań technicznych.
Posiadają przedstawicielstwa w Niemczech, Austrii, Francji, krajach Beneluksu, Czechach, na Słowacji, Bałkanach, Rosji oraz w Turcji.
To firma polska, która pracuje z lokalnymi firmami.
BUDOWA
Powierzchnia działki budowlanej to 2,5 ha.
Budowane są trzy hale produkcyjne o łącznej powierzchni około 4.000 m2, ich wysokość to od 5 do prawie 14 m. Hale będą wyposażone w 5 suwnic o udźwigu od 3,5 do 16 ton. Będą również wyposażone w maszyny do obróbki skrawaniem (tokarki, frezarki), automaty spawalnicze, maszynę do cięcia plazmowego metalu, komorę do oczyszczania elementów stalowych, sprężarkownię. Znajdzie się miejsce również na magazyn.
Biurowiec trzykondygnacyjny o łącznej powierzchni około 1000 m2. Na parterze część socjalna dla pracowników produkcyjnych. Pierwsze piętro przeznaczone na pomieszczenia zarządu, dyrekcji, działu handlowego, administracji. Dział projektowy zajmował będzie całe drugie piętro.
Cała powierzchnia zabudowy została przez nas podniesiona o 1 metr od poziomu otoczenia, aby zabezpieczyć się przed ewentualnym wzrostem poziomu wód gruntowych i opadowych.