W 36 rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych, nowosolska Rada Miasta uhonorowała ludzi Solidarności.
Wyrażamy uznanie za odwagę oraz wkład w budowę wolnej, demokratycznej i niepodległej Polski; wasza walka na trwałe wpisała się w historię polskiej drogi do wolności – czytamy w laudacji dyplomów, podpisanych przez przewodniczącego rady Miasta Piotra Szyszko oraz prezydenta Wadima Tyszkiewicza. Pragnę państwu serdecznie podziękować, że w trudnych czasach mieliście odwagę mówić prawdę. Ruch Solidarności, to wielkie zwycięstwo zwykłych ludzi, od których możemy uczyć się dialogu - mówił podczas spotkania wiceprezydent Nowej Soli Jacek Milewski. Zawsze w rocznicę porozumień sierpniowych nachodzi mnie pytanie: czy warto było? Patrząc dziś na ludzi Solidarności zgromadzonych w tej sali wiem, że wpisaliście się na stałe w historię Polski i naszego miasta. Tak, było warto - mówił przewodniczący rady Miasta Piotr Szyszko.
Uhonorowano dziś: Zofię Gorczycę-Mordak (w jej imieniu dyplom odebrała siostra Henryka Kubiak), Jarosława Szandurskiego, Andrzeja Trzeciaka, Ojca Henryka Cisowskiego, Ojca Roberta Kozłowskiego (w jego imieniu dyplom odebrała siostra Iwona Brzóz), Tomasza Langa oraz śp. Marię Orłowską-Płonkę (dyplom odebrała córka, Małgorzata Płonka).
36 lat temu komunistyczne władze zgodziły się realizację postulatów strajkujących robotników Stoczni w Gdańsku. Jednym z najważniejszych spośród 21 punktów był ten, dotyczący możliwości utworzenia niezależnych związków zawodowych. Dzięki temu w 1980 roku mogła powstać „Solidarność”.