Dofinansowanie do zakupu podręczników w roku szkolnym 2015/2016 udzielane jest ze względu na kryterium dochodowe - w br. kwota uprawniająca do otrzymania pomocy wynosi 574 zł na osobę w rodzinie.
· przypadki określone w art. 7 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (poza kryterium dochodowym), tj. gdy w rodzinie występuje szczególna sytuacja życiowa, np. bezrobocie, sieroctwo, niepełnosprawność, długotrwała lub ciężka choroba, bezradność w sprawach opiekuńczych, alkoholizm lub narkomania, potrzeba ochrony wielodzietności, zdarzenia losowego itp. na podstawie decyzji dyrektora szkoły, do której uczęszcza uczeń.
¾ Uczniom klas III szkoły podstawowej (do kwoty 225 złotych)
¾ Uczniom klas IV technikum, kontynuujących naukę wg nowej podstawy programowej (do kwoty 445 złotych)
· uczniom niepełnosprawnym posiadającym orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego - słabowidzącym, niesłyszącym słabosłyszącym,
z niepełnosprawnością ruchową, w tym afazją, z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera, z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim
z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w przypadku gdy jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność wymieniona wyżej, uczęszczającym w roku szkolnym 2015/2016:
¾ do szkoły podstawowej, klasa III niekorzystającym z podręczników
do kształcenia specjalnego (do kwoty 225 złotych )
¾ do szkoły podstawowej, klasy V-VI, niekorzystającym z podręczników
do kształcenia specjalnego ( do kwoty 325 złotych )
¾ do gimnazjum, klas II –III, niekorzystającym z podręczników do kształcenia specjalnego ( do kwoty 350 złotych)
¾ do zasadniczej szkoły zawodowej (do kwoty 390 złotych)
¾ do liceum ogólnokształcącego i technikum ( do kwoty 445 złotych)
· uczniom niepełnosprawnym – z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym lub z niepełnosprawnościami sprzężonymi,
w przypadku gdy jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność wymieniona wyżej, uczęszczającym w roku szkolnym 2015/2016:
¾ do szkół podstawowych, klas III, V i VI
¾ do klas II i III gimnazjum
¾ niekorzystających z podręczników do kształcenia specjalnego
oraz do szkół specjalnych przysposabiających do pracy
(do kwoty 225 złotych).
Uczniom z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz uczniom z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w przypadku gdy jedną
z niepełnosprawności jest upośledzenie umysłowe w stopniu umiarkowanym lub znacznym, uczęszczającym w roku szkolnym 2015/2016 do szkół podstawowych
z wyjątkiem klasy I i II (jeśli uczniowie korzystają z podręcznika ogólnego zapewnionego przez MEN), oraz z wyjątkiem klasy IV, gimnazjów z wyjątkiem klasy I lub szkół ponadgimnazjalnych, dofinansowanie obejmuje również zakup materiałów edukacyjnych. Materiały edukacyjne to w szczególności książki pomocnicze, karty pracy, ćwiczenia rewalidacyjne oraz opracowania wykorzystywane w edukacji przedszkolnej, które są wykorzystywane przez nauczycieli w procesie kształcenia tych uczniów.
Dofinansowanie do materiałów edukacyjnych dla uczniów klas I, II szkoły podstawowej niekorzystających z podręcznika zapewnionego przez MEN
(do kwoty 175 złotych), dla uczniów klas III, V i VI szkoły podstawowej (niekorzystających z podręczników do kształcenia specjalnego), uczniów klas II i III gimnazjum (niekorzystających z podręczników do kształcenia specjalnego) i uczniów szkół specjalnych przysposabiających do pracy (do kwoty 225 złotych).
Zwiększone kwoty dofinansowania przysługują uczniom z określonymi niepełnosprawnościami jeżeli korzystają z podręczników do kształcenia specjalnego
a także w przypadku gdy korzystają z części podręczników do kształcenia specjalnego (max do kwot 770 złotych lub 607 złotych).
Przyznanie pomocy w formie dofinansowania zakupu podręczników lub materiałów edukacyjnych (w ww. przypadkach) następuje na wniosek rodziców ucznia (prawnych opiekunów, rodziców zastępczych, osób prowadzących rodzinny dom dziecka) pełnoletniego ucznia, a także nauczyciela, pracownika socjalnego lub innej osoby – za zgodą rodziców ucznia (prawnych opiekunów, rodziców zastępczych, osób prowadzących rodzinny dom dziecka) albo pełnoletniego ucznia.
Wniosek należy złożyć w szkole do której uczęszcza uczeń w terminie do dnia
10 września 2015 r.(wzory wniosków do pobrania w szkołach oraz w punkcie informacyjnym Urzędu Miejskiego: Druk 1 – kryterium dochodowe;
Druk 2 – orzeczenie o niepełnosprawności).
Zasady udzielenia dofinansowania zakupu podręczników
UWAGA!
Zwrot kosztów obejmuje wyłącznie zakup podręczników do kształcenia ogólnego lub podręczników do kształcenia specjalnego lub podręczników do kształcenia
w zawodach dopuszczonych do użytku przez ministra właściwego ds. oświaty
i wychowania znajdujących się w wykazach podręczników szkolnych przeznaczonych do kształcenia w zawodach i w profilach kształcenia ogólnozawodowego dopuszczonych do użytku szkolnego zamieszczonych na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Oznacza to, że dofinansowanie dotyczy jedynie tych podręczników, których nie można kupić na rynku wtórnym.
Dofinansowaniu nie podlegają zakupione ćwiczenia, repetytoria, atlasy, słowniki, zbiory zadań, encyklopedie itp. wydawnictwa.
W przypadku uczniów klas III szkoły podstawowej dopuszcza się refundację zestawu podręczników oferowanych w tzw. box-ach, w których brak jest możliwości ustalenia ceny na poszczególne pozycje wydawnicze.
Zwrot kosztów zakupu podręczników i materiałów edukacyjnych, rodzicom uczniów (prawnym opiekunom, rodzicom zastępczym, osobom prowadzącym rodzinny dom dziecka) albo pełnoletnim uczniom nastąpi po przedłożeniu dowodu zakupu.
a) W przypadku zakupów indywidualnych dowodem zakupu podręczników lub materiałów edukacyjnych jest faktura VAT wystawiona imiennie na ucznia, rodzica (prawnego opiekuna, rodzica zastępczego) lub rachunek, paragon lub oświadczenie
o zakupie podręczników. W przypadku złożenia oświadczenia o zakupie podręczników lub materiałów edukacyjnych do oświadczenia należy dołączyć informację o rozliczeniu wydatków tylko w ramach Rządowego programu pomocy uczniom w 2015 r. - "Wyprawka szkolna”.
Dowód zakupu powinien jednoznacznie potwierdzać jakie konkretne podręczniki zostały zakupione (powinien zawierać tytuł, klasę a w przypadku podręcznika do kształcenia zawodowego również wydawnictwo).
b) W przypadku zakupu podręczników lub materiałów edukacyjnych dla grupy uczniów koszty zakupu podręczników są zwracane po przedłożeniu potwierdzenia zakupu zawierającego w szczególności: imię i nazwisko ucznia, klasę, do której uczeń będzie uczęszczał, adres szkoły, wykaz zakupionych podręczników lub materiałów edukacyjnych, kwotę zakupu, datę zakupu i czytelny podpis podmiotu dokonującego zakupu (np. przedstawiciela rady rodziców). Potwierdzenie wystawia podmiot dokonujący zakupu (np. rada rodziców), na podstawie faktury VAT i listy uczniów, dla których zakupiono podręczniki lub materiały edukacyjne.
W przypadku szkół podstawowych i gimnazjów zwrotu dokona dyrektor szkoły
a w przypadku szkół ponadgimnazjalnych, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego oraz Zespołu Szkół Katolickich – zwrotu dokona Prezydent Miasta Nowa Sól w nieprzekraczalnym terminie do 20 listopada 2015 r.
{rsfiles path="Wyprawka szkolna 20162-16"}