Wiceprezydent Nowej Soli Jacek Milewski oraz naczelnik Wydziału Gospodarki Nieruchomościami Andrzej Żuberek gościli u wicewojewody Roberta Palucha. Wspólnie z wicewojewodą Robertem Paluchem oraz dyrektorem Wydziału Gospodarki nieruchomościami Grzegorzem Dłubkiem przedstawiciele nowosolskiego samorządu zastanawiali nad koncepcją zagospodarowania i rewitalizacji terenu po Dolnośląskich Zakładach Metalurgicznych „Dozamet” oraz Nowosolskiej Fabryce Nici „Odra".
Przypomnijmy, że w ubiegłym roku władze Nowej Soli złożyły w Warszawie wniosek o pozyskanie pieniędzy na tzw. prace przygotowawcze, związane z opracowaniem niezbędnej koncepcji planowanych zmian na zrujnowanych już niemal działkach po dawnej fabryce. Nowej Soli udało się wówczas przejść pierwszą preselekcję i przejść do drugiego etapu działań. Na początku lutego miasto złożyło więc wniosek do ogólnokrajowego konkursu „Modelowa Rewitalizacja Miast”, w którym można otrzymać pieniądze na rewitalizację terenów m.in. poprzemysłowych.
Rewitalizacja miast to w ramach ministerialnego projektu reakcja na degradację społeczną, gospodarczą, przestrzenną, techniczną i środowiskową polskich miast. Stwierdzono, że skala problemów miast wymusza podjęcie skoordynowanych działań zmierzających do ich rozwiązania. Badania wykazały, że ok. 20% terenów zurbanizowanych w Polsce to obszary zdegradowane, a 11% to dzielnice śródmiejskie w stanie kryzysu. Doświadczenia innych krajów dowodzą, że skuteczna i efektywna rewitalizacja miast to wielokierunkowe działania na rzecz społecznej, przestrzennej i ekonomicznej odnowy obszarów zdegradowanych, przy zaangażowaniu wszystkich zainteresowanych podmiotów.
źródło: Lubuski Urząd Wojewódzki