opzl.gala.1W sobotę 5 listopada, podczas uroczystej gali 20-lecia Organizacji Pracodawców Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze, prezydent Nowej Soli Wadim Tyszkiewicz, właścicielka i sekretarz OPZL Bogumiła Ulanowska, Grzegorz Żołędziewski (AB FOODS) oraz Henryk Mazurkiewicz (MAZEL) otrzymali zaszczytne wyróżnienie „zasłużony dla województwa lubuskiego" Odznaczenie to, przyznawane jest osobom które szczególnie przyczyniły się do rozwoju społecznego, kulturalnego czy gospodarczego województwa lubuskiego. Razem z nimi, odznaki otrzymało OPZL oraz 22 inne osoby związane z Organizacją. (fot. Urszula Łukaszewicz)

 

Wszystko zaczęło się 10 października 1991 roku, w czasie kiedy w polskiej gospodarce zachodziły dynamiczne zmiany, grupa przedsiębiorców z ówczesnego województwa zielonogórskiego na spotkaniu założycielskim w Zielonej Górze postanowiła powołać organizację pracodawców. Wśród członków założycieli byli: Tadeusz Baranowski (Przedsiębiorstwo Hurtu Spożywczego), Józef Bobiński (Przedsiębiorstwo Budowlane Nadodrze Sp. z o.o.), Marek Górny (Novita SA), Antoni Rutka (Towarzystwo Naukowe Organizacji i Kierownictwa), Kazimierz Zelek (Lubuskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Turystycznej Lubtour), Stanisław Deskiewicz (Zakłady Przemysłu Odzieżowego Romeo, Zbąszyń), Romuald Wrzeszczyński (Zakłady Mięsne Przylep), Jerzy Kwiatkowski (Zakłady Przemysłu Wełnianego Polska Wełna), Jerzy Kubicz (Lubuska Fabryka Zgrzeblarek Bawełnianych Falubaz). Organizacja Pracodawców Regionu Zielonogórskiego była jedną z pierwszych organizacji pracodawców z Polsce, powstała na mocy Ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o organizacjach pracodawców.

Wkrótce – na pierwszym Zebraniu Ogólnym Członków w dniu 17 grudnia 1991 r. – do Organizacji dołączyło jeszcze kilka przedsiębiorstw: Kromet-Spomasz z Krosna Odrzańskiego, Przedsiębiorstwo Przemysłu Chłodniczego z Zielonej Góry, Skartex z Żagania, Solbud z Nowej Soli, Lumel Zielona Góra, Nowosolska Fabryka Nici Odra, Przedsiębiorstwo Produkcji Sprzętu Domowego Zamex z Żagania, Demar z Zielonej Góry, Zachodnie Centrum Organizacji, Bank PKO w Zielonej Górze. Już od 1 stycznia 1992 rozpoczęło pracę Biuro Organizacji, którego pierwszym dyrektorem został Zbigniew Opaliński. Wpisowe do Organizacji wynosiło wówczas, uwaga: 200 000 zł!

To już historia, ale bez niej nie byłoby dziś Organizacji Pracodawców Ziemi Lubuskiej – największego stowarzyszenia przedsiębiorców w województwie i jednego z bardziej prężnych w kraju. Trzy biura: w Zielonej Górze, Nowej Soli i w Żarach, ponad 300 zrzeszonych przedsiębiorstw zatrudniających ponad 19 tys. pracowników, 10 etatowych pracowników, kilkanaście zrealizowanych projektów, setki spotkań, szkoleń, konferencji, tysiące firm, które skorzystały z działalności OPZL. (www.opzl.pl)

Zobacz także

Darmowe przejazdy autobusami 22 września

We wtorek 22 września Nowa Sól dołącza do Europejskiego Dnia bez Samochodu. Przejazdy Subbusem na wszystkich liniach będą darmowe.

Więcej…

17 września - Nowa Sól pamięta!

17 września obchodzimy dwie ważne dla naszego kraju daty. Tego dnia w roku 1939 doszło do napaści Rosji Sowieckiej na Polskę.

Więcej…

Rozpoczął się remont elewacji dworca PKP w Nowej Soli

Ostatnim elementem remontu dworca, który jest siedzibą Centrum Obsługi Pasażerów oraz Straży Miejskiej, jest remont elewacji budynku. 

Więcej…