opzlOrganizacja Pracodawców Ziemi Lubuskiej w partnerstwie z nowosolskim Parkiem Naukowo-Technologicznym Interior i poznańskim Parkiem Technologicznym Eureka wygrała konkurs na dofinansowanie współpracy nauki i biznesu. Chętnych było minimum siedemnastu  z takich miast jak: Poznań, Rzeszów, Nowy Sącz  czy Białystok. Udało się dwóm. 

 

Skąd pomysł na projekt?

Raport Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości „Innowacyjność 2010" nie pozostawia niestety złudzeń. Wskaźnik odsetek innowacyjnych firm w Polsce wynosi 22% (źródło: Eurstat Statistics Database) , i wynikiem tym ex aequo z Węgrami i Rumunią zamykamy stawkę 27 krajów europejskich. Przed nami są wszyscy. Jednocześnie Lubuska Regionalna Strategia Innowacji przyjęta w lutym 2010 przez sejmik województwa lubuskiego z planem do roku 2015 podaje, że województwo lubuskie, jest regionem, które przeznacza w Polsce najniższe nakłady na działalność badawczo-rozwojową. Jesteśmy zatem na końcu końców. Trudna i bolesna prawda.

Lubuskie na B+R przeznacza 0,09% PKB, gdzie celem krajowym zgodnym z Narodowym Planem Rozwoju jest 1,5%, a celem UE jest 3%. Spada też liczba zatrudnionych w działalności B+R. Ponadto w Lubuskiem zgodnie z raportem „Innowacyjność 2010" odsetek firm prowadzących wewnętrzną działalność B+R wynosi 4,2% i jest to wynik przedostatni w kraju (gorzej jest tylko w zachodniopomorskim).

Dlatego niezbędne są działania zbliżające przemysł do nauki, takie jak w projekcie, który będzie wspólnie z nowosolskim parkiem naukowo-technologicznym Interior i poznańskim parkiem technologicznym Eureka realizował OPZL.

Dla kogo jest skierowany?

Celem działania w związku z potencjałem naukowym i profilem najbardziej innowacyjnych firm woj. lubuskiego będą przede wszystkim sektory:

1. Odnawialne źródła energii,

2. Informatyka, telekomunikacja,

3. Budownictwo pasywne, energetyka, gospodarka przestrzenna.

Dodatkowym bodźcem opowiadającym się za celowością wybranych branż są klastry, które zbliżają współpracę pomiędzy nauką a biznesem i w których uczestniczą partnerzy projektu. Powstają one w tematyce trzech obszarów zidentyfikowanych jako najbardziej innowacyjne gospodarczo i te będące domeną zainteresowania nauki. Klastry powstają bowiem w sektorach: Klaster Informatyki i Telekomunikacji (Zielona Góra: inicjatywa klastrowa firm, UZ, OPZL, Lubuski Park Przemysłowo-Technologiczny), Lubuski Klaster Energetyki Odnawialnej i Efektywności Energetycznej (Sulechów: inicjatywa klastrowa firm, PWSZ, OPZL), Klaster Edukacji Zawodowej: (Gorzów Wlkp.: inicjatywa klastrowa firm, WSB Gorzów, Urząd Miasta Gorzów), Klaster Budownictwa Energooszczędnego (Żary: inicjatywa klastrowa firm, OPZL, UZ), Klaster Archiwizacji Cyfrowej (Nowa Sól: klaster zawiązany w sp. z o.o. z udziałem firm i parków naukowo technologicznych z lubuskiego, wielkopolski, podlaskiego i pomorskiego (w tym partnerów projektu: Park Interior i Eureka).

Jakie zadania przewidziano w nim?

Lubuska strategia innowacji podaje: „Największym zagrożeniem dla procesu tworzenia kultury innowacyjnej przedsiębiorstw jest nieświadomość potrzeby i korzyści wdrażania innowacji" (...) „Współpraca szkolnictwa z pracodawcami i ich organizacjami (...) ma duży wpływ na uzyskanie właściwej praktyki" (..) „Dlatego ważne jest stworzenie systemu zachęt dla przedsiębiorców stymulujących współpracę w zakresie kształcenia poprzez praktyki i staże zawodowe."

I dokładnie to zakłada wspólny projekt OPZL, Parku Interior i Eureki i 4 zadania w nim założone. Są to:

1. Staże naukowców z firmach

2. Staże przedsiębiorców w jednostkach naukowych

3. Szkolenia dla przedsiębiorców, realizowane przez naukowców

4. Szkolenia dla naukowców, realizowane przez biznes

Współpraca najdynamiczniejszych firm z woj. lubuskiego, największej organizacji pracodawców, największych uczelni wyższych z Zielonej Góry, Gorzowa i Sulechowa, oraz parków naukowo-technologicznych z zachodniej Polski to odpowiedź na od dawna postulowane propozycje zmian w lubuskim systemie B+R. Wszyscy oni bowiem będą budować centrum synergii nauki i biznesu „Akcelerator Innowacji". Projekt jest warty przeszło 700 tys. zł.

Rekomendacja dofinansowania wkrótce zostanie oficjalnie potwierdzona. W następstwie podpisania umowy o realizację inicjatywy, projekt ruszy 1 kwietnia 2013 roku i trwać będzie 27 miesięcy. Warto przypomnieć, że inicjator przedsięwzięcia, nowosolski oddział OPZL w przeciągu ostatnich 6 miesięcy pozyskał dotacje (samodzielnie i w partnerstwie) na łączną kwotę przeszło 2 mln zł.

Więcej o projekcie w nowosolskim biurze OPZL.

Zobacz także

Darmowe przejazdy autobusami 22 września

We wtorek 22 września Nowa Sól dołącza do Europejskiego Dnia bez Samochodu. Przejazdy Subbusem na wszystkich liniach będą darmowe.

Więcej…

17 września - Nowa Sól pamięta!

17 września obchodzimy dwie ważne dla naszego kraju daty. Tego dnia w roku 1939 doszło do napaści Rosji Sowieckiej na Polskę.

Więcej…

Rozpoczął się remont elewacji dworca PKP w Nowej Soli

Ostatnim elementem remontu dworca, który jest siedzibą Centrum Obsługi Pasażerów oraz Straży Miejskiej, jest remont elewacji budynku. 

Więcej…