Ponad 1 mln zł – to kwota dofinansowania w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego do projektu Wyposażenie Laboratorium Nauk Teleinformatycznych w Parku Technologii Interior (etap II). Umowę na realizację wartego 2,5 mln zł projektu podpisali w poniedziałek 8 sierpnia 2013 r. marszałek Elżbieta Polak oraz Andrzej Matłoka Dyrektor Parku Technologii i Logistyki Przemysłu „Interior".
Projekt zakłada rozbudowę Laboratorium Informatycznego (etap I) do Laboratorium Nauk Teleinformatycznych (etap II). Celem rozbudowy jest wdrożenie w dużej skali, we współpracy z Uniwersytetem Zielonogórskim, badań nad zastosowaniem innowacyjnych rozwiązań teleinformatycznych dla sektora MSP oraz IOB. Badania realizowane będą w modelu Cloud Computing.
Technologia Cloud Computing, która powstanie w wyniku inwestycji stanowi koncepcję efektywniejszego wykorzystania zasobów sprzętowych środowiska informatycznego poprzez dowolne modyfikowanie zasobów, dostosowując je do wymagań użytkowników w celu świadczenia innowacyjnych usług o poziomie gwarancji dostępności, elastyczności i efektywności kosztowej niemożliwej do osiągnięcia przy zastosowaniu dotychczasowych rozwiązań. Laboratorium umożliwi wdrożenie w firmach innowacyjności procesowej, produktowej i organizacyjnej. Tym samym:
• naukowcom pozwoliłoby wykorzystywać nowoczesne rozwiązania informatyczne w praktyce badawczej i edukacyjnej,
• małym i średnim firmom zwiększyć swoją konkurencyjność, pozwalając im badać swoje technologie, produkty informatyczne i pomysły w Chmurze Obliczeniowej,
• inwestorom krajowym i międzynarodowym bardziej zintegrować się z lokalną nauką i gospodarką, stad zmaleje ryzyko przeniesienia produkcji do miejsc o niższych kosztach pracy,
• jednostkom otoczenia biznesu zaoferować współpracującym firmom wysokospecjalistyczne usługi badawczo-rozwojowe oraz przenieść swoje własne zasoby do chmury.
Do projektu zostanie wykorzystana baza Parku Interior, a zwłaszcza znajdujące się w nim nowoczesne Data Center.
Celowość wyboru potwierdzają światowe i krajowe tendencje w obszarze IT. Informatycy odchodzą od budowania swojej infrastruktury sprzętowej i programowej, na rzecz pozyskiwania jej z tzw. chmury (Cloud Computing). Z badania przeprowadzonego przez IBM na grupie ponad 3000 dyrektorów działów IT na świecie wynika, ze w ciągu najbliższych pięciu lat, 60% organizacji zamierza wprowadzić rozwiązania oparte na chmurze. Wśród przebadanych przez Instytut Keralla Research 600 polskich MSP można zaobserwować również rosnącą popularność tych rozwiązań. Aż 50% wszystkich polskich badanych wskazało, ze chętnie zakupiłoby oprogramowanie w modelu Cloud Computing. Co ciekawe, dominującą grupę polskich firm zainteresowanych chmurą stanowią małe i średnie przedsiębiorstwa.
Cele projektu zakładają zwiększenie stopnia wykorzystania lokalnego potencjału naukowego poprzez:
• zmniejszenie barier rozwoju innowacyjności w instytucjach nauki i w przedsiębiorstwach,
• zwiększenie świadomości i popularności projektów innowacyjnych wśród przedsiębiorców,
• wzrost innowacyjności przedsiębiorstw i zwiększenie ich innowacyjności produktowej,
• wzrost innowacyjności organizacyjnej i produktowej regionu lubuskiego.