Głównym przesłaniem kampanii jest zwrócenie uwagi na fakt, że HIV może dotyczyć każdego. Dlatego więc warto rozmawiać z partnerem oraz wspólnie wykonać badania. Wiedza o drogach zakażenia: pozwala na lepszą kontrolę stanu zdrowia oraz zmniejsza ryzyko zakażenia partnera lub partnerów. W kampanii podkreślamy także fakt, iż negatywny wynik testu dziś, nie chroni przed zakażeniem HIV w przyszłości. Jedynie podejmowanie bezpiecznych zachowań może zapobiec zakażeniu i chorobie.
Każdego dnia na świecie zakaża się HIV ponad 7 tysięcy osób, a około 5 tysięcy umiera z przyczyn związanych z HIV/AIDS. W Polsce tymczasem, każdego roku wykrywa się około 800 nowych zakażeń. W 2010 roku test w kierunku HIV w punktach konsultacyjno-diagnostycznych wykonało ponad 25 tys. osób i choć liczba wykonujących testy z roku na rok wzrasta, świadomość możliwości wykonania testu nadal jest zbyt mała. Mimo pozornie coraz większej wiedzy nt. HIV/AIDS, brakuje świadomości, że problem HIV/AIDS może dotyczyć każdego.
RYZYKO zakażenia HIV zależy w dużej mierze od zachowania człowieka, ponieważ wirusem HIV możemy zakazić się jedynie w pewnych, jasno określonych sytuacjach, to znaczy poprzez:
▪ stosunek hetero lub homoseksualny z osobą zakażoną,
▪ kontakt z zakażoną krwią np. podczas:
- wstrzykiwania zakażonego narkotyku,
- używania zakażonej igły, strzykawki,
- używania niesterylnych narzędzi medycznych i kosmetycznych,
▪ zakażona matka może zakazić dziecko podczas ciąży, porodu lub w trakcie karmienia
piersią.
PAMIĘTAJMY!, że nie zakazimy się HIV:
w zwykłych, codziennych kontaktach z osobą zakażoną, podczas wspólnej nauki, pracy, wspólnego mieszkania oraz osobistych i przyjacielskich kontaktów, korzystając wspólnie z naczyń, sztućców i urządzeń sanitarnych, katar czy kaszel.
JAK uniknąć zakażenia HIV:
▪ używaj tylko własnych przyborów kosmetycznych, np. żyletek i sprzętu do golenia i
depilacji,
▪ przekłuwaj uszy, wykonuj zabiegi kosmetyczne i tatuaż tylko w specjalistycznych
gabinetach,
▪ używaj jednorazowych, sterylnych igieł i strzykawek,
▪ nie bierz narkotyków i uważaj, żeby ktoś Ci ich nie podał,
▪ bądź wierny partnerowi i oczekuj wierności od partnera,
▪ nie podejmuj przypadkowych kontaktów seksualnych - nigdy nie masz pewności, czy Twój
nowy partner nie jest zakażony HIV,
▪ nie podejmuj kontaktów seksualnych pod wpływem alkoholu,
▪ pamiętaj, że prezerwatywa zmniejsza ryzyko zakażenia HIV,
▪ jeśli zachowałeś się ryzykownie - zrób test na HIV.
W ramach obchodów Światowego Dnia AIDS na terenie powiatów nowosolskiego i wschowskiego zaplanowano działania edukacyjne wśród młodzieży szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. W Nowosolskim Domu Kultury 5 grudnia br. odbędzie się podsumowanie konkursu Ene, due, aids ...przegląd małych form scenicznych, w których wezmą udział uczniowie nowosolskich szkół ponadgimnazjalnych i gimnazjalnych. Uczestnicy konkursu otrzymają nagrody rzeczowe ufundowane przez Urząd Miejski w Nowej Soli.
Ponadto w siedzibie PSSE dla zainteresowanych do końca bieżącego roku będą rozpowszechniane ulotki i broszury o tematyce dotyczącej tegorocznej kampanii.
Adresy punktów konsultacyjno-diagnostycznych:
Punkt Konsultacyjno-Diagnostyczny
Lubuski Ośrodek Profilaktyki i Terapii – Towarzystwo Rozwoju Rodziny
tel.(068)320-08-94
ul. Jelenia 1a
Zielona Góra. Godziny pracy: Czwartek 14.00-17.00
Punkt Konsultacyjno-Diagnostyczny przy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej ul. Mickiewicza 12b, pokój 24 (parter) Gorzów Wielkopolski. Godziny pracy: Wtorek 15.00 - 18.00