Chdniki przy ulicy Witosa w Nowej Soli są wyjątkowe.... bo oczyszczają powietrze. Ta technologia ma szansę zrewolucjonizować budownictwo. Doskonale sprawdza się w miastach, gdzie duże betonowe powierzchnie (chodniki, ekrany akustyczne, elewacje budynków czy tunele) mogą czyścić się same i zmniejszać zanieczyszczenie powietrza! TioCem, bo tak nazywa się superekologiczny cement, na bazie którego powstają finalne produkty betonowe, po raz pierwszy w Polsce został zastosowany na szeroką skalę przez Urząd Miejski w Nowej Soli do wykonania 6 tys m.kw. chodników i ścieżek rowerowych wzdłuż ulicy Witosa.
Cement do walki ze smogiem
Na czym polega fenomen cementu TioCem i technologii TX Active oferowanej przez Górażdże CEMENT SA, lidera w produkcji cementu w Polsce?
- TioCem to bardzo innowacyjny, zaawansowany technologicznie cement o wyjątkowych właściwościach ekologicznych. Dzięki zawartości fotokatalizatora w postaci nanometrycznego dwutlenku tytanu, wykonane z TioCemu powierzchnie betonowe aktywnie wpływają na poprawę jakości powietrza przez zmniejszenie stężenia szkodliwych tlenków azotu pochodzących ze spalania paliwa przez samochody oraz wykazują właściwości samooczyszczące się. Mamy nadzieję, że wzrastający w kraju poziom świadomości ekologicznej, rozwijający się sektor ekologicznego budownictwa wzbudzą wkrótce większe zainteresowanie technologią betonowych produktów fotokatalitycznych TX Active. – mówi Andrzej Balcerek, prezes Górażdże Cement SA.
Na razie takich inwestycji jak w Nowej Soli jest w naszym kraju niewiele. Kostkę, z której wykonano ścieżkę rowerową i chodniki wyprodukował ZPB Kaczmarek.
- Jednym z priorytetów działania naszej gminy jest ochrona środowiska. Poprzez zastosowanie nowoczesnych materiałów budowlanych do budowy ścieżek rowerowych i chodników chcemy pokazać mieszkańcom, że dokładamy wszelkich starań, aby podnosić standard życia oraz by dbać o dobro i zdrowie naszych mieszkańców – mówi Wadim Tyszkiewicz, prezydent Nowej Soli.
Happening „Ekologiczna droga" o charakterze edukacyjnym zgromadził ok 250 uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. Brali udział w zawodach sportowych, posadzili drzewka w przestrzeni miejskiej, a także dowiedzieli się jak bezpiecznie uczestniczyć w ruchu drogowym. Wśród uczestników akcji zostały rozlosowane rowery górskie ufundowane przez Górażdże Cement SA i ZPB Kaczmarek, głównych sponsorów wydarzenia. Dodatkowo, uczestnicy konkursów sprawnościowych otrzymali cenne nagrody w postaci sprzętów sportowych.
Lider wyznacza trendy
Grupa Górażdże jest liderem na polskim ryku cementu i jednym z największych w kraju producentów betonu towarowego i kruszyw. Górażdże prowadzą działaność w trzech liniach biznesowych: Górażdże Cement, Górażdże Beton, Górażdże Kruszywa. Właścicielem Grupy Górażdże jest międzynarodowy koncern HeidelbergCement, jeden z największych na świecie producentów cementu i innych materiałów budowlanych. Firma od początku swojej działalności kreuje trendy i wyznacza nowe kierunki w produkcji materiałów budowlanych. Jednym z najbardziej innowacyjnych produktów w ofercie Górażdży jest superekologiczny cement o nazwie TioCem.