Ambasador przyznawany będzie w tym roku w pięciu kategoriach dla firm zarejestrowanych, lub prowadzących działalność gospodarczą na terenie powiatu nowosolskiego. Kapituła konkursu ustanowiła bowiem nową kategorię, w zakresie innowacyjności.
W zeszłym roku do konkursu spłynęło blisko 40 zgłoszeń. W każdej z kategorii było ich więcej, niż w pierwszej premierowej edycji. Dominowały firmy z Nowej Soli, ale zgłoszenia przygotowały też firmy z Kożuchowa, Nowego Miasteczka, Siedliska, czy Otynia. Zwycięzcami zostali prawdziwi liderzy, firmy z branży samochodowej, produkcji figur ogrodowych, maszyn przemysłowych i kancelaria adwokacka.
W zeszłym roku najwięcej firm zgłosiło się wśród firm najmniejszych. Organizatorzy cieszyli się z takiego obrotu sprawy. Chcieli bowiem pokazać również te najmniejsze firmy: warsztat samochodowy, piekarnię, czy sklep z odzieżą. Osoby które prowadzą te małe biznesy, swoim codziennym trudem udowadniają, że zasługują na miano gospodarczych ambasadorów.
Procedura konkursu opiera się na trzech założeniach:
§ Po pierwsze, udział w nagrodzie traktowany jest honorowo, nie są pobierane opłaty za zgłoszenie.
§ Po drugie, formularz zgłoszenia jest prosty, bo główna ocena dokonywana jest na podstawie spotkania, nie analizy papieru.
§ Po trzecie, oceny dokonuje szeroki skład kapituły, aby maksymalnie ograniczyć subiektywizm. Dlatego w kapitule są przedstawiciele takich środowisk jak biznes, samorząd lokalny, czy media.
– W konkursie mogą wziąć udział tylko firmy mające siedzibę lub prowadzące działalność na terenie powiatu nowosolskiego – tłumaczy Bogumiła Ulanowska, przewodnicząca kapituły konkursu. Przedsiębiorcy, którzy będą chcieli wziąć udział w konkursie wypełniają formularz zgłoszenia do nagrody. Formularz jest stosunkowo prosty i składa się z trzech stron. Jest identyczny dla firm ubiegających się o statuetkę za efekty gospodarcze, jak za odpowiedzialny biznes, czy innowacyjność. – Warto bowiem podkreślić, że w tym roku kapitułą konkursu ustanowiła nową piątą kategorię nagrody, właśnie za wdrażanie w firmie nowych rozwiązań – dodaje Ulanowska.
Co będzie decydować o tym, kto dostanie Ambsadora innowacyjności? – Bierzemy pod uwagę to na czym polegała stosowana innowacyjność, przpatrujemy się, czy było to powielenie czegoś, co już funkcjonuje np. w mieście, czy całkiem nowy pomysł. Ważne jest też, jakie są efekty zastosowania nowych rozwiązań, i czy powstały one dzięki współpracy z naukowcami, ośrodkami badawczymi, czy parkami technologicznymi. Ważne będzie dla nas, czy za nowymi rozwiązaniami, idą zmiany kwalifikacji pracowników. Na końcu sprawdzać będziemy, czy stosowane rozwiązania są zastrzeżone, czy mają zgłoszony patent – tłumaczy Bogumiła Ulanowska. Firmy oceniane będą trzykrotnie. Pierwsza ocena ma sprawdzić, czy formularz jest kompletny. Tylko takie będą mogły być poddane ocenie przez kapitułę. – Kiedy będą błędy w formularzu, pracownicy nowosolskiego biura OPZL będą się kontaktowali z przedsiębiorcami, aby pomóc im uzupełnić dokument – wyjaśnia B. Ulanowska. – Nie chodzi przecież o to, aby było pod górkę – dodaje.
Poprawnie przygotowane formularze będą poddawane ocenie przez kapitułę dwukrotnie. Pierwsza ocena to analiza zgłoszenia. Te firmy, które otrzymają minimum 30 proc. punktów do zdobycia, będą zaproszone na spotkanie z członkami kapituły. Na spotkaniu będą mogli przedstawić swój biznes, odpowiedzieć na pytania członków kapituły. To będzie ten decydujący moment, który zaważy na wybraniu zwycięzcy. Każda z firm, która będzie nominowana do nagrody, czyli weźmie udział w spotkaniu oceniającym otrzyma certyfikat nowosolskiego Ambasadora gospodarczego. Ale tylko najlepsi w poszczególnych kategoriach będą mogli otrzymać statuetkę. Wybrani zostaną nagrodzeni podczas Gali Ambasadora w grudniu.
Harmonogram konkursu:
§ 25 września – start konkursu
§ 09 października – termin przyjmowania zgłoszeń
§ 25 października – zakończenie oceny formalnej
§ 20 listopada – zakończenie spotkań z firmami
§ grudzień – Gala Ambasadora
Kategorie nagród:
§ Ambasador małego biznesu (firmy do 10 pracowników)
§ Ambasador średniego biznesu (firmy do 50 pracowników)
§ Ambasador dużego biznesu (firmy powyżej 50 pracowników)
§ Ambasador CSR (firmy odpowiedzialne społecznie)
§ Ambasador innowacyjności (firmy wdrażające nowe rozwiązania)
Skład kapituły:
§ Krzysztof Irek, dyrektor Aglomeracji Zielonogórskiej
§ Patrycja Izydorek, OPZL
§ Waldemar Jacheć, przewodniczący komisji gospodarki rady miasta
§ Marian Kaczkowski, starszy Cechu Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości
§ Andrzej Matłoka, prezes parku naukowo-technologicznego Interior, zastępca przewodniczącego kapituły
§ Jarosław Nieradka, dyrektor OPZL
§ Monika Owczarek, redaktor naczelny Tygodnika Krąg
§ Zbigniew Paruszewski, dyrektor zarządzający Lumel S.A.
§ Łukasz Rut, kierownik oddziału OPZL w Nowej Soli
§ Piotr Szyszko, przewodniczący nowosolskiej rady miasta
§ Bogumiła Ulanowska, Omni Modo, członek zarządu OPZL, przewodnicząca kapituły
Biuro nagrody:
Oddział OPZL w Nowej Soli
ul. Inżynierska 8 (Park Interior)
67-100 Nowa Sól
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.ambasador.opzl.pl
Lista zwycięzców edycji 2012:
Ambasador Małego Biznesu:
Kancelaria Adwokacka Mariusz Ratajczak
Statuetka Ambasadora
Ambasador Średniego Biznesu:
Malpol Zdzisław Malczuk
Statuetka Ambasadora
Ambasador Dużego Biznesu:
Technical Sp. z o.o.
Statuetka Ambasadora
Ambasador CSR:
Gedia Poland Assembly Sp. z o.o.
Statuetka Ambasadora
Aby wziąć udział w konkursie, należy ściągnąć i wypełnić prosty formularz zgłoszeniowy i dostarczyć do dnia 09.10.2013, do biura nagrody na jeden z czterech sposobów:
§ Pocztą na adres biura nagrody
§ Osobiście na adres biura nagrody
§ faxem: 68 411 44 23
§ Pocztą elektroniczną na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Formularze są do pobrania na stronie www.ambasador.opzl.pl