Rondo księdza Jerzego Popiełuszki-taką nazwę będzie mieć rondo u zbiegu ulic Szerokiej, Kościelnej, Kuśnierskiej oraz Placu Floriana. Wnioskodawcą była Powiatowa Komisja Koordynacyjna NSZZ Solidarność z Nowej Soli. Podczas piątkowej sesji Rady Miasta, radni podjęli w tej sprawie stosowną uchwałę.
Ksiądz Jerzy Popiełuszko, urodził się 14 września 1947 we wsi Okopy - wsi położonej na Białostocczyźnie, niedaleko Suchowoli. Kapelan Solidarności, duszpasterz Służby Zdrowia, polski ksiądz związany ze środowiskami robotniczymi powiązanymi z ruchem społecznym Solidarność. W homiliach głosił prawo do życia w wolności i sprawiedliwości, protestował przeciw aktom bezprawia i przemocy. Stał się celem szykan i prowokacji ze strony władz PRL. Bestialsko zamordowany przez przedstawicieli Służby Bezpieczeństwa w październiku 1984 roku. Ksiądz Jerzy Popiełuszko został w 6 czerwca 2010 roku - w dniu Święta Dziękczynienia - ogłoszony błogosławionym. Msza beatyfikacyjna odbyła się pl. Piłsudskiego w Warszawie. Następnie procesja z relikwiami ks. Jerzego przeszła do Centrum Opatrzności Bożej.
Od sierpnia 1980 r. ks. Jerzy związany był ze środowiskami robotniczymi, aktywnie wspierał "Solidarność". W stanie wojennym w kościele św. Stanisława Kostki organizował msze za Ojczyznę. W gorącą narodową modlitwę włączał cierpienia wszystkich ludzi, którzy byli prześladowani, dręczeni i niszczeni przez system totalitarny. Swoją działalność duszpasterską opierał na przesłaniu: „Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj". Odwoływał się do nauk papieża Jana Pawła II i prymasa Stefana Wyszyńskiego.
Niezłomnością i odwagą, a także wsparciem dla prześladowanych robotników i działaczy związkowych przez władze PRL podczas stanu wojennego zyskał autorytet, szerokie poparcie społeczne i popularność w Warszawie, a później także w innych miastach kraju.
Dla nowosolskich działaczy Solidarności, a zwłaszcza dla tych zrzeszonych w Duszpasterstwie Ludzi Pracy stał się przewodnikiem duchowym. Z jego nauk czerpano siłę, wiarę i świadomość godności ludzkiej, która była przez władze komunistyczne nieustannie deptana. Od 1983 roku uczestniczono w ogólnopolskich pielgrzymkach ludzi na Jasna Górę. Wrześniowe pielgrzymki polskich robotników w czasie stanu wojennego odbywały się pod przewodnictwem księdza Jerzego Popiełuszki. Były bezkrwawą walką o prawa człowieka. W kościele św. Antoniego - w latach 80. odprawiane były msze za ojczyznę przez ks. Ryszarda Ślebodę - dziś już świętej pamięci. Stanowiły o patriotycznym zaangażowaniu mieszkańców Nowej Soli. Wzorem takiej postawy oraz sposobu jej manifestowania był właśnie błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko.
Pamięć polskiego męczennika, orędownika prawdy, głosiciela Ewangelii nowosolanie czcili poprzez uczestnictwo we mszach świętych w jego intencji oraz poprzez ufundowanie tablicy pamiątkowej w piątą rocznicę jego śmierci. Tablica znajduje się w kościele pw. św. Michała Archanioła w Nowej Soli. Tam też - przez okres żałoby, co miesiąc odprawiane były msze święte w intencji ks. Jerzego - przez ks. Józefa Adamczyka, a od 23 lat - w rocznice śmierci polskiego męczennika - msze odprawia ks. Jan Truty, proboszcz parafii pod wezwaniem św. Michała.
Uhonorowanie błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki poprzez nadanie rondu jego imienia to nie tylko oddanie czci heroicznemu Polakowi i niezwykłemu duszpasterzowi, ale również pozostawienie potomnym śladów trudnych czasów, kiedy nowosolanie solidarnie walczyli o wolność, prawdę i godne życie.