prezydencja 1 lipca rozpoczęł się polska prezydencja w Unii Europejskiej. Nowosolska Rada Miejska podczas ostatniej sesji podjęła w tej sprawie stanowisko:

„1 lipca 2011 r. Polska obejmie prezydencję w Unii Europejskiej. To historyczna chwila w dziejach naszego Kraju. Nasze marzenia o wstąpieniu do struktur europejskich oraz aktywny w nich udział spełniają się. To nasz wspólny sukces. Przewodnictwo Polski w Radzie Unii Europejskiej to zadanie trudne i wymagające.

 

Dzisiejsza Europa boryka się z wieloma problemami gospodarczymi i społecznymi. Polskie doświadczenia w budowie demokracji, transformacji gospodarczej ale także wykorzystaniu środków Unii Europejskiej mogą być nieocenione w wytyczaniu nowych wyzwań w procesie dalszej integracji europejskiej.

Europa i świat liczą na Polskie doświadczenia, inicjatywy, odwagę, spontaniczność, pracowitość, odpowiedzialność i solidarność.

Jesteśmy przekonani, że polska prezydencja w Unii Europejskiej przyczyni się do rozwoju kontynentu w wielu obszarach, a Polska zyska wizerunek kraju przywiązanego do idei europejskiej, który jest w stanie skutecznie i sprawnie zarządzać procesami decyzyjnymi w Unii."

 

 

Czym jest prezydencja w UE?

Co sześć miesięcy kolejne państwo członkowskie Unii Europejskiej sprawuje Prezydencję, czyli przewodniczy pracom Rady Unii Europejskiej. W tym czasie państwo sprawujące Prezydencję staje się gospodarzem większości unijnych wydarzeń i gra kluczową rolę na wszystkich polach aktywności Unii Europejskiej. Jest odpowiedzialne za organizację spotkań UE, nadaje kierunek polityczny Unii, dba o jej rozwój, integrację oraz bezpieczeństwo.

Jakie są główne zadania prezydencji?

Przygotowanie i sprawowanie prezydencji w Radzie UE wiąże się z koniecznością koordynowania kilku tysięcy spotkań, zarówno formalnych (poświęconych omawianiu bieżących spraw), jak i nieformalnych (w celu wymiany poglądów w sprawach długoterminowych), w Brukseli, Luksemburgu oraz kraju Prezydencji, w tym także spotkań na najwyższym szczeblu (Rada Europejska, szczyty z przywódcami państw trzecich). Kluczową rolą prezydencji jest wypracowywanie porozumień pomiędzy Państwami Członkowskimi szczególnie wtedy, gdy poruszane są kwestie drażliwe i kontrowersyjne.

Innym zadaniem jest reprezentowanie Rady wobec instytucji UE, w szczególności wobec Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego. Zadanie to wymaga przede wszystkim biegłości proceduralnej i merytorycznej, zarówno na szczeblu politycznym, jak i przede wszystkim urzędniczym. Przez pół roku państwo sprawujące prezydencję prowadzi prace Rady i kształtuje jej relacje z partnerami instytucjonalnymi, przewodniczy spotkaniom roboczym, a także regularnie informuje Parlament Europejski o prowadzonych pracach.

W związku z powołaniem przez Traktat Lizboński stanowiska Wysokiego Przedstawiciela ds. Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa, dotychczasowe kompetencje prezydencji w zakresie polityki zewnętrznej zostały ograniczone. Unia Europejska zyskała w tym zakresie większą „widoczność" i sprawność, również za pośrednictwem tworzonej Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych.

 

Więcej na http://prezydencjaue.gov.pl/

Zobacz także

Darmowe przejazdy autobusami 22 września

We wtorek 22 września Nowa Sól dołącza do Europejskiego Dnia bez Samochodu. Przejazdy Subbusem na wszystkich liniach będą darmowe.

Więcej…

17 września - Nowa Sól pamięta!

17 września obchodzimy dwie ważne dla naszego kraju daty. Tego dnia w roku 1939 doszło do napaści Rosji Sowieckiej na Polskę.

Więcej…

Rozpoczął się remont elewacji dworca PKP w Nowej Soli

Ostatnim elementem remontu dworca, który jest siedzibą Centrum Obsługi Pasażerów oraz Straży Miejskiej, jest remont elewacji budynku. 

Więcej…