W tym roku wojewódzkie obchody Dnia Strażaka odbyły się w piątek 17 maja w Nowej Soli. Okazja była wyjątkowa-tego właśnie dnia oddano do użytku nową strażnicę. To inwestycja warta 9 milionów złotych, została dofinansowana w blisko 30% z dotacji UE.
Uroczystości rozpoczęła msza święta w kościele pw. świętego Józefa Rzemieślnika, po której strażacy wraz zaproszonymi gośćmi przeszli ulicami miasta do nowej strażnicy przy ulicy Piłsudskiego. Przed nową strażnicą najbardziej zasłużeni strażacy, otrzymali z rąk marszałek Elżbiety Polak oraz wiceministra MSWiA Marcina Jabłońskiego odznaczenia i nominacje na wyższe stopnie. .
To inwestycja, która sprawi, że bezpieczeństwo mieszkańców regionu lubuskiego poprawi się i to znacznie – powiedziała podczas uroczystości otwarcia strażnicy marszałek Elżbieta Polak.
Hubert Harasimowicz, komendant lubuskiej straży pożarnej podkreślił, że nowosolscy strażacy otrzymali najpiękniejszy prezent z okazji swojego święta- nowoczesną strażnicę, spełniającą wszelkie standardy. Jednostka w Nowej Soli jest jedną z dwóch tego typu w województwie lubuskim. Pełni funkcję straży ekologicznej w południowej części województwa lubuskiego, obejmując swym zasięgiem obszar byłego województwa zielonogórskiego.
Głównym celem projektu budowy nowej strażnicy, było zapewnienie odpowiednich warunków operacyjnych, szybkości dojazdu do zdarzeń w wyniku lepszego usytuowania jednostki oraz dzięki funkcjonalnej bazy sprzętowej. Realizacja projektu przyczyni się również do zmniejszenia uciążliwości funkcjonowania Straży poprzez wyprowadzenie jednostki z centrum miasta, a także zmniejszenie kosztów wymaganych remontów. Polepszyły się również warunki pracy strażaków.
Nowosolska Straż Pożarna otrzyma także niedługo nowoczesny radiowy system ostrzegania ludności na terenie Powiatu Nowosolskiego.
Głównym celem projektu jest zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców Powiatu Nowosolskiego, szybkie przekazywanie jasnych komunikatów w wybranym regionie lub jednocześnie w całym Powiecie. Realizacja projektu wpłynie bezpośrednio na zwiększenie liczby stanowisk w powiecie służących do odbierania, analizowania i przekazywania informacji o różnego rodzaju zagrożeniach bezpieczeństwa cywilnego. Ponadto stworzona zostanie infrastruktura obiektów służących poprawie bezpieczeństwa przeciwpożarowego i ekologicznego. Zamontowany system syren będzie lokalnie obsługiwany przez jednostki Państwowej Staży Pożarnej, wpisane do Krajowego systemu Ratowniczo – Gaśniczego, które będą miały efektywne narzędzie do informowania ludności i minimalizowania zagrożeń związanych z pożarami lub innymi sytuacjami kryzysowymi występującymi lokalnie, a także bezpośredniego punktowego koordynowania zagrożeń występujących na większych obszarach. System ten jest na tyle nowoczesny, aby sprostać wymogom dostosowania i włączenia go w przyszłości do globalnego systemu ostrzegania państw Unii Europejskiej i integracji ze strukturami ratownictwa europejskiego.