Nowosolscy policjanci wraz z instytucjami i organizacjami pozarządowymi uczestniczyli w poniedziałek 1 czerwca w ”Ogólnopolskim Głosie Profilaktyki”, której inicjatorem jest Komenda Główna Policji. Tematem przewodnim akcji było życie bez uzależnień, narkotyków, alkoholu i bez przemocy.
O godzinie 12.00 z centrum Nowej Soli ruszył „Kolorowy korowód przeciw uzależnieniom”. Dzieci i młodzież ze szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych, trzymając w dłoniach transparenty z hasłami przeciw uzależnieniom, przeszli ulicami miasta do „Parku Wodny Świat”. Tam, na łonie natury instytucje i organizacje prezentowały swoje działania w przeciwdziałaniu uzależnieniom i przemocy. Uczniowie mieli możliwość zasięgnięcia porad
w punktach informacyjno-konsultacyjnych, w zakresie uzależnień i przeciwdziałania przemocy. Oprócz stoiska policyjnego, było również stoisko PCK oraz pokazy pierwszej pomocy przedmedycznej i sprzęt ratunkowy zaprezentowany przez WOPR. Podczas całej imprezy atmosferę umilał koncert pod nazwą „Zryw Wolnych Serc”, w wykonaniu Akademii Piosenki z Gimnazjum nr 3. Dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Nowej Soli przygotowały przedstawienie teatralne dotyczące „Palenia papierosów”. Podczas happeningu trwały warsztaty twórcze dla dzieci i młodzieży w formie konkursu plastycznego pod hasłem „Moda na życie bez uzależnień”. Wykonawcy najlepszych prac zostali nagrodzeni. Całe przedsięwzięcie zostało zorganizowane dzięki pomocy i wsparciu Urzędu Miasta w Nowej Soli oraz Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
Wszyscy obecni wzięli udział w ZRYWIE WOLNYCH SERC, jako symbolu wolności od uzależnień. Jest to gest bicia serca wykonywany przez 60 sekund – jednocześnie przez wszystkich uczestników akcji, w całym kraju. Podczas tej minuty odczytywana jest odezwa społeczności Pat:
Zatrzymajmy się na chwilę, połóżmy prawą dłoń na sercu i przez 60 sekund wybijajmy wspólnie jego rytm. Rytm WOLNYCH SERC. Serc wolnych od uzależnień, przemocy i obojętności na drugiego człowieka. Serc pięknych i zdrowych, w trosce o zdrowie fizyczne i społeczne. Serc silnych i pomocnych innym. Serc pokoleń. Serc ludzi, którzy mogą różnić się od siebie, ale potrafią działać wspólnie, by chronić dzieci i młodzież przed uzależnieniami. Tylko 60 sekund.
Tak niewiele, a znaczyć będzie tak bardzo dużo.