Prezydent Wadim Tyszkiewicz wręczył dziś listy gratulacyjne szefom nowosolskich firm: Ovopol, Nord Napędy oraz Karton-Pak, które otrzymały prestiżową nagrodą Diamenty miesięcznika Forbes. W spotkaniu uczestniczyli: w zastępstwie Krystyny Karkoszki prezes zarządu Ovopol spółka z o.o. – Wioletta Raj – główna księgowa, Agnieszka Tront-Stefańczuk dyrektor ds. Administracji i Finansów Nord Napędy Zakłady Produkcyjne sp. z o.o. oraz Jerzy Sarama, prezes Zakładu Produkcji Opakowań “Karton-Pak” S.A.
Pragnę złożyć gratulacje z okazji wyróżnienia zarządzanej przez Państwa firmy. Nagroda ta, jest przyznawana przedsiębiorstwom, które zwiększyły swoją wartość w ostatnich latach, co świadczy o dynamicznym i ponadprzeciętnym rozwoju, a także sprawnym zarządzaniu firmą. Życzę odwagi w tworzeniu i realizowaniu ambitnych planów, podejmowaniu śmiałych wyzwań oraz konsekwencji w dążeniu do obranego celu – mówił podczas spotkania prezydent Tyszkiewicz.
Ovopol sp. z o.o., Nord Napędy Zakłady Produkcyjne sp. z o.o. oraz Zakład Produkcji Opakowań Karton Pak SA – te trzy nowosolskie zakłady znalazły się w prestiżowym rankingu miesięcznika Forbes – Diamenty Forbesa 2015. Czym charakteryzują się nagrodzone firmy? Przede wszystkim są rentowne, mają wysoką płynność bieżącą, nie zalegają z płatnościami. Wykazują się dodatnim wynikiem finansowym oraz wartością kapitałów własnych.
W województwie lubuskim niespełna 30 firm zyskało tytuł Diamentu Forbesa, dlatego tym większe brawa dla firm z Nowej Soli.
Już po raz dziewiąty w porozumieniu z redakcją miesięcznika „Forbes” firma Bisnode Polska opracowała zestawienie najbardziej dynamicznie rozwijających się przedsiębiorstw w naszym kraju – Diamentów „Forbesa” 2016. Dane finansowe pochodzą z oficjalnych informacji przekazanych przez przedsiębiorstwa zgodnie z prawem.
Zestawienie od 2006 roku opracowuje firma D&B, obecnie pod marką Bisnode. W rankingu znajdują się firmy, które w trzech ostatnich latach najbardziej dynamicznie zwiększały swoją wartość. W rankingu są brane pod uwagę firmy, które w terminie złożyły do KRS sprawozdanie finansowe za rok obrachunkowy lub opublikowały je w Monitorze Polskim B. Eliminowane są przedsiębiorstwa znajdujące się w upadłości lub likwidacji. Wyselekcjonowane zostały te o dodatnim wyniku finansowym i o współczynniku ryzyka niższym niż 4, ocenianym według ratingu Bisnode.
Wyróżnione firmy podzielone zostały na trzy kategorie wg przychodów ze sprzedaży:
• firmy małe 5–50 mln zł;
• firmy średnie 50–250 mln zł;
• firmy duże powyżej 250 mln zł.
Wywiadownia Bisnode Polska zebrała dane o podmiotach gospodarczych, które złożyły w terminie raporty do Krajowego Rejestru Sądowego w 2015 roku. Posłużyły one do stworzenia bazy blisko 3 tys. przedsiębiorstw, którym w tym roku wywiadownia przyznała pozytywny rating wiarygodności. A więc takich, które są rentowne (na podstawie wskaźników EBIT i ROA), mają wysoką płynność bieżącą i nie zalegają z płatnościami. Firmy spełniające wszystkie warunki musiały również wykazać się dodatnim wynikiem finansowym oraz wartością kapitałów własnych. Dodatkowo zostały zweryfikowane w Krajowym Rejestrze Długów. Pod uwagę wzięto przedsiębiorstwa, które w 2014 roku osiągnęły przychody ze sprzedaży na poziomie co najmniej 5 mln złotych. Co do zasady, wyeliminowano instytucje finansowe, takie jak banki, ze względu na różnice dotyczące kategorii bilansowych występujące między nimi a firmami produkcyjnymi czy handlowymi.