Przy pomniku Bohaterów II Wojny Światowej na Placu Powstańców Śląskich i Wielkopolskich w Nowej Soli, odbyła się uroczystość obchodów 69 rocznicy zakończenia II wojny światowej. Wzięły w nim udział władze samorządowe miasta i powiatu, dyrektorzy szkół, ośrodków kultury, Policji, Straży Miejskiej i Pożarnej, Harcerze, dzieci i młodzież szkolna, mieszkańcy Nowej Soli. Przewodniczący Rady Miejskiej Piotr Szyszko w swoim wystąpieniu powiedział:
Dziś mam, zaszczyt przypomnieć nam, o tym, co tak ważnego dla nas Polaków, Europejczyków wydarzyło się 8 maja już 69 lat temu. Zakończył wówczas największy i najbardziej krwawy konflikt w dziejach ludzkości, jakim była II wojna światowa. W wojnie tej wzięło udział 61 krajów, do armii powołano 110 milionów ludzi. Walki toczyły się na trzech kontynentach (w Europie, w Azji i w Afryce) oraz na wyspach Atlantyku i Pacyfiku. W czasie II wojny światowej zginęły ponad 72 mln ludzi. Większość ofiar stanowili Europejczycy. Polacy utracili prawie 6 mln swoich obywateli stanowiło to 17% całej ludności Polski. W trakcie II wojny światowej podjęto próbę całkowitego wyniszczenia narodu żydowskiego. Zamordowanych zostało lub zginęło około 5 mln europejskich Żydów. Zagłada Żydów (Holocaust) stanowiła zbrodniczy element polityki III Rzeszy. W okresie II wojny światowej i bezpośrednio po niej wiele milionów ludzi różnych narodowości objętych zostało deportacjami, czy też przymusowymi wysiedleniami. Łączne wydatki na działania zbrojne wyniosły ponad bilion dolarów. Skutkiem wojny były ogromne zniszczenia i straty materialne uczestniczących w niej państw. Największe straty materialne poniosła Polska - 38% majątku narodowego. Długa wojna spowodował obniżenie się produkcji rolnej i przemysłowej. Jednym z najistotniejszych skutków II wojny światowej była zmiana układu politycznego w Europie i na świecie.
Przypomnijmy też w kilku słowach przyczyny wybuchu II wojny światowej:
Dążenie grupy państw europejskich, zwłaszcza Niemiec, do rewizji traktatu wersalskiego. Lekceważenie Ligi Narodów i jej rezolucji (wkroczenie do Nadrenii, przyłączenie Austrii, wypowiedzenie traktatu o nieagresji z Polską i traktatu morskiego z Anglią lekceważenie umów międzynarodowych o nienaruszalności granic w Europie Szukanie sojuszników w izolowanej Rosji radzieckiej (Układ w Rapallo 1922 r.). Powstanie faszyzmu w Niemczech i we Włoszech. Dążenie do rewizji granic, prowokowanie konfliktów granicznych, podburzanie mniejszości niemieckich (Sudety), szerzenie niepokojów i rozruchów wewnętrznych. Strach przed komunizmem w Europie. Apetyty kolonialne Japonii oraz dążenie do odzyskania utraconych kolonii przez Niemcy. Sprzymierzenie się dwóch totalitaryzmów faszystowskiego i komunistycznego.
Przypominając sobie przyczyny rozpoczęcia II wojny światowej oraz skalę jej skutków, czy możemy w sposób odpowiedzialny powiedzieć, że dzisiejszy świat wyciągnął wnioski z tej haniebnej lekcji historii. Czy dzisiaj sześćdziesiąt dziewięć lat od zakończenia II wojny światowej nie można dostrzec w bliskim świecie, a nawet w sąsiedztwie ignorowania prawa międzynarodowego, podburzanie mniejszości narodowych, kpienie sobie z sankcji instytucji międzynarodowych a czy też dzisiejszy świat potrafi stanąć stanowczo w obronie wartości uniwersalnych takich jak: wolność, demokracja, nienaruszalności granic, dążeń narodów do samostanowienia.
- Czy też w imię utrzymania rynków zbytu,
- oddalenia niebezpieczeństwa od naszych granic jesteśmy wstanie zapomnieć o słabszych i poświecić ich dla pozornego spokoju.
W tym miejscu trzeba wspomnieć o uroczystości z przed kilku dni - kanonizacji Jana Pawła II, świadka drugiej wojny światowej i wielkiego orędownika pokoju na świecie, który tak głośno mówił i upominał się o wartości uniwersalne: takie jak wolności narodów do samostanowienia, godność ludzką, tolerancję, szacunek dla słabszych. Przypomnijmy słowa Papieża wygłoszone w homilii w czasie mszy św. odprawionej na terenie byłego obozu koncentracyjnego Oświęcim - Brzezinka 7 czerwca 1979r.
„Za wojnę są odpowiedzialni nie tylko ci, którzy ją bezpośrednio wywołują, ale również ci, którzy nie czynią wszystkiego, co leży w ich mocy, aby jej przeszkodzić."
i dalej wołał Papież
„Nigdy jeden naród nie może rozwijać się kosztem drugiego, nie może rozwijać się za cenę drugiego, za cenę jego uzależnienia, podboju, zniewolenia, za cenę jego eksploatacji, za cenę jego śmierci."
My, Polacy żyjący dzisiaj w tych trudnych czasach jesteśmy to winni naszym rodakom, którzy przelewali krew za wolność całego świata, którzy walczyli o Polskę idąc ze wschodu i zachodu, umierali tak samo pod Lenino i Monte Casino z myślą, że wielcy tego świata docenią heroizm i poświęcenie żołnierza polskiego .
Szanowni Kombatanci !!! Świadkowie II wojny światowej.
Pamiętacie tragedię września 1939 r. okropność okupacji hitlerowskiej, obozów koncentracyjnych, widzieliście sowieckie łagry, las Katyński, ale widzieliście również radość ludzi w dniu 8 maja 1945 r. powracających do domu. Znacie wartość pokoju na świecie i jego braku.
Drodzy Kombatanci dziękujemy za waszą niezłomną postawę, dziękujemy, że przypominacie nam o tamtych dniach, dziękujemy że pomimo Waszego wieku jesteście tutaj dzisiaj z nami.
Społeczność nowosolska podjęła wielki trud budowy w tym miejscu pomnika Bohaterom Walk o Polskę. Pomnik ten ma być wyrazem naszej wdzięczności oraz upamiętnić bohaterów, którzy przelali krew o wolność Polski.
Panie Starosto, Panie Prezydencie, Szanowni Kombatanci, Mieszkańcy Nowej Soli
II wojna światowa to płacz matek, żon, wielki smutek osieroconych dzieci, żałobna modlitwa i łzy ludzi starszych, spalone wsie i zniszczone miasta i w tym wszystkim ludzie wracający z wojny, którzy potrafili cieszyć się z pokoju i widzieli w zaprzestaniu działań wojennych ogromną wartość dla ludzi.
Powtarzajmy codziennie, mając w oczach tych wszystkich, którzy tego doświadczyli - nigdy więcej wojny.
{rsmediagallery tags="drugawojna2014"}