Lantmannen Unibake, duński producent pieczywa – wbił dziś symboliczną pierwszą łopatę pod budowę swojego zakładu w naszym mieście!
Dla nas liczy się każde nowe miejsce pracy, dlatego od lat o nie walczymy, tworząc idealne warunki dla inwestorów. Nowa Sól może być wzorem transformacji z upadłego gospodarczo, poprzemysłowego miasta z 40 procentowym bezrobociem, do dynamicznie rozwijającego się regionalnego ośrodka przemysłowego – uważa prezydent Tyszkiewicz.
Lantmannen Unibake – producent pieczywa świeżego i mrożonego (przeznaczonego do odpieku w sklepach), właściciel takich marek jak Schulstad, Skoga i Schulstad Bakery Solutions, zwiększa skalę inwestycji w Polsce. Spółka zbuduje na terenie Kostrzyńsko – Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej - w Nowej Soli - nowoczesny zakład produkcyjny o powierzchni 29 tys. metrów kwadratowych. Będzie to już trzeci i jednocześnie największy zakład tej firmy w Polsce
Wartość inwestycji to 75 mln EUR. Wydatki te obejmują wybudowanie hali produkcyjnej wraz z niezbędną infrastrukturą (m.in. chłodnie, pomieszczenia magazynowe, oczyszczalnia ścieków, budynki i pomieszczenia biurowe i techniczne), a także zakup i instalację maszyn i niezbędnych urządzeń. W nowym zakładzie powstaną 3 nowoczesne linie produkcyjne, które będą wytwarzać około 200 ton pieczywa dziennie. Będzie to przede wszystkim różnego typu pieczywo do odpieku w sklepach, jednak spółka nie wyklucza możliwości uzupełnienia oferty o produkty dodatkowe - takie jak chłodzone lub mrożone ciasto do wyrobów piekarniczych czy gotowe posiłki oparte na produktach piekarniczych (np. gotowe kanapki). Około 70 proc. produkcji trafi na eksport – na rynki krajów Europy Środkowo-Wschodniej, a także do państw skandynawskich.
– Rynek pieczywa do odpieku w krajach Europy Środkowo-Wschodniej dynamicznie się rozwija. Tylko w Polsce wzrost popytu szacowany jest na 20% do roku 2020. Decyzja o realizacji inwestycji w Nowej Soli jest odpowiedzią na obserwowane od dłuższego czasu rosnące zapotrzebowanie na nasze produkty, mówi Jacek Górecki, Dyrektor Zarządzający Lantmannen Unibake na Region Polski i Węgier.
Dzięki inwestycji powstaną nowe miejsca pracy - w nowym zakładzie zatrudnienie znajdzie około 110 osób, co oznacza przeszło 25 proc. wzrost zatrudnienia spółki w Polsce (w tej chwili Lantmannen Unibake zatrudnia tu ponad 400 osób).
Budowa właśnie się rozpoczęła, zakończenie prac planowane jest na koniec roku 2018, przy czym spółka planuje stopniowe uruchamianie mocy produkcyjnych – pierwsza linia zacznie działać w I kwartale 2017 r., druga – w III kw. 2017 r., a trzecia – do końca 2018 r.
Powstanie nowego zakładu w Nowej Soli będzie miało pozytywny wpływ na gospodarkę w tym regionie i ewentualne powstanie nowych, pośrednich miejsc pracy. Wynika to z możliwego wzrostu zamówień Lantmannen Unibake u regionalnych dostawców usług, surowców i materiałów (np. surowce do produkcji, transport, ochrona, utrzymanie budynków, sprzątanie czy współpraca z firmami zajmującymi się zagospodarowaniem odpadów).
Istniejące w tej chwili zakłady Lantmannen Unibake w Poznaniu i Nieporęcie k. Warszawy będą pracować bez istotnych zmian, produkując dotychczasowy asortyment. Nowa inwestycja w Polsce nie spowoduje też zmian w dotychczasowej strukturze i produkcji zakładów Lantmannen Unibake w Europie.
LantmännenUnibakejest obecny w Polsce od początku lat dziewięćdziesiątych. Obecnie produkcja odbywa się w dwóch zakładach (w Poznaniu i Stanisławowie Pierwszym w gminie Nieporęt koło Warszawy), gdzie działa łącznie 7 linii produkcyjnych, na których wypiekane są m.in. produkty takich marek jak: Schulstad, Skoga i Schulstad Bakery Solutions. Spółka oferuje szeroki wybór różnorodnych wyrobów piekarskich, takich jak pieczywo przeznaczone do odpieku w sklepach (bagietki, bułki, ciabaty), pieczywo pakowane (tosty, chleby żytnie i mieszane) oraz szeroką gamę produktów przeznaczonych dla gastronomii.
Produkty Lantmannen Unibake dostępne są we wszystkich największych sieciach handlowych, w mniejszych sklepach osiedlowych, a także na stacjach benzynowych i w restauracjach szybkiej obsługi. W roku 2014 spółka sprzedała ponad 25 tys. ton świeżego i mrożonego pieczywa o łącznej wartości ponad 170 mln zł. Oprócz podmiotów krajowych odbiorcami jej produktów są także podmioty działające na ponad 20 rynkach zagranicznych, w takich krajach jak: Czechy, Słowacja, Francja Wielka Brytania czy Norwegia. Spółka korzysta z szerokiej gamy dostawców, a niemal wszystkie surowce kupowane są na rynku polskim. Lantmannen Unibake zatrudnia obecnie w Polsce ponad 400 osób.
W dzisiejszej uroczystości, która miała miejsce na działce inwestora w południowej strefie ekonomicznej miasta, wziął udział prezydent Wadim Tyszkiewicz, członek zarządu Powiatu Nowosolskiego Andrzej Ogrodnik, a także marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Polak, radni miejscy Andrzej Petreczko i Waldemar Jacheć oraz władze firmy Lantmannen Unibake Werner Devinck – Prezes Zarządu Lantmannen Unibake, Jacek Górecki – Dyrektor Zarządzający Lantmannen Unibake na Region Polski i Węgier, przedstawiciele Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i wykonawca inwestycji w Nowej Soli, firma Skanska.