Obradowano nad istotnymi dla samorządowców kwestiami:
Podczas obrad wewnętrznych Zrzeszenia żywo dyskutowano nt. dalszego poparcia dla sprawy Andrzeja Bawłowicza, Burmistrza Nowogrodu Bobrzańskiego i Sławomira Kowala, Burmistrza Żagania. Zapewne w dalszym ciągu będziemy śledzić przebieg obu spraw, jak i wspierać kolegów w ich działaniach na rzecz właściwego funkcjonowania roli samorządowca.
Wśród poruszanych tematów omawiano kwestię Ustawy oświatowej i szykowanych od 1,5 roku zmian (przyjęcie do przedszkoli dzieci 2-letnich, sposób finansowania oświaty) oraz zmian w Ustawie o pracownikach samorządowych – obie sprawy omawiano w oparciu o projekty dostępne na stronie Sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej: http://www.sejm.gov.pl/Sejm7.nsf/agent.xsp?symbol=PRACEKOMST&NrKadencji=7&KodKom=STR. Staramy się śledzić na bieżąco plany i propozycje zmian, nowelizacji, które znacząco mogą wpłynąć na sposób realizacji zadań przez JST. W części oficjalnej spotkania wystąpili:
Janusz Marciniak, Dyrektor Lubuskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych z prelekcją nt. „Ewidencji gruntów zmeliorowanych i urządzeń melioracji szczegółowej"
Tomasz Hałas, Doradca Wojewody ds. Cyfryzacji z wystąpieniem nt. Projektu Ministerstwa Cyfryzacji i Administracji: „Polska Cyfrowa Równych Szans – Latarnicy Cyfryzacji"
Helena Hatka, Senator RP poprzez prezentację nt. „Rozwoju infrastruktury turystycznej w województwie lubuskim" zachęcała samorządowców do pilotażowego projektu oznaczania rowerowych ścieżek gminnych, ewidencji istniejących tras poprzez stworzenie wspólnej mapy sieci tras rowerowych w Lubuskim.
W drugiej części spotkania głos zabrał najbardziej oczekiwany i znamienity gość prof. Michał Kulesza, który z ramienia Kancelarii Domański, Zakrzewski & Palinka (jako Partner) prowadzi dla Zrzeszenia sprawę przygotowania skargi do Trybunału Konstytucyjnego. Zaskarżane zapisy to art. 167 ust. 4 Konstytucji RP. Celem strategicznym przedsięwzięcia jest wykazanie nieadekwatności przekazywanych środków do zlecanych samorządom zadań przez rząd, w perspektywie czasowej 2004-2012. Wskazując konkretne ustawy do analizy zakładamy wykazanie takich, które pomniejszały budżety gminne niezgodnie z kalkulacją rządową (często kosztem zadań własnych) oraz wprowadzanie takich regulacji, które równolegle wpływały na pomniejszanie dochodów gminnych. Spotkanie jest inicjującym współpracę na poziomie wybranych 8 gmin powiatu nowosolskiego, 1 miasta na prawach powiatu oraz samego powiatu. Wstępną deklarację udziału w projekcie złożyli wszyscy proponowani autorzy skargi, tak by w efekcie przekrojowo wykazać skutki powyższych na poziomie przykładowych gmin wiejskich, gmin miejskich, miasta powiatowego i powiatu z jednego terenu administracyjnego i geograficznego.
Relacja w mediach nt. spotkania:
Wywiad z prof. Michałem Kuleszą, zrealizowany podczas Konwentu (TVP Gorzów): http://www.tvp.pl/gorzow-wielkopolski/informacja/informacje-lubuskie-komentarze/wideo/18092012/8551287
Wywiad z Prezydentem Januszem Kubickim o powodach składanej przez samorządowców skargi: http://www.tvp.pl/gorzow-wielkopolski/publicystyka/rozmowa-dnia/wideo/18092012-gosc-janusz-kubicki/8551297
Artykuł w „Gazecie Wyborczej" : http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114877,12509364,Lubuskie__Wniosek_do_TK_ws__finansowania_zadan_samorzadu.html