Prezydent Wadim Tyszkiewicz wziął udział w konferencji dotyczącej drugiego etapu prac nad Krajową Polityką Miejską, która odbyła się 20 maja w Uniejowie. Konferencję organizowało Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju oraz samorządy miast.
Podczas konferencji dyskutowano poszczególne wątki tematyczne Krajowej Polityki Miejskiej. Wnioski z tego dialogu będą stanowić materiał do dalszego rozwijania oraz modyfikacji treści projektu Krajowej Polityki Miejskiej i przygotowania dokumentu do formalnych konsultacji międzyresortowych i społecznych.
Co to jest KPM?
Nowa polityka regionalna Polski (wyrażona w Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego 2010–2020: Regiony, miasta, obszary wiejskie przyjętej przez Radę Ministrów 13 lipca 2010 r.) oraz polityka przestrzenna (wyrażona w Koncepcji Przestrzennego Zagospodarowania Kraju 2030 przyjętej przez Radę Ministrów 13 grudnia 2011 r.) wprowadziły nowe podejście do rozwoju – jest to tzw. zintegrowane podejście terytorialne. Zintegrowane – bo integruje działania różnych podmiotów w różnych sferach, terytorialne – ponieważ mówi o potrzebie i korzyściach z dopasowywania polityk publicznych do potrzeb i potencjałów różnych obszarów – zarówno tych najaktywniejszych, jak i tych z największymi problemami. Wyrazem realizacji tego zintegrowanego podejścia terytorialnego (które wymaga złożonych, stopniowych i wspólnych wysiłków) wobec polskich obszarów miejskich jest
Krajowa Polityka Miejska. Także na poziomie Wspólnoty coraz ważniejsza staje się tematyka rozwoju miast. Komisja Europejska rozważa obecnie sformułowanie „miejskiej agendy" dla całej Unii. Polska w zakresie opracowania polityki miejskiej jest w czołówce krajów UE. Formalny obowiązek opracowania KPM wynika ze znowelizowanej ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju - nowelizacja przyjęta przez Sejm 24 stycznia br. wprowadza Krajową Politykę Miejską do systemu dokumentów strategicznych. Podstawę prac nad KPM stanowią Założenia Krajowej Polityki Miejskiej do roku 2020, które Rada Ministrów przyjęła 16 lipca 2013 r.
Tak sformułowany cel jest zwróceniem uwagi na to, że rozwojowi miast musi towarzyszyć poprawa jakości życia mieszkańców, w przyjaznej, harmonijnej przestrzeni miejskiej z dostępem do wysokiej jakości usług publicznych. Miasta mają być dobrym miejscem do życia, z którym mieszkańcy
identyfikują się i w którym chcą mieszkać. Uściśleniem celu strategicznego KPM jest pięć celów szczegółowych, spójnych z celami postawionymi
w dokumentach strategicznych Polski oraz Unii Europejskiej, które skupiają się na kreowaniu miasta które jest: konkurencyjne, silne, spójne, zwarte i zrównoważone, sprawne.
W konferencji uczestniczyli między innymi Paweł Orłowski - Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju, Witold Stępień - Marszałek Województwa Łódzkiego, Agnieszka Siłuszek - Naczelnik Wydziału Rozwoju Miast, MIiR. Prezydent Tyszkiewicz uczestniczył w panelu pn. "Polityka inwestycyjna, rozwój gospodarczy – własny pomysł na rozwój". Prelegenci starali odpowiedzieć na pytania: w jaki sposób miasta powinny prowadzić politykę inwestycyjną, aby ta wpisywała się w ich realne potrzeby? Jak minimalizować występowanie konfliktów społecznych oraz maksymalizować efektywność inwestycji? Jakie są potrzeby w zakresie wspierania biznesu w mniejszych miastach? Jak łączyć prowadzenie polityki inwestycyjnej w mieście z przyciąganiem inwestorów i tworzeniem przyjaznych warunków prowadzenia biznesu? Jakimi „miękkimi" i niewymagającymi dużych nakładów finansowych działaniami budować atrakcyjność miasta dla prowadzenia działalności gospodarczej?