strefa-15"Zasłuzony dla Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej" takie wyróżnienie otrzymał prezydent Wadim Tyszkiewicz podczas obchodów 15-lecia istnienia Strefy. Prezydent znalazł się wśród kilkunastu zasłużonych osób, w gronie których są m.in.: prezydent Zielonej Góryt oraz wojewoda lubuski. W nowosolskiej podstrefie pracuje dziś przeszło 1400 osób.

 

Strefa została ustanowiona w 1997 roku. Obecnie funkcjonuje w trzech województwach: lubuskim, wielkopolskim i zachodniopomorskim; posiada 32 podstrefy oraz jest uznawana za jedną z najlepszych specjalnych stref ekonomicznych w kraju. Jubileuszowe uroczystości odbyły się w Zamku Joannitów w Łagowie.

 

Od 1997 roku obszar inwestycyjny był wielokrotnie zmieniany i obecnie obejmuje tereny inwestycyjne o powierzchni 1454 ha, położone na terenach takich miast jak: Białogard, Gorzów Wielkopolski, Gubin, Kostrzyn nad Odrą, Nowa Sól, Poznań, Zielona Góra oraz gmin: Barlinek, Buk, Bytom Odrzański, Chodzież, Czerwieńsk, Dobiegniew, Goleniów, Gryfino, Gubin, Karlino, Kożuchów, Krobia, Lubsko, Międzyrzecz, Nowy Tomyśl, Police, Przemęt, Rzepin, Skwierzyna, Słubice, Stęszew, Sulęcin, Swarzędz i Zielona Góra.

Pierwszym Prezesem Strefy był Jerzy Korolewicz. Przez 15 lat Strefa wydała 217 zezwoleń na działalność gospodarczą, a firmy działające na terenach Strefy zainwestowały ponad 4,5 mld zł, tworząc jednocześnie 20 tys. miejsc pracy. Dzięki strefowym inwestycjom obszar, na którym dawniej praktycznie nie istniał przemysł, dziś jest rozwinięty i zaawansowany technologicznie, a dzięki konsekwencji i zaangażowaniu K-S SSE permanentnie powstają w jej strukturach kolejne zakłady produkcyjne.

W czwartek 8 listopada do Zamku Joannitów w Łagowie przybyła liczna grupa ludzi, która od samego początku powstania Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej była i jest z nią nieustanne związana. Wspólne świętowanie rozpoczęło się od prezentacji filmu opisującego historię działalności K-SSSE przez ostatnie 15 lat. Następnie przybyłych gości przywitał Prezes Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Artur Malec. Ministerstwo Gospodarki reprezentował Dariusz Bogdan – Wiceminister, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki. Powitalne przemówienie wygłosił również Jerzy Korolewicz prezes Zachodniej Izby Przemysłowo-Handlowej .

Wspólne święto było też okazją do wyróżnienie firm, które utworzyły największą liczbę nowopowstałych miejsc pracy, wyróżnienia otrzymały: Volkswagen Poznań Sp. z o.o., TPV Dispalys Polska Sp. z o.o., Faurecia Gorzów Sp. z o.o., Phoenix Contact Wielkopolska Sp. z o.o. oraz Teleskop Sp. z o.o.. Natomiast wyróżnienia za przeprowadzenie największych inwestycji przyznano: Barlinkowi Inwestycje Sp. z o.o., ICT Poland Sp. z o.o., Homanit Polska Sp. z o.o. i Spółka Sp. K., Faurecii Gorzów Sp. z o.o. i Volkswagenowi Poznań Sp. o.o. Wśród firm, które najdłużej działają w Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej odznaczono: Podravkę Polska Sp. z o.o. – zezwolenie nr 1, ICT Poland Sp. z o.o. – zezwolenie nr 2 oraz Könecke Sp. z o.o – zezwolenie nr 9. 

źródło: KSSSE

Zobacz także

Darmowe przejazdy autobusami 22 września

We wtorek 22 września Nowa Sól dołącza do Europejskiego Dnia bez Samochodu. Przejazdy Subbusem na wszystkich liniach będą darmowe.

Więcej…

17 września - Nowa Sól pamięta!

17 września obchodzimy dwie ważne dla naszego kraju daty. Tego dnia w roku 1939 doszło do napaści Rosji Sowieckiej na Polskę.

Więcej…

Rozpoczął się remont elewacji dworca PKP w Nowej Soli

Ostatnim elementem remontu dworca, który jest siedzibą Centrum Obsługi Pasażerów oraz Straży Miejskiej, jest remont elewacji budynku. 

Więcej…