Park Technologiczny Interior prowadzi Inkubator, który przekazuje środki finansowe na uruchomienie innowacyjnych biznesów. Dwa pierwsze zostały już dokapitalizowane. Mowa o kwocie około 1,5 mln zł!
W wyniku pierwszej inwestycji powstała w Poznaniu spółka świadcząca zaawansowane usługi dla sektora publicznego, związane z analizą finansową. Drugi pomysł pochodzi z Nowej Soli. Jest związany z przemysłem kreatywnym i wykorzystaniem niezwykle dokładnych urządzeń pomiarowych i najnowocześniejszych technologii 3D w celu odwzorowywania na przemysłową skalę małych przedmiotów w dużym powiększeniu. Chodzi o firmę Malpol. Dzięki temu w bardzo tradycyjnej dotychczas branży, pojawią najnowocześniejsze rozwiązania, a proces produkcji będzie mógł być przyśpieszony kilkudziesięciokrotnie. Grant blisko 900 tysięcy złotych, zostanie przekazany do firmy Malpol, która stworzyła wraz z RCTiW Interior Sp. z o.o.i Koinwestorem INC SA własneCentrum Projektowania i Budowy Prototypów MALPOL Sp. z o.o. i już tej zimy kupi wartą ok. 1.700 tysięcy złotych specjalistyczną, niezwykle precyzyjną maszynę.
To nie jedyne pomysły które wpłynęły do Interiora. Wszystkich było 180. Pomysłodawcy są z całej Polski, choć tym razem najwięcej zgłoszeń było z województwa wielkopolskiego, mazowieckiego, lubuskiego i dolnośląskiego. – Jedni chcą budować nowe systemy komunikacji mobilnej, inni wdrażać usługi internetowe, a jeszcze inni wykorzystywać nowe rozwiązania technicznie wspomagające sportowców i aktywne spędzanie czasu wolnego.
***
Główną działalnością nowopowstałej spółki będzie produkcja prototypów, niezbędnych do wykonania form do seryjnej produkcji obiektów 3D głównie reklamowych i dekoracyjnych.
Mający wieloletnie doświadczenie w branży produkcji obiektów 3D pomysłodawcy z firmy PHU MALPOL, zauważyli istotny problem, jakim są ograniczenia w najważniejszej fazie produkcji, polegające na długim czasie wykonania prototypów. Dostępność nowych technologii oraz silna motywacja by rozwiązać problem przyczyniły się do powstania pomysłu, mającego na celu powołanie spółki, która zajmie się produkcją prototypów z wykorzystaniem inżynierii odwrotnej i innowacyjnej technologii CNC.
Obecnie długi czas produkcji prototypów wynika z tego, że proces w newralgicznym etapie oparty jest na pracy manualnej rzeźbiarzy, co sprawia, że moc przerobowa takiej technologii jest bardzo ograniczona. Powyższe rozwiązanie powoduje, że przejście do produkcji seryjnej jest możliwe dopiero po kilku tygodniach, kiedy to rzeźbiarze wykonają prototyp, na podstawie którego wykonana zostanie forma produkcyjna. Taki stan rzeczy sprawia, że firmy działające w branży mają bardzo ograniczone zdolności produkcyjne i są w stanie realizować tylko część zleceń.
Połączenie inżynierii odwrotnej i obróbki CNC pozwoli na przyspieszenie czasu wykonania prototypu, zwiększenie jego dokładności i powtarzalności. To z kolei zwiększy jakość produktów, elastyczność i moce przerobowe firm produkujących obiekty 3D, będących klientami tworzonej spółki. W związku z powyższym, usługa wykonywania prototypów będzie atrakcyjna dla wszystkich przedsiębiorców funkcjonujących na rynku korzystających z tradycyjnych metod tworzenia modeli.