Tymi słowami Elżbieta Marszałek-matka chrzestna pierwszego z dwóch statków turystycznych – dokonała tradycyjnego chrztu statku w nowosolskim porcie. Ale zanim butelka szampana rozbiła się o burtę, kilkadziesiąt osób: burmistrzów, prezydentów, wójtów, osób zaangażowanych w projekt, dziennikarzy-ruszyło z Bytomia Odrzańskiego do Nowej Soli w dziewiczy rejs. Przeżycie-nie do opisania. Oto spełniają się marzenia ludzi, którzy blisko 10 lat temu zapragnęli ożywić zapomnianą turystycznie Odrę. Setki spotkań, tysiące godzin dyskusji, konferencji, prezentacji – przerodziło się w piękny efekt końcowy. I jak powiedział dziennikarz Radia Zachód,jeden z oczekujących w nowosolskim porcie w piątek 20 września: kiedy statek pojawił się na horyzoncie, łza mi się w oku zakręciła. I własnie wzruszeń w piątkowe popołudnie, było najwięcej. Słowa podziękowania należą się burmistrzowi Bytomia Odrzańskiego Jackowi Sauterowi, który przygotował pożegnanie statku w bytomskim porcie: dziesiątki dzieci i mieszkańcy, pasowanie na wodniaka przez bytomskiego kota (kotkę?:)) były miłym akcentem dla zaproszonych gości. Sam rejs, który przeszedł już do historii, mimo deszczowej pogody, przebiegł w świetnej atmosferze. Statek jest wygodny, cichy i ma swój niepowtarzalny klimat. Klimat odrzański.
Na Zefira w nowosolskim porcie czekali Nowosolanie, których nie przestraszył ani deszcz, ani chłód. Zgodnie z tradycją butelka rozbiła się o burtę, a matka chrzestna otrzymała z rąk prezydenta Tyszkiewicza bukiet kwiatów. Tego dnia wszyscy chętni mogli wejść na stek. Dziękujemy mieszkańcom za owacyjne przyjęcie Zefira!
Zefir przez następne dni będzie stał w nowosolskim porcie. Statek przypłynął do Nowej Soli na dokumentach tymczasowych, na których nie może obsługiwać turystów. Cała międzynarodowa dokumentacja jest wystawiana dla niego w Czechach i dopiero z nimi będzie cieszył turystów na odcinku Kostrzyn-Krosno Odrzańskie.
***
Kim jest Matka Chrzestna Zefira?
Elżbieta Marszałek, szczecinianka, związaną z Odrą i gminami nadodrzańskim. Kilkanaście razy wpływała do miast nad Odrą z Flisem Odrzańskim. Wielokrotnie odznaczana i wyróżniana za swoją działalność i pracę naukową. Jest autorką wielu książek, artykułów i recenzji wydawniczych na temat gospodarki morskiej. E. Marszałek wspiera wszelkie inicjatywy zmierzające do aktywizacji Odry pod względem transportowym, turystycznym, kulturalnym i ekologicznym.
***
Statki Zefir i Laguna o długości 25 metrów będą mogły zabrać na pokład ok. 90 pasażerów każdy, a także kilkanaście rowerów. Pokład dolny z 40 miejscami siedzącymi, klimatyzowany, z barem przystosowany jest do organizacji konferencji, spotkań okolicznościowych itp.
Operatorem statków będzie Stowarzyszenie Odra dla turystów, które zajmie się organizacją rejsów po rzece Odrze. Obecnie trwają rozmowy z kandydatami na stanowiska kapitana, bosmana i marynarza. Ustalany jest także harmonogram rejsów oraz terminy stacjonowania statków w poszczególnych portach.
Portem macierzystym statku o nazwie LAGUNA będzie port w Nowej Soli. Ale Laguna będzie wypływała również z portów w Głogowie, Bytomiu Odrzańskim oraz Cigacicach (gmina Sulechów). Natomiast drugi ze statków – ZEFIR swój port macierzysty będzie miał w Krośnie Odrzańskim, a cumować będzie także w Eisenhuttenstadt, Słubicach/Frankfurcie, oraz Kostrzynie nad Odrą.
W pierwszym sezonie żeglugowym statki będą odbywały zaplanowane, godzinne rejsy turystyczne. To znaczy, że nie będzie prowadzonych regularnych przewozów komunikacyjnych według rozkładu.
Z kilkudniowym wyprzedzeniem pojawi się informacja w mieście, w którym będzie cumował statek. Zainteresowane osoby będą mogły zamówić wycieczkę po Odrze w sprzedaży internetowej, bądź przyjść na określoną godzinę i wypłynąć na wycieczkę. Grupy zorganizowane będą mogły zamówić rejsy na kilka tygodni wcześniej. Stowarzyszenie przygotuje również ofertę dla biznesu. Będzie można zorganizować dłuższe rejsy połączone ze szkoleniami, bądź imprezami okolicznościowymi.
{rsmediagallery tags="statekchrzest"}