Czasami mieszkańcy naszego miasta traktują sieć kanalizacyjną jak składowisko odpadów, do którego można wrzucić dosłownie wszystko. Dlatego też ze studzienek kanalizacyjnych wyławiane są takie rarytasy jak: ziemniaki, odzież czy nawet całe kurczaki!
Mieszkańcy, którzy wrzucają odpady do sieci kanalizacyjnej nie tylko narażają MZGK na dodatkowe koszty utrzymania sieci kanalizacyjnej poprzez konieczność angażowania specjalistycznego samochodu do jej czyszczenia. Ponadto „fundują" swoim sąsiadom awarie - w wyniku zapchania sieci - piwnic czy łazienek, a co za tym idzie nieprzyjemny zapach. Do takich zapchań dochodzi kilkadziesiąt razy w miesiącu.
Mało tego. Odpady wrzucone do kanalizacji sanitarnej często prowadzą do uszkodzenia pomp przepompowni, czyli obiektów, które tłoczą ścieki. Wrzucona butelka lub szmata wplątana w pompę przepompowni sprawia, że ulega ona uszkodzeniu, a działanie pompowni zostaje zatrzymane. I znów mamy kolejne koszty, które obciążają wszystkich mieszkańców.
Czego mieszkańcy nie mogą wrzucać do kanalizacji sanitarnej reguluje ustawa o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków. Zabrania się wprowadzania do urządzeń kanalizacyjnych odpadów stałych, które mogą powodować zmniejszenie przepustowości przewodów kanalizacyjnych, a w szczególności żwiru, piasku, popiołu, szkła, wytłoczyn, a także drożdży, szczeciny, ścinków skór, tekstyliów, włókien, odpadów płynnych niemieszających się z wodą, sztucznych, żywic, lakierów, mas bitumicznych, smół i ich emulsji, mieszanin cementowych, substancji palnych i wybuchowych substancji żrących i toksycznych, gnojówki, gnojowicy, obornika, ścieków z kiszonek.
Obecnie w mieście dobiegają końca roboty budowlane związane z budową nowej sieci kanalizacji sanitarnej realizowanej w ramach Funduszu Spójności. Inwestycja obejmuje obszar całego miasta poczynając od Pleszówka kończąc na Starym Żabnie oraz w zakresie Gmin ościennych od Otynia do Kiełcza i Wrociszowa. Inwestycja pochłonie miliony euro dlatego też MZGK zwraca się z prośbą do mieszkańców miasta Nowa Sól, Gminy Wiejskiej i Gminy Otyń o prawidłowe korzystnie z kanalizacji i nie traktowanie jej jako pojemnika na odpady. Pamiętajmy, że także sposób użytkowania kanalizacji jest świadectwem naszej cywilizacji.