Członkostwo Polski w Unii Europejskiej umożliwiło wielu gminom zrealizowanie inwestycji infrastrukturalnych, dzięki którym poprawił się komfort życia mieszkańców poprzez umożliwienie korzystania z nowoczesnej sieci kanalizacyjnej. Zwiększyła się przez to atrakcyjność miast. Obecnie zakończona została znakomita większość projektów i teraz trwa etap ich rozliczenia oraz wykazania się osiągniętymi efektami. Dla projektów środowiskowych, czyli takich jak projekt "Gospodarka wodno-ściekowa miasta Nowa Sól i gmin ościennych", najistotniejszym efektem jest podłączenie wszystkich mieszkańców nim objętych do sieci kanalizacyjnej i wodociągowej wybudowanej w ramach projektu, czyli tzw. efekt ekologiczny.
EFEKT EKOLOGICZNY - co to jest?
Po zakończeniu realizacji inwestycji współfinansowanych ze środków Funduszu Spójności Unii Europejskiej w sektorze środowiska, konieczne jest wykazanie się osiągnięciem zadeklarowanych efektów rzeczowych oraz ekologicznych.
Do tych ostatnich należy poprawa jakości wód powierzchniowych i podziemnych, poprawa jakości gleby, właściwe odprowadzenie ścieków ze skanalizowanych obszarów do zmodernizowanej Centralnej Oczyszczalni Ścieków w Nowej Soli dzięki podłączeniu wszystkich mieszkańców objętych projektem do sieci kanalizacyjnej. Miejski Zakład Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. w Nowej Soli - beneficjent środków unijnych - w ostatecznym rozliczeniu z Unią Europejską, które właśnie trwa, musi wykazać się dowodami poświadczającymi wykonanie opisanych powyżej zobowiązań, na podstawie których otrzymał dofinansowanie, czyli mówiąc wprost, musi udowodnić, że zrealizował to, co obiecał i na co otrzymał pieniądze.
Warto w tym momencie podkreślić, że na realizację całego projektu "Gospodarka wodno-ściekowa miasta Nowa Sól i gmin ościennych” otrzymano z UE dofinansowanie w wysokości ok. 80,2 mln zł, co stanowi 64,4 % wszystkich poniesionych wydatków.
W ramach ww. projektu wybudowano 102,4 km sieci kanalizacji sanitarnej w następujących gminach:
a) Nowa Sól - Miasto – dzielnice Pleszówek i Stare Żabno oraz część ul. Wojska Polskiego;
b) Gmina Nowa Sól – miejscowości: Rudno, Lubieszów, Wrociszów, Kiełcz, Ciepielów, Nowe Żabno;
c) Gmina Otyń – miejscowości: Modrzyca, Otyń;
oraz ok. 10.5 km sieci wodociągowej w Ciepielowie i Nowym Żabnie (gmina Nowa Sol).
Zgodnie z zapisami Decyzji Komisji Europejskiej oraz Umowy o dofinansowanie inwestycji do ww. sieci kanalizacyjnych musi się przyłączyć łącznie 9 635 osób, w tym:
- 2 427 z Gminy Nowa Sól,
- 3 024 z Gminy Otyń,
- 4 184 z Miasta Nowa Sól,
a do sieci wodociągowej 469 osób w ściśle określonym terminie, tzn. do dnia 31.12.2015 r.
Podłączanie nieruchomości do kanalizacji i wodociągu rozpoczęło się w 2012 r., po oddaniu do użytkowania sieci wybudowanych w poszczególnych miejscowościach. Najpóźniej proces ten można było rozpocząć w gminie Otyń, gdzie realizacja inwestycji przebiegała z największymi problemami, w wyniku których oddanie do użytkowania nastąpiło dopiero na początku 2014 r.
MZGK Sp. z o.o. w Nowej Soli na bieżąco monitoruje stan osiągnięcia efektu ekologicznego w oparciu o liczbę zawartych umów na dostarczanie wody i odbiór ścieków oraz dane przekazywane przez właścicieli nieruchomości dotyczące liczby osób korzystających z kanalizacji i wodociągu. Dodatkowo informacje te są weryfikowane na podstawie danych dotyczących liczby osób zameldowanych w poszczególnych nieruchomościach czy lokalach.
I tak, do końca października efekt ekologiczny określony na podstawie informacji właścicieli nieruchomości kształtuje się na poziomie ok. 90,8% (8 752 osoby), a na podstawie liczby osób zameldowanych na poziomie 96,1 % (9 257 osób) natomiast w zakresie sieci wodociągowej odpowiednio 87,5% (411 osób) i 93,6% (439 osób).
Zdecydowanie najbliżej osiągnięcia zakładanego efektu jest gmina Otyń (blisko 100%), najniższy poziom osiągnęła dotychczas gmina Nowa Sól – 93,7 %.
Do wybudowanych sieci kanalizacyjnych podłączono już 2 301 działek, pozostało do podłączenia 265 działek. Podłączenie wszystkich może okazać się bardzo trudne z kilku powodów, np. właściciele 34 działek wyposażyli je w przydomowe oczyszczalnie ścieków, nie mają więc obowiązku podłączania ich do kanalizacji, ponadto na ok. 50 działkach znajdują się budynki opuszczone, niezamieszkałe, często zdewastowane, które także nie zostaną podłączone, ok. 45 działek nadal jest niezabudowanych, mimo że na etapie projektowania (lata 2007-2009) ich właściciele często deklarowali, że do końca okresu rozliczania projektu działki te zostaną zabudowane.