W Sali konferencyjnej Nowosolskiego Domu Kultury odbyło się drugie spotkanie przedsiębiorców, którzy swoje zakłady mają na terenie byłego zakładu Odra. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Urzędu Miasta z wiceprezydentem Jackiem Milewskim, Starostwa Powiatowego ze starostą Waldemarem Wrześniakiem oraz wicewojewodą lubuskim Robertem Paluchem. Spotkanie koordynował Łukasz Rut z Organizacji Pracodawców Ziemi Lubuskiej.

Wicewojewoda Robert Paluch poinformował zebranych, że wniosek o przyznanie pieniędzy na wyburzenie budynków należących do Skarbu Państwa na terenie byłego zakładu Odra przeszedł pozytywną weryfikację w Ministerstwie Finansów i czeka na  decyzję ministra.  Przedsiębiorcy zostali poproszeni o wzięcie udziału w ankiecie którą przeprowadzi na zlecenie Urzędu Miasta firma Delta Partner. Firma ta opracowuje lokalny program rewitalizacji. Ankieta ma pokazać zakres potrzeb i problemów z którymi na co dzień muszą borykać przedsiębiorcy, a także wskazać potrzeby natury biznesowej.   

Zebrani przedsiębiorcy z zainteresowaniem  i zaangażowaniem uczestniczyli w spotkaniu i z aprobatą przyjęli pomysły Miasta na rewitalizację obszaru.  Wykazali oni także wolę współpracy z Miastem na płaszczyźnie rewitalizacji obszaru.  Przedsiębiorcy zostali poinformowani również, że istnieje możliwość wykupienia użytkowania wieczystego na własność.

W ramach opracowania Lokalnego Programu Rewitalizacji Miasto zaprasza na otwarte spotkanie konsultacyjne 20 kwietnia w godzinie 16.00 (sala widowiskowa NDK).

Jakie mamy plany?

Miasto po wyburzeniu budynków powalczy o rewitalizację tego obszaru. Warunkiem jest przekazanie przez Skarb Państwa terenów po rozbiórkach i ciągów komunikacyjnych Gminie.  Zagospodarowanie terenu może być tylko na cele publiczne. Całość ma kosztować około 15 mln zł. Miasto liczy na 85% dofinansowanie inwestycji, a pozostałe 15% czyli ok. 2 mln złotych, miałoby zostać  wyłożone z budżetu gminy. Na terenach pofabrycznych ma pozostać  odrestaurowana wieża jako symbol historii tej części miasta i zakładu. Ma tam powstać centrum aktywności gospodarczej, którego zarządzaniem miałby zajmować się Park Interior .

Są nimi: wybudowanie nowych sieci wodociągowych i kanalizacyjnych, skanalizowanie cieku Rudnianka, budowa oświetlenia, budowa parkingów i dróg dojazdowych na osi głównej zakładu pomiędzy ulicą Wrocławską a Topolową (z włączeniem do ulicy Topolowej). Budowa  prostopadłej drogi wraz z parkingami wzdłuż wyburzonego obiektu dawnej przędzalni i zagospodarowanie placu po rozbiórce drugiego budynku. Mają tam powstać także ciągi komunikacyjne w kierunku parku Odra, które umożliwią  włączenie terenu do tkanki miejskiej tak, aby przedsiębiorcy i pracownicy czuli się bezpiecznie, a mieszkańcy mogli korzystać z nowych interesujących zagospodarowanych przestrzeni.  

Do działań rewitalizacyjnych jednak bardzo długa droga. Tymczasem Miasto startuje w konkursie o przyznanie pieniędzy na te inwestycje w systemie zaprojektuj i wybuduj. Całość zadania jest planowana na lata 2018-2019. Miasto ma nadzieję, że inwestycje te zapoczątkują proces rewitalizacji tego obszaru. Zadania tego nie da się wykonać bez udziału i zaangażowania przedsiębiorców i mieszkańców. Jedno jest pewne - jeśli nie uda się tego zrobić teraz RAZEM, to prawdopodobnie już nigdy nie będziemy mieć drugiej takiej szansy.

Zobacz także

Darmowe przejazdy autobusami 22 września

We wtorek 22 września Nowa Sól dołącza do Europejskiego Dnia bez Samochodu. Przejazdy Subbusem na wszystkich liniach będą darmowe.

Więcej…

17 września - Nowa Sól pamięta!

17 września obchodzimy dwie ważne dla naszego kraju daty. Tego dnia w roku 1939 doszło do napaści Rosji Sowieckiej na Polskę.

Więcej…

Rozpoczął się remont elewacji dworca PKP w Nowej Soli

Ostatnim elementem remontu dworca, który jest siedzibą Centrum Obsługi Pasażerów oraz Straży Miejskiej, jest remont elewacji budynku. 

Więcej…