uwaga azbestW Nowej Soli znajduje się ponad 77 ton trującego azbestu. Ukryty jest głównie w dachach budynków. Uszkodzony pyli, co może powodować choroby nowotworowe. Urząd Miasta chce usunąć szkodliwą substancję.
W związku z tym Rada Miejska podjęła uchwałę przyjmującą Program usuwania wyrobów zawierających azbest z terenu Gminy Nowa Sól – Miasto na lata 2015-2032 i złożyła wniosek o udzielenie dofinansowania przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej. 

Mieszkańcy zainteresowani usunięciem pokryć dachowych z eternitu mogli do 5 stycznia składać wnioski do UM. Wpłynęły 24 wnioski, na których realizację Miasto otrzymało dotację z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze w wysokości 40.652 złotych. Ogłoszony został również konkurs na złożenie oferty cenowej na demontaż, odbiór, zabezpieczenie, transport i unieszkodliwienie wyrobów zawierających azbest z terenu Gminy. Po weryfikacji ofert okaże się, czy Gmina będzie w stanie zrealizować wszystkie wnioski mieszkańców.

Wnioskodawcy musieli spełniać łącznie następujące warunki:
1) posiadanie tytułu prawnego do nieruchomości,
2) nieruchomość musi być ujęta w inwentaryzacji wyrobów zawierających azbest,
3) zgłoszenie do Starostwa Powiatowego w Nowej Soli zamiaru zmiany pokrycia dachowego,
4) posiadanie pozytywnej opinii Starosty Nowosolskiego w sprawie zmiany pokrycia dachowego,
5) podpisać stosowną umowę zawierającą warunki usuwania wyrobów zawierających azbest na danej nieruchomości.

Gmina pokryje koszty:
- demontażu pokrycia dachowego lub elewacji zawierających azbest,
- transportu odpadów niebezpiecznych z miejsca rozbiórki do miejsca unieszkodliwiania,
- unieszkodliwienia lub zabezpieczenia odpadów zawierających azbest z nieruchomości zlokalizowanych na terenie Gminy Nowa Sól - Miasto.

Środki na zakupu i montaż nowych materiałów budowlanych ( np. pokryć dachowych ) zabezpieczyć musi sobie właściciel nieruchomości.

PRZYPOMNIJMY ŻE:

Obecnie azbest zaliczany jest do dziesięciu najgroźniejszych zanieczyszczeń na Ziemi. Gdy człowiek oddycha powietrzem zanieczyszczonym jego włóknami, docierają one do płuc, skąd już nie da się ich usunąć. Ich szkodliwe działanie może się ujawnić nawet po wielu latach, np. nowotwory mogą rozwijać się 20–30, a nawet 50 lat od momentu narażenia organizmu na wdychanie włókien azbestu. Im więcej jest włókien azbestu w powietrzu, którym się oddycha, tym większe ryzyko zachorowania na choroby, które może on wywołać – z ich powodu każdego roku na świecie umiera ok. 100 tysięcy osób.

Włókna azbestu mogą przedostawać się do powietrza w następstwie:
• korozji płyt azbestowo-cementowych,
• uszkodzeń mechanicznych związanych z rozbiórką obiektów i demontażem materiałów zawierających azbest (łamanie, rozbijanie, kruszenie). Oprócz pokryć dachowych mogą to być izolacje, ścianki ogniotrwałe oraz części instalacji elektrycznych i ciepłowniczych.
Szkodliwość włókien azbestowych zależy od ich średnicy i długości. Większe włókna nie są tak szkodliwe, gdyż w większości zatrzymują się w górnych drogach oddechowych, skąd są usuwane przez rzęski. Włókna bardzo drobne usuwane są przez system odpornościowy. Najbardziej niebezpieczne są włókna długie (>5 μm), ale cienkie (do 0,01 μm). Przenikają one do płuc i wbijają się w nie i w wyniku wieloletniego drażnienia komórek wywołują następujące schorzenia:
• pylicę azbestową,
• raka płuc, raka oskrzeli,
• międzybłoniaka opłucnej albo otrzewnej.

Właściciel nieruchomości, na której znajduje się azbest odpowiedzialny jest za jego utylizację. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z 23 października 2003 roku wszystkie wyroby zawierające azbest muszą zostać usunięte do końca 2032 roku. Osoby, które nie wymienią pokrycia dachowego do tego czasu, narażają się na dotkliwe kary finansowe. Proces wymiany eternitu nie należy do tanich. Dlatego wiele osób zwleka z decyzją o rozpoczęciu remontu, stąd też Gmina Nowa Sól – Miasto chce usunąć szkodliwą substancję. Tak, więc zachęcamy wszystkich mieszkańców naszej gminy, posiadających na swojej posesji wyroby zawierające azbest, do składania wniosków!

Zobacz także

Darmowe przejazdy autobusami 22 września

We wtorek 22 września Nowa Sól dołącza do Europejskiego Dnia bez Samochodu. Przejazdy Subbusem na wszystkich liniach będą darmowe.

Więcej…

17 września - Nowa Sól pamięta!

17 września obchodzimy dwie ważne dla naszego kraju daty. Tego dnia w roku 1939 doszło do napaści Rosji Sowieckiej na Polskę.

Więcej…

Rozpoczął się remont elewacji dworca PKP w Nowej Soli

Ostatnim elementem remontu dworca, który jest siedzibą Centrum Obsługi Pasażerów oraz Straży Miejskiej, jest remont elewacji budynku. 

Więcej…