25 lutego br. w starostwie odbyło się spotkanie, którego celem było wspólne wypracowywanie skutecznej ścieżki postępowania, umożliwiającej pokonanie barier prawnych i finansowych, pozwalających na podjęcie działań w kierunku likwidacji hałdy odpadów niebezpiecznych na terenie byłego Dozametu.
W spotkaniu, na zaproszenie starosty uczestniczyli: Jarosław Roliński – wicedyrektor Departamentu Ochrony Ziemi Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Wadim Tyszkiewicz – Prezydent Miasta, Jacek Milewski – wiceprezydent, Beata Pietrzykowska – naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska w UM, przedstawiciele Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp.: Grzegorz Dłubek – dyrektor Wydz. Gospodarki Nieruchomościami i Wanda Cichowska kierownik Oddziału GN, Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Zielonej Górze: Maria Małgorzata Szablowska – wojewódzki inspektor i Andrzej Uchman – naczelnik Wydziału Inspekcji, Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie Wlkp.: Grażyna Marko – naczelnik Wydziału Zapobiegania i Naprawy Szkód w Środowisku, Informacji o Środowisku i Zarządzania Środowiskiem, Katarzyna Mikołajczyk – specjalista ds. szkód w środowisku. Nowosolskie starostwo reprezentowali: starosta Józef Suszyński, wicestarosta Barbara Wróblewska oraz naczelnik Wydziału Geodezji i Gospodarowania Nieruchomościami – Piotr Żuberek, inspektor Mariusz Graczyk z Wydziału Budownictwa i Ochrony Środowiska, Barbara Sienkiewicz – radca prawny oraz Janusz Baran – audytor.
Na wstępie starosta Józef Suszyński przedstawił obecną sytuację prawną tj. informację o umorzeniu postępowania egzekucyjnego ze względu na brak majątku i dochodów sprawcy szkody oraz o skierowaniu wniosku o podjęcie działań przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska. RDOŚ odmówił wszczęcia postępowania, na co starosta wniósł zażalenie. Sprawa jest w toku i jak oświadczyła G. Marko, RDOŚ ponownie wyda negatywne postanowienie. W związku z trwającym postępowaniem powyższy sposób załatwienia sprawy nie może być w chwili obecnej brany pod uwagę. Dlatego starosta przedstawił jeszcze dwie propozycje rozwiązania problemu. Pierwsza z nich to wykonanie zastępcze. Również i ten wariant w chwili obecnej nie może być realizowany, ponieważ regulamin NFOŚiGW na wykonanie zastępcze przewiduje tylko dofinansowanie w formie pożyczki bez możliwości jej umorzenia, a starosta jako organ realizujący zadania z zakresu administracji rządowej, nie może zaciągać pożyczek. W tej sytuacji problem może rozwiązać dotacja bezpośrednia z budżetu państwa lub zmiana regulaminu przez Radę Nadzorczą NFOŚiGW. Trzecia możliwość proponowana przez starostę to przejęcie na Skarb Państwa działek, na których leży hałda i ubieganie się o dotację z NFOŚiGW. To rozwiązanie, zdaniem starosty najskuteczniejsze, starosta sugerował Wojewodzie Lubuskiemu na spotkaniu we wrześniu ubiegłego roku, jednak wojewoda nie wyraził na to zgody.
Starosta J. Suszyński zapoznał również gości z szacunkami kosztów likwidacji hałdy. Według posiadanych opracowań, w tym opracowania Zakładu Utylizacji Odpadów w Gorzowie Wlkp., koszty te kształtowały by się w granicach 40 do 80 mln zł w zależności od przyjętej technologii. Jak zapewniała na spotkaniu z Zarządem Powiatu Nowosolskiego 29 stycznia br. Małgorzata Szablowska, Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska, kosztem starosty byłaby tylko kwota 4,4 mln zł. Informacja ta jeszcze kilkakrotnie pojawiła się w wypowiedziach inspektor M. Szablowskiej cytowanych w prasie i na stronach internetowych WIOŚ i LUW. Podczas spotkania inspektor M. Szablowska zaprzeczyła jakoby kiedykolwiek rekomendowała ofertę ZUO.
Ponad dwugodzinna dyskusja pozwoliła wyjaśnić i doprecyzować kwestie dotyczące m.in. odpowiedzialności za zadanie, kosztów, sposobu i źródeł jego finansowania oraz dalszych działań.
Najwięcej informacji w tym zakresie przedstawił J. Roliński z FNOŚiGW, a mianowicie, potwierdził, że w obecnej sytuacji prawnej terenu, na którym leży hałda jej likwidacja w ramach wykonania zastępczego nie jest możliwa oraz, że zadanie to nie jest obowiązkiem starosty. Odpowiedzialność starosty zakończyła się w momencie umorzenia postępowania egzekucyjnego wobec sprawcy szkody. Zdaniem J. Rolińskiego ważne jest kto może otrzymać dotację z NFOŚ i ją spożytkować. - Możemy tutaj rozpatrywać dwa sposoby działania. Jeden to jest wykonanie zastępcze, które w formie bezzwrotnej jest niemożliwe, a drugi to wykonanie we własnym imieniu – tłumaczył J. Roliński. W tym przypadku beneficjentem może być starosta działający w imieniu Skarbu Państwa, dlatego wskazane jest jak najszybsze przejęcie działek i ubieganie się o środki z NFOŚ na likwidację „bomb ekologicznych" w formie dotacji. Ponieważ szacowane koszty zadania są wysokie, gwarancją ich uzyskania byłaby promesa NFOŚiGW, o którą mógłby się ubiegać beneficjent dotacji. W tym przypadku starosta działający w imieniu Skarbu Państwa.
W związku z powyższym podsumowując spotkanie ustalono, że starosta i służby wojewody skupią się nad jak najszybszym uregulowaniem spraw własności gruntów, co w dalszej kolejności pozwoli na ubieganie się o dotację z NFOŚiGW na wykonanie ekspertyzy niezbędnej do późniejszego postępowania. Ekspertyza pozwoli na podstawie badań, po naukowej analizie możliwych, dostępnych technologii, określić wysokość dotacji o jaką należy się ubiegać, a także przygotować specyfikację do postępowania przetargowego. Ostatnim etapem działania będzie usunięcie lub utylizacja hałdy.
Starosta podziękował wszystkim za poważne potraktowanie prośby Ministra Środowiska o współpracę w rozwiązaniu tego trudnego problemu i wyraził zadowolenie z konkretnego wyniku spotkania jakim jest ustalenie dalszej ścieżki postępowania.

autor: rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Nowej Soli Małgorzata Grotowska

Zobacz także

Darmowe przejazdy autobusami 22 września

We wtorek 22 września Nowa Sól dołącza do Europejskiego Dnia bez Samochodu. Przejazdy Subbusem na wszystkich liniach będą darmowe.

Więcej…

17 września - Nowa Sól pamięta!

17 września obchodzimy dwie ważne dla naszego kraju daty. Tego dnia w roku 1939 doszło do napaści Rosji Sowieckiej na Polskę.

Więcej…

Rozpoczął się remont elewacji dworca PKP w Nowej Soli

Ostatnim elementem remontu dworca, który jest siedzibą Centrum Obsługi Pasażerów oraz Straży Miejskiej, jest remont elewacji budynku. 

Więcej…