Kilkuset mieszkańców Nowej Soli uczestniczyło w środę 11 listopada w uroczystości Narodowego Święta Niepodległości połączonego z odsłonięciem nowego pomnika Bohaterom Walk o Polskę. Uroczystość odbyła się na Placu Powstańców Śląskich i Wielkopolskich, a uświetniła ją Kompania Honorowa Wojska Polskiego z 34 Brygady w Żaganiu. Podczas przemówienia prezydent Wadim Tyszkiewicz mówił: „To dzień historyczny dla Nowosolan. Stoimy dziś przed nowym pomnikiem poświęconym „Bohaterom Walk o Polskę”, który powstał ze składek mieszkańców Nowej Soli i jest ich darem dla wszystkich przelewających krew za wolną Ojczyznę. Jest to hołd dla tych naszych bohaterów, którzy przez dziesięciolecia poświęcali życie w obronie niepodległej i wolnej Polski, bez względu na to, w jakich armiach walczyli, na wschodzie czy na zachodzie, w Europie, Afryce czy Azji. Dla tych, którzy wyszli z łagrów Syberii, żeby walczyć o wolną Ojczyznę. W dniu odzyskania przez Polskę Niepodległości, spotykamy się w symbolicznym dla Nowosolan miejscu, którego historia miała różne oblicza. Plac Powstańców Śląskich i Wielkopolskich przywołuje w pamięci zwycięskie zrywy naszych rodaków, dążących do przyłączenia historycznych ziem polskich do Ojczyzny.”
Wiele ciepłych słów w kierunku zaangażowanych w budowę pomnika osób, skierował Piotr Szyszko, przewodniczący Społecznego Komitetu Budowy Pomnika, który powiedział:
„W trakcie wielu lat prac udało się wspólnie wypracować mechanizm sfinansowania Budowy Pomnika w oparciu o środki: z budżetu miasta i powiatu, z przeprowadzonej zbiórki publicznej wśród mieszkańców oraz wsparciu finansowym zakładów pracy z terenu miasta, powiatu i województwa. Byliśmy świadkami wielu inicjatyw: kulturalnych, sportowych, rekreacyjnych, społecznych, patriotycznych, edukacyjnych, religijnych i prywatnych, które wsparły realizację projektu, uatrakcyjniły i ubogaciły zbiórkę funduszy a były realizowane przez nowosolskie: stowarzyszenia, kluby, komitety, towarzystwa, parafie rzymskokatolickie, związki wyznaniowe, wspólnoty, grupy, związki, zakłady pracy, podmioty gospodarcze, szkoły, przedszkola, środowiska, kapele, zespoły, orkiestry, teatry, koła, cechy, organizacje, sklepy, rodziny, urzędy, instytucje miejskie i powiatowe, służby: miejskie, powiatowe i państwowe a także w tym przedsięwzięciu uczestniczyły osoby i organizacje inicjujące działania spoza naszego Miasta.”
Pięknym momentem podczas ceremoniału, był Niepodległościowy Apel Pamięci, odczytany przez kapitana Tomasza Siemiona z 34 Brygady Kawalerii Pancernej w Żaganiu.
"Wzywam: legionistów Józefa Piłsudskiego, żołnierzy Korpusów Polskich w Rosji oraz Błękitnej Armii, powstańców wielkopolskich i śląskich, obrońców Kresów Wschodnich i Lwowa, kadetów, harcerzy, Strzelców, Sokolich, Drużyniaków, członków innych organizacji niepodległościowych oraz młodzież szkolną i akademicką.
STAŃCIE DO APELU!
CHWAŁA BOHATEROM!
Ciebie wzywam Marszałku Józefie Piłsudski, który w dniu 11 listopada 1918 roku stanąłeś na czele odrodzonego Wojska Polskiego.
Wołam współtwórców niepodległego państwa polskiego: Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego, Ignacego Daszyńskiego, Ignacego Paderewskiego, Romana Dmowskiego oraz generałów: Józefa Hallera i Józefa Dowbor-Muśnickiego (...)"
Uroczystość uświetniła orkiestra dęta z CKZiU Elektryk, poczty sztandarowe kombatantów, szkół, organizacji społecznych, kulturalnych i struktur harcerskich. Podniosłym momentem było symboliczne zapalenie znicza przed pomnikiem Bohaterom Walk o Polskę którego dokonali nowosolscy harcerze oraz młodzież szkolna. Pomnik został również poświęcony przez kanonika Jana Trutego z parafii pw. Św. Michała Archanioła w Nowej Soli, w którym wcześniej odbyła się msza święta za Ojczyznę.
Przed nowym pomnikiem wieńce złożyły władze miasta i powiatu, przedstawiciele zakładów pracy, instytucji sportu i kultury, Policji, Straży Miejskiej i Straży Pożarnej, szkoły oraz kombatanci. Przed pomnikiem ułożono również białe i czerwone znicze, które symbolizują flagę narodową. Uroczystość prowadził kapitan Tomasz Rylich z 34 Brygady Kawalerii Pancernej w Żaganiu.