Miło nam poinformować Państwa, że budynek Muzeum Miejskiego w Nowej Soli został zakwalifikowany jako jeden z dwóch obiektów w naszym województwie, do konkursu „Obiekt Zadbany”, organizowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Drugim obiektem z województwa lubuskiego, jest secesyjna willa będąca siedzibą Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gorzowie Wielkopolskim. Laureatów konkursu poznamy na uroczystej gali Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków, która odbędzie się 20 kwietnia.
Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków obchodzony jest 18 kwietnia na całym świecie. Jego ideą w Polsce jest prezentowanie dóbr kultury o istotnym znaczeniu dla europejskiego i światowego dziedzictwa kulturowego oraz uhonorowanie konserwatorów i właścicieli zabytków, którzy w szczególny sposób przyczynili się do ich ratowania.
„Zabytek Zadbany” jest corocznym konkursem ogłaszanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Nadzór nad konkursem sprawuje Generalny Konserwator Zabytków. Od 2011 roku podmiotem realizującym procedurę konkursową jest Narodowy Instytut Dziedzictwa.
Konkurs skierowany jest do właścicieli, posiadaczy i zarządców zabytkowych obiektów wpisanych do rejestru zabytków. Jego celem jest promocja opieki nad zabytkami i upowszechnianie najlepszych wzorów właściwego utrzymania i zagospodarowania obiektów. Charakter edukacyjny konkursu polega na popularyzacji wiedzy dotyczącej właściwego postępowania z zabytkami architektury podczas ich użytkowania oraz w trakcie przeprowadzanych remontów.
Ocenie Jury konkursowego podlegają jakość i zakres prac konserwatorskich, restauratorskich lub budowlanych, a także wykonane rewitalizacje zabytków architektury. Konkurs promuje właściwe użytkowanie zabytkowych obiektów, ochronę „substancji zabytkowej” podczas wykonywanych remontów, utrzymanie estetycznego wyglądu budowli oraz ich otoczenia, które nierzadko również wpisane jest do rejestru zabytków.
****
Budynek Muzeum Miejskiego to pierwotnie willa Gruschwitzów (właścicieli fabryki nici). Po wojnie powstało tu muzeum. Do niedawna wykonywane były w nim jedynie doraźne remonty, ale budynek był w coraz gorszej kondycji. Dzięki pieniądzom unijnym oraz miejskim, zobaczyliśmy go w nowej odsłonie - w ubiegłym roku przeprowadzona została termomodernizacja, która polegała na wymianie okien, odświeżeniu sal wystawienniczych, remoncie dachu i przebudowie świetlika. Została wymieniona instalacja grzewcza, a cały budynek uzyskał beżowo-brązową elewację. Ocieplony został także pawilon przyrodniczy i znajdujące się w podwórzu pomieszczenia gospodarcze dawnej wozowni. Całość inwestycji to około 2,5 miliona złotych.