Organizacja Pracodawców Ziemi Lubuskiej zorganizowała 17 marca w Parku Interior debatę z przedsiębiorcami którzy swoje zakłady mają na terenie byłego zakładu ODRA. Spotkanie dotyczyło planów rewitalizacji terenów po dawnej fabryce nici. Obecny na spotkaniu wicewojewoda lubuski Robert Paluch poinformował, że rozmawiał z premier Beatą Szydło o wyburzeniu nieużytkowanych budynków, których Skarb Państwa jest właścicielem. Wicewojewoda Paluch zabiega o pieniądze ze Skarbu Państwa na sfinansowanie wyburzeń dwóch nieużytkowanych budynków na tym obszarze. Jest to kwota oszacowana na około 2 mln złotych.
Miasto po wyburzeniu budynków powalczy o rewitalizację tego obszaru. Warunkiem jest przekazanie przez Skarb Państwa terenów po rozbiórkach i ciągów komunikacyjnych Gminie. Zagospodarowanie terenu może być tylko na cele publiczne. Całość ma kosztować około 15 mln zł. Miasto liczy na 85% dofinansowanie inwestycji, a pozostałe 15% czyli ok. 2 mln złotych, miałoby zostać wyłożone z budżetu gminy. Na terenach pofabrycznych ma pozostać odrestaurowana wieża jako symbol historii tej części miasta i zakładu. Ma tam powstać centrum aktywności gospodarczej, którego zarządzaniem miałby zajmować się Park Interior. Podczas spotkania wiceprezydent Jacek Milewski oraz architekt miejska Iwona Kubacka-Kazieczko, naczelnik wydziału gospodarki nieruchomościami oraz naczelnik wydziału integracji europejskiej i promocji Beata Kulczycka, przedstawiali zebranym przedsiębiorcom wizję planów rewitalizacyjnych.
Są nimi: wybudowanie nowych sieci wodociągowych i kanalizacyjnych, skanalizowanie cieku Rudnianka, budowa oświetlenia, budowa parkingów i dróg dojazdowych na osi głównej zakładu pomiędzy ulicą Wrocławską a Topolową (z włączeniem do ulicy Topolowej). Budowa prostopadłej drogi wraz z parkingami wzdłuż wyburzonego obiektu dawnej przędzalni i zagospodarowanie placu po rozbiórce drugiego budynku. Mają tam powstać także ciągi komunikacyjne w kierunku parku Odra, które umożliwią włączenie terenu do tkanki miejskiej tak, aby przedsiębiorcy i pracownicy czuli się bezpiecznie, a mieszkańcy mogli korzystać z nowych interesujących zagospodarowanych przestrzeni. W spotkaniu uczestniczyli również wicestarosta nowosolski Przemysław Ficner, członek Zarządu Powiatu Andrzej Ogrodnik oraz naczelnik wydziału geodezji i gospodarki nieruchomościami starostwa Piotr Żuberek.
Do działań rewitalizacyjnych jednak bardzo długa droga. Tymczasem Miasto startuje w konkursie o przyznanie pieniędzy na te inwestycje w systemie zaprojektuj i wybuduj. Całość zadania jest planowana na lata 2018-2019. Miasto ma nadzieję, że inwestycje te zapoczątkują proces rewitalizacji tego obszaru. Zadania tego nie da się wykonać bez udziału i zaangażowania przedsiębiorców i mieszkańców. Jedno jest pewne - jeśli nie uda się tego zrobić teraz RAZEM, to prawdopodobnie już nigdy nie będziemy mieć drugiej takiej szansy.
Następne spotkanie z przedsiębiorcami z terenu byłego zakładu ODRA odbędzie się w piątek 7 kwietnia w Nowosolskim Domu Kultury o godzinie 16.00
Jeśli imienne zaproszenia do przedsiębiorców które już w najbliższych dniach będą dostarczane - nie dotrą, zapraszamy wszystkich Państwa z terenu byłego zakładu nici Odra do udziału w tym spotkaniu.