Pierwszy dzień września siedemdziesiąt pięć lat temu miał być słonecznym pięknym dniem, w którym rozbrzmieć miał szkolny dzwonek oznajmiający dzieciom koniec wakacji. Tak jak dziś dzwonek ten brzmiał we wszystkich polskich szkołach - tymi słowami swoje przemówienie rozpoczął przewodniczący Rady Miasta Piotr Szyszko. Dziś mija 75 rocznica wybuchu II Wojny Światowej.
Głos zabrał również prezydent Wadim Tyszkiewicz. "Spotykamy się przy pomniku w zupełnie innej rzeczywistości niż rok temu. Spotykamy się w sytuacji realnego zagrożenia wojną. Rosyjski żołnierz znów zabija, a świat czeka bardzo trudny czas. Pamiętajmy jednak, że największą wartością człowieka pozostaje wolność i godność" - powiedział do zebranych na uroczystości prezydent Nowej Soli.
Dlatego w tym roku inaczej niż w latach ubiegłych, kwiaty i wiązanki były składane przy płycie upamiętniającej polskich żołnierzy i bohaterów II Wojny Światowej.
Tekst przemówienia Piotra Szyszko
"Niestety dwadzieścia jeden lat od uzyskania przez naszą Ojczyznę niepodległości znowu stanęliśmy w okowach wojny broniąc swojej wolności, godności i niepodległości. Pierwszego września 1939 r. w wyniku wcześniej zawartego tajnego porozumienia przez dwa państwa, którymi zawładnęła ideologia zła: ideologia hitlerowska i komunistyczna rozpoczęła się II Wojna Światowa.
Był to również czas bojaźni, bierności, akceptowania ustawicznego łamania prawa międzynarodowego, polityki ustępstw - kosztem państw słabszych przez państwa europy zachodniej.
Aby rozpocząć II Wojnę Światową wykorzystano prowokację i całą machinę propagandy uzasadniającej w oczach opinii międzynarodowej atak na Polskę, dwóch totalitarnych państw.
Pierwszego września 1939 r. rozpoczął się pięcioletni okres okropnej wojny, która pochłonie miliony istnień ludzkich, kiedy będą powstawały obozy koncentracyjne, łagry, życie ludzkie stanie się bezwartościowe a śmierć codziennością.
Panie Starosto, Panie Prezydencie, Szanowni Kombatanci
Mieszkańcy Nowej Soli
My Polacy, których II Wojna Światowa i jej negatywne skutki doświadczyły najbardziej, mamy jak żaden inny kraj prawo do przypominania społeczności międzynarodowej o prawie narodów do wolności, samostanowienia, suwerenności państw, braterstwie, przyjaźni i solidarności. To nasze zobowiązanie względem wszystkich Polaków, którzy przelali krew o wolność naszą i waszą.
Dlatego cieszy powierzenie przez państwa Europy w ostatnich dniach przewodnictwa Radzie Europejskiej naszemu rodakowi.
Drodzy Kombatanci !!!
Dzisiaj w tak niespokojnych czasach, kiedy świat przechodzi wiele kryzysów: ekonomiczny, społeczny i moralny ofiara Waszego życia i waszych towarzyszy broni poległych na polu bitwy nabiera nowego znaczenia i nowej wartości. Wojna znowu przestaje być wirtualną grą komputerową, codziennie bowiem docierają do nas informacje za pośrednictwem masmediów o bombardowanych miastach, spalonych czołgach, ofiarach, prowokacjach na granicach, czy maszerujących jeńcach a działania wojenne toczą się kilkaset kilometrów od naszych granic.
Dziękuje, drodzy kombatanci że pomimo Waszego podeszłego wieku i chorób, które Was nie oszczędzają jesteście na tej uroczystości z nami. Dzisiaj świadectwo waszej krwi przypominające o tragicznych skutkach II Wojny Światowej jest współczesnemu człowiekowi bardzo potrzebne. Dziękuję Wam, że kultywujecie i przekazujecie współczesnym Polakom pamięć o tamtych dniach.
Powtarzajmy sobie codziennie, mając w oczach tych wszystkich, którzy tego doświadczyli - wasza przelana krew, wasze młode życie, wasze osierocone dzieci, wasze owdowiałe żony, płacz waszych matek nigdy nie pójdą na marne.
Nigdy więcej wojny."
{rsmediagallery tags="rocznicawojny"}