W bieżącym roku obchodzimy 70 – lecie ujednoliconej rejestracji stanu cywilnego w Polsce. Każdy człowiek spotyka się z urzędem stanu cywilnego co najmniej dwa razy podczas rejestracji urodzenia i zgonu. Wśród większości społeczeństwa dominują stereotypowe wyobrażenia o sposobie funkcjonowania tych instytucji. Niewiele osób poddaje głębszej refleksji wiedzę o tym czym urzędy stanu cywilnego się zajmują, jaka jest obecnie kondycja tych instytucji, jaką pełnią funkcję w systemie administracji publicznej oraz w społeczeństwie, jaką odgrywają rolę względem każdego człowieka?

Z tej oto okazji, w dniach 27-28 kwietnia 2016 odbyła się Lubuska Konferencja pt. „70-lecie ujednoliconej rejestracji stanu cywilnego w Polsce”

Organizatorem spotkania było Zrzeszenie Gmin Województwa Lubuskiego, którego prezesem jest Wadim Tyszkiewicz – Prezydent Miasta Nowej Soli. Współorganizatorem był Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Nowej Soli.

Patronat Honorowy konferencji udzielił Wojewoda Lubuski. W spotkaniu wzięło udział 55 kierowników usc z całego województwa lubuskiego oraz zaproszeni goście z Warszawy. Byli to przedstawiciele Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministerstwa Cyfryzacji jako resortów merytorycznie związanych z rejestracją stanu cywilnego w Polsce. Podczas Konferencji najbardziej zasłużeni pracownicy urzędów stanu cywilnego z naszego województwa zostali odznaczenia medalami. Oprócz przedstawienia bardzo ciekawej historii tych jakże ważnych instytucji, uczestnicy poświecili również sporo czasu na obrady dotyczące współczesnych aspektów funkcjonowania urzędów stanu cywilnego.

 

 1 stycznia 1946 roku w Polsce rozpoczęła się nowa era rejestracji stanu cywilnego. Wprowadzenie w życie dekretu „Prawo o aktach stanu cywilnego” było wydarzeniem, które spowodowało konieczność całkowicie nowego spojrzenia na funkcję i znaczenie urzędów stanu cywilnego, zarówno w życiu każdego człowieka, całego społeczeństwa oraz odradzającego się Państwa Polskiego. Obecnie, sami jesteśmy świadkami kolejnej bardzo doniosłej rewolucji w dziedzinie rejestracji stanu cywilnego. Podobnie jak 70 lat temu, również i dzisiaj zaistniałe zmiany powodują, że musimy na nowo zdefiniować system rejestracji stanu cywilnego oraz miejsce i znaczenie Urzędów Stanu cywilnego w systemie administracji publicznej. Z tego też powodu jubileusz ten jest wydarzeniem wyjątkowym. Łączy bowiem dwa niezwykle ważne okresy w historii funkcjonowania tak ważnych dla nas wszystkich instytucji.

Zobacz także

Darmowe przejazdy autobusami 22 września

We wtorek 22 września Nowa Sól dołącza do Europejskiego Dnia bez Samochodu. Przejazdy Subbusem na wszystkich liniach będą darmowe.

Więcej…

17 września - Nowa Sól pamięta!

17 września obchodzimy dwie ważne dla naszego kraju daty. Tego dnia w roku 1939 doszło do napaści Rosji Sowieckiej na Polskę.

Więcej…

Rozpoczął się remont elewacji dworca PKP w Nowej Soli

Ostatnim elementem remontu dworca, który jest siedzibą Centrum Obsługi Pasażerów oraz Straży Miejskiej, jest remont elewacji budynku. 

Więcej…