Punktualnie o godzinie 12 zawyły syreny-dziś obchodzimy 70 rocznicę zakończenia II wojny światowej. Przed pomnikiem Bohaterów II wojny światowej, odbyły się uroczystości z udziałem kombatantów, młodzieży oraz władz samorządowych i przedstawicieli różnych organizacji społecznych. "Od siedemdziesięciu lat mieszkańcy świata w tym dniu solidaryzują się z ofiarami II Wojny Światowej, demonstrują przywiązanie do braterstwa, wolności, demokracji, poszanowania godności drugiego człowieka i pokoju. Wszyscy w tym dniu w duchu solidarności sprzeciwiamy się jakimkolwiek działaniom wojennym na świecie. Dziękujemy naszym kombatantom za ofiarę krwi i bohaterstwo, za świadectwo, że każda wojna i konflikt zbrojny to największe zło i zbrodnia wymierzona w człowieka" - powiedział podczas uroczystości przewodniczący Rady Miasta Piotr Szyszko.
To przedostatnia taka uroczystość przy starym pomniku. Już listopadowe uroczystości Święta Niepodległości odbędą się przy pomniku Bohaterów Walk o Polskę.
Cały tekst przemówienia przewodniczącego Rady Miasta:
Szanowni Państwo !!!
8 maja 1945 roku hitlerowskie Niemcy podpisały akt bezwarunkowej kapitulacji. To wydarzenie zakończyło największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 roku do 8 maja 1945 roku w Europie a na świecie do 2 września 1945 roku, wywołany przez hitlerowskie Niemcy.
II wojna światowa objęła swoimi działaniami wojennymi prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld (jeden miliard siedemset milionów) ludzi, w tym 110 mln (sto dziesięć milionów) z bronią. W II wojnie światowej zginęło między 50 (pięćdziesiąt) do 78 (siedemdziesięciu ośmiu) milionów ludzi.
Polska w czasie II wojny światowej poniosła największe straty biologiczne i materialne. Wojna pochłonęła ponad 5 milionów obywateli II Rzeczypospolitej.
Ludobójstwo, masowe wysiedlenia, deportacje, przymusowe roboty, obozy koncentracyjne, łagry, łapanki, terror, palone miasta i wsie, bombardowania, rozstrzeliwania ludności cywilnej, głód, aresztowania, przesłuchania, morderstwa, zbrodnie - to obraz pięcioletnich działań wojennych okupanta, których doświadczyli nasi dziadkowie i ojcowie.
8 maja 1945 r. zakończyła się II Wojna Światowa. Ludzie wracali do spalonych miast i wsi, do zburzonych domów, żony wyczekiwały swoich mężów, matki swoich synów, dzieci swoich rodziców wiedząc często, że zginęli na wojnie. Ludzie jeszcze przez długie lata po wojnie, będą się poszukiwać, leczyć rany, wielu chociaż ocalałych, do końca swoich dni będą ponosić skutki wojennych okrucieństw.
8 maja 1945 r. łzy smutku, tragedii, krzywdy i bólu mieszały się z łzami wielkiej radości i szczęścia o końcu koszmarnego snu, który świadkowie tamtych czasów przeżyli a nie wyśnili.
Wszyscy, którzy przeżyli cieszyli się, że los i Pan Bóg dał im drugie życie.
Niestety dzisiejszy świat ciągle pełen jest napięć i konfliktów. Świat stał się niespokojny, tak jakby zapomniał o przyczynach i okrucieństwach II wojny światowej.
Wczoraj przed północą na Westerplatte rozpoczęły się międzynarodowe uroczystości z okazji 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej z udziałem Europejskich przywódców w miejscu tak symbolicznym dla świata.
Od siedemdziesięciu lat mieszkańcy świata w tym dniu solidaryzują się z ofiarami II Wojny Światowej, demonstrują przywiązanie do braterstwa, wolności, demokracji, poszanowania godności drugiego człowieka i pokoju. Wszyscy w tym dniu w duchu solidarności sprzeciwiamy się jakimkolwiek działaniom wojennym na świecie. Za chwilę symbolicznymi wiązankami kwiatów złożonymi przy tablicy pamiątkowej i pochyloną głową oddamy hołd ofiarom II wojny światowej.
Dziękujemy naszym kombatantom za ofiarę krwi i bohaterstwo, za świadectwo, że każda wojna i konflikt zbrojny to największe zło i zbrodnia wymierzona w człowieka.