"1 września 1939 roku- ta data już na zawsze pozostanie w historii jako początek najokrutniejszej wojny w dziejach ludzkości. Tego dnia o świcie oddziały niemieckie zaatakowały Polskę, na Westerplatte rozległy się salwy, które na wiele dziesięcioleci zmieniły oblicze Europy(...")- tymi słowami przewodniczacy Rady Powiatu Jarosław Suski rozpoczął przemówienie w ważnym dla każdego Polaka dniu- 1 września. Przed pomnikiem Bohaterów II wojny światowej, odbyły się uroczystości upamiętniające 73 rocznicę wybuchu tej najtragiczniejszej z wojen. Wzięły w nich udział władze miasta i powiatu, a także kombtanci, młodzież i przedstawiciele instytucji publicznych.
W swoim przemówieniu przewodniczący Suski powiedział także:
"Dzisiaj z perspektywy minionych 73 lat potrafimy lepiej ocenić skutki tamtych wydarzeń i rozumiemy ich przyczyny. Nie ulega wątpliwości, że odpowiedzialność za śmierć i cierpienia milionów ludzi ponoszą dwa totalitarne systemy- niemiecki faszyzm i sowiecki komunizm, które nie licząc się z prawem suwerennych narodów do życia w wolności i pokoju w taki sposób realizowały swoje zbrodnicze idee.
II wojna światowa. Wydarzenie odległe w czasie, a jednak wciąż żywe w pamięci pokolenia, które było jej uczestnikiem i świadkiem. Pokolenia, które musiało doświadczyć najtrudniejszej próby człowieczeństwa. Ważne jest, aby było to wydarzenie żywe także w pamięci kolejnych pokoleń, kształtujących naszą rzeczywistość, budujących przyszłość. Nasza obecność na dzisiejszej uroczystości jest świadectwem tej pamięci, ale także wyrazem odpowiedzialności za świadomość historyczną, która jest nieodłączną częścią naszego dziedzictwa narodowego, wrażliwości politycznej i sposobu postrzegania dzisiejszego świata.
Losy narodu polskiego wielokrotnie wystawiane były na próby – nierzadko bolesne,
wymagające ofiar. I dlatego dla Polaków historia to coś więcej niż tylko fakty z przeszłości- to w dużej mierze wciąż żywe doświadczenie. Nie ulega wątpliwości, że na przeszłość musimy także patrzeć jak na źródło wiedzy, naszej zbiorowej mądrości oraz księgę przestróg.
Ważne dzisiaj jest, abyśmy pamiętali, że siła ówczesnych systemów totalitarnych wynikała ze słabości i wyrachowania europejskiej demokracji, nie potrafiącej wyzbyć się egoizmu. Krótkowzroczność ówczesnych przywódców Europy przyczyniła się do poczucia bezkarności obu agresorów.
Polacy byli pierwszym narodem, który z bronią w ręku przeciwstawił się armii hitlerowskiej. Polscy dowódcy nie mieli złudzeń co do finału kampanii wrześniowej, w czasie której nasz kraj walczył samotnie, opuszczony przez sojuszników, zdradzony i zaatakowany przez sąsiadów. Ówczesna Polska, była państwem istniejącym ledwie dwadzieścia lat, budującym dopiero swój potencjał gospodarczy i społeczny. Mimo to udało się w tak krótkim czasie ukształtować wspaniałe pokolenie, którego przedstawiciele dali świadectwo odwagi i patriotyzmu w czasie wojny. Dziś wielu z nich budzi nasz podziw i inspiruje nas. To dzięki tej inspiracji płynącej z ich postaw, możemy cieszyć się wolną Polską.
Współczesny świat nie jest wolny od zagrożeń. Tym bardziej powinniśmy pamiętać o tej jakże bolesnej lekcji. Powinniśmy wyciągnąć z niej wniosek, że zła nie można tolerować. Zło w życiu społecznym, zło w polityce i ekonomii rodzi zwątpienie w wartość demokracji i demokratycznego państwa, dając jednocześnie pożywkę ideologiom niosącym z sobą zagrożenie dla pokoju.
Dziś oddajemy hołd ofiarom II wojny światowej. Pamiętamy o ich poświęceniu, a wyrazem tej pamięci niech będzie nasza trosko o dobro- dobro Polski."