Olimpiada Matematyczna Gimnazjalistów (OMG) to ogólnopolskie zawody matematyczne o wysokim standardzie merytorycznym, skierowane do uczniów gimnazjum. Poprzez zmagania z zadaniami konkursowymi, uczestnicy OMG zyskują solidne podstawy merytoryczne do udziału w Olimpiadzie Matematycznej na poziomie ponadgimnazjalnym - jedynym konkursem matematycznym dającym uprawnienia przy rekrutacji na niemal wszystkie uczelnie wyższe w Polsce. Przywileje te - ustalane przez senaty poszczególnych szkół wyższych - dotyczą wielu kierunków, nawet tych, nie związanych bezpośrednio z matematyką.

 

Do OMG może przystąpić każdy gimnazjalista oraz uczeń szkoły podstawowej. Zawody są trójstopniowe.

Zawody pierwszego stopnia składają się z dwóch niezależnych części: korespondencyjnej i testowej.

•             Część korespondencyjna polega na samodzielnym rozwiązaniu ogłoszonych zadań konkursowych.

•             Część testowa odbywa się w szkole uczestnika w terminie ogłoszonym przez Komitet Główny OMG. Podczas 75-minutowego sprawdzianu w warunkach kontrolowanej samodzielności, uczestnik odpowiada na 15 pytań testowych.

Wynikiem uzyskanym w zawodach pierwszego stopnia jest suma punktów obu części: korespondencyjnej i testowej. W części testowej zawodów I stopnia, które odbyły się 24 września 2015 roku udział wzięło 13 030 uczniów z całej Polski, w tym 168 z województwa lubuskiego ( z 24 szkół ).

 

Zawody drugiego i trzeciego stopnia odbywają się w terminie i miejscu ogłoszonym przez Komitet Główny OMG. Podczas 3 godzin (180 minut) uczestnicy rozwiązują 5 zadań otwartych w warunkach kontrolowanej samodzielności.

Do zawodów II stopnia zakwalifikowało się 1151 uczniów, w tym 15 gimnazjalistów z województwa lubuskiego. Wśród tych Lubuszan znalazł się Sławek Fudalej.

Zawody te odbywały się 16 stycznia 2016 roku w różnych miastach Polski. Sławek wybrał Wrocław.

Do zawodów finałowych III stopnia zakwalifikowało się 194 uczniów z całej Polski, w tym tylko 2 uczniów z województwa lubuskiego. Był wśród nich nasz genialny matematyk Sławek Fudalej.

Zawody finałowe III stopnia odbyły się w dniu 19 marca 2016 roku w Warszawie. Natomiast 20 marca w Małej Auli Politechniki Warszawskiej odbyła się uroczystość zakończenia XI OMG połączona z ogłoszeniem listy laureatów.

Sławek uzyskał tytuł laureata.

Wszyscy uczestnicy zawodów finałowych III stopnia uzyskali tytuł finalisty, a 76 najlepszych wśród nich tytuł laureata.

Jako finalista OMG Sławek otrzyma ocenę celującą z matematyki na koniec roku szkolnego, jest zwolniony z egzaminu gimnazjalnego z matematyki oraz może wybrać  dowolną szkołę ponadgimnazjalną, w której będzie kontynuować naukę

Sławek jako jedyny uczeń reprezentował naszą szkołę, nasze miasto oraz nasz powiat w tej olimpiadzie o zasięgu ogólnopolskim oraz był jednym  z dwóch  reprezentantów naszego województwa.

Ponadto Sławek uzyskał w tym roku szkolnym 5 tytułów laureata konkursów przedmiotowych z:  fizyki, chemii, geografii, historii i matematyki.

Na zdjęciu od lewej: dyrektor szkoły Marta Czerniawska. Sławomir Fudalej oraz nauczycielka matematyki, która przygotowała Sławka do olimpiady: Anna Sawińska-Stuła

 

 

Zobacz także

Darmowe przejazdy autobusami 22 września

We wtorek 22 września Nowa Sól dołącza do Europejskiego Dnia bez Samochodu. Przejazdy Subbusem na wszystkich liniach będą darmowe.

Więcej…

17 września - Nowa Sól pamięta!

17 września obchodzimy dwie ważne dla naszego kraju daty. Tego dnia w roku 1939 doszło do napaści Rosji Sowieckiej na Polskę.

Więcej…

Rozpoczął się remont elewacji dworca PKP w Nowej Soli

Ostatnim elementem remontu dworca, który jest siedzibą Centrum Obsługi Pasażerów oraz Straży Miejskiej, jest remont elewacji budynku. 

Więcej…