Gala wręczenia nagród 11. Solanin Film Festiwal za nami! Jury w składzie reżyserka Marta Prus, aktorzy Katarzyna Zawadzka, Artur Barciś, Rafał Mohr i krytyk filmowy Ryszard Jaźwiński, ogłosiło długo wyczekiwany werdykt.
Dodatkowo wręczone zostały nominacje do Nagród Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego.
W tym roku twórcy filmowi przysłali na nasz festiwal prawie 200 produkcji. Po selekcji organizatorzy wybrali 37 filmów, które walczyły o nagrody w 3 kategoriach: konkurs niezależny, konkurs animacji, konkurs offowy z podziałem na dokument i fabułę.
Najważniejszą nagrodę otrzymał Rafał Łysak.
GRAND PRIX 11. SOLANIN FILM FESTIWAL
Miłość bezwarunkowa, reż. Rafał Łysak
Obraz opowiada o relacji między 80-letnią skrajnie religijną kobietą i jej wnukiem gejem. Czy są stanie sie porozumieć i przekroczyć swoje przekonania w imię miłości?
10 lat temu - na pierwszej edycji Solanin Film Festiwal - Grand Prix zdobył obraz "Mata, tata, Bóg i szatan", który portretował Polskę katolicką i lewicową pod postacią dwóch, skłóconych i rozwiedzonych rodziców. Nie przepuszczałem, że dzisiaj Polskę możne podzielić na ludzi, którzy kochają prawidłowo i nieprawidłowo. Dzisiaj nie myśli się o uczuciach i relacjach rodzinny i przyjaciół, którzy zostali nagle postawieni po dwóch stronach barykad. Zapomniano o miłości. Dziękuję reżyserowi Rafałowi Łysakowi i całemu składu jury, za pokazanie, że Miłość powinna być bezwarunkowa - podsumował Grand Prix tegorocznego Solanina Konrad Paszkowski - dyrektor Festiwalu.
KINO NIEZALEŻNE - NAJLEPSZY FILM
Wzium, reż. Karolina Cybulska, Anastasiya Dokish, Dominika Nowicka
Humorystyczny mockument o dwójce dubbingerów, którzy wracają w połowie lat 80. do Polski, by kolejny raz zmierzyć się na wydawane przez siebie dźwięki mieczy świetlnych Dartha Vadera i Obiego-Wana Kenobiego w klasycznej trylogii Star Wars George'a Lucasa.
KINO OFFOWE - NAJLEPSZY DOKUMENT
Jazda obowiązkowa, reż. Ewa Kochańska
10-letnia Julia Polniuk trenuje łyżwiarstwo figurowe. Ma coraz mniej czasu, aby odnieść sukces i spełnić oczekiwania swoich bliskich. Po wybuchu Euromajdanu jej rodzina wyemigrowała do Polski. Decyzję o przeprowadzce podjęła mama Julii, Marina. W dwa tygodnie spakowała walizki, wypisała dzieci ze szkoły, a nowo wyremontowane mieszkanie wystawiła na sprzedaż. Teraz rodzina Polniuków stara się o obywatelstwo polskie i rozpoczyna całkiem nowe życie w Warszawie. Bez pracy, zabezpieczenia finansowego i dobrej znajomości języka. Marina rzuca losowi wyzwanie, szukając w Polsce lepszych perspektyw na przyszłość dla swoich dzieci. Zrobi wszystko, aby miały lepsze życie niż ona.
KINO OFFOWE - NAJLEPSZA FABUŁA
Zgniłe uszy, reż. Piotr Dylewski
Zgniłe uszy to opowieść o wczesnym kryzysie małżeńskim spowodowanym niespełnionymi oczekiwaniami i brakiem komunikacji. Janek i Marzena zmierzają się ze swoimi najskrytszymi demonami pod okiem niekonwencjonalnego terapeuty, któremu plan terapii wymyka się spod kontroli. Rzeczywistość wydaje się zacierać, a tłumione pretensje i niedopowiedzenia obrócą się przeciwko bohaterom.
KONKURS ANIMACJI - NAJLEPSZA ANIMACJA
III, reż. Marta Pajek
Kobieta i mężczyzna w średnim wieku spotykają się w poczekalni i natychmiast zbliżają się do siebie. On pomaga jej zdjąć ciężkie, czarne futro, pod którym ona jest naga. Tak rozpoczyna się wspólna gra polegająca na naprzemiennym uwodzeniu i obnażaniu się wzajemnie i która z czasem staje się coraz bardziej brutalna. III to portret kobiety w wyczerpującej relacji z mężczyzną, która przyciąga i odpycha z jednakową siłą.
WYRÓŻNIENIA JURORSKIE
Target Earth, reż. Kamil Janko.
WYRÓŻNIENIA OD ORGANIZATORÓW FESTIWALU
Elizabeth, reż. Wojciech Klimala.
Match, reż. Urszuli Taraszki.
NOMINACJE DO NAGRÓD POLSKIEGO KINA NIEZALEŻNEGO IM. JANA MACHULSKIEGO
- reżyseria: Zgniłe uszy, reż. Piotr Dylewski
- scenariusz: Też coś dla ciebie mam, scenariusz i reżyseria Iwo Kondefer
- zdjęcia: Tama, reż. Natalia Koniarz, zdjęcia Stanisław Cuske
- montaż: Jazda obowiązkowa, reż. Ewa Kochańska, montaż Piotr Wójcik
- aktorka: Anna Moskal w Też coś dla ciebie mam, reż. Iwo Kondefer
- aktor: Julian Świerzewski w Zwykłe losy Zofii, reż. Dominika Gnatek
- dokument: Miłość bezwarunkowa, reż. Rafał Łysak
- animacja: III, reż. Marta Pajek
Organizatorzy przyznali rownież nagrody: PRZYJACIELE SOLANINA
- Winnicy Kinga – Kindze Kowalewskiej-Koziarskiej i Robertowi Koziarskiemu
- Filipowi Kudeli
- Annie Krzyżańskiej
Na gali obecni byli goście specjalni: przedstawiciela Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego w Zielonej Górze z Joanną Malon na czele, Mariusz Stoklosa - członek zarządu powiatu nowosolskiego, prezydent Nowej Soli Wadim Tyszkiewicz oraz Andrzej Petreczko - przewodniczący rady miasta Nowa Sól.
Galę rozdania nagród przeczytał na żywo niezwykły lektor filmowy Maciej Gudowski.
- SOLANIN FILM FESTIWAL 2019
21-25 SIERPNIA 2019 NOWA SÓL
www.solanin-film.pl // Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
OFF TO MOC!